Непідкупний генпрокурор

В нещодавньому інтерв’ю в програмі "Лівий берег" на 24 Каналі Юрій Луценко, як завжди, сипав жартами, пафосно розповідав про роботу своїх підлеглих, які невтомно за невелику зарплату трудяться над розкриттям справ проти високопосадовців, суддів, народних депутатів тощо. За словами генпрокурора, "сядуть усі", незалежно від їх регалій і посад – якщо, звичайно, буде доведена вина. При цьому Юрій Луценко без найменшої тіні збентеження заявив, що 98% дорослого населення України його впізнає. Тому він не має права пробачати комусь гріхи, ким би вони не були.

Генпрокурор підкреслив: були спроби налякати його розвалом коаліції, якщо він внесе до Верховної Ради подання на притягнення до відповідальності того чи іншого нардепа. Але він, як-то кажуть, був твердий, мов кремінь.

Мене лякають розвалом коаліції, недієздатністю парламенту та ворожими діями щодо моєї посади. Я пройшов два Майдани, тюрму і відправив сина на війну. Ніхто мене не зупинить, якщо я буду знати, що людина винна,
– зауважив він.

Український політичний Олімп, без перебільшення – ще ті Авгієві конюшні, які чистити доведеться ще довго. За три місяці цього не зробити. Об’єктивно – потрібні роки, при умові, що вестиметься реальна робота. Юрій Луценко прийшов на цю посаду, як відомо, після спеціальної зміни "під нього" закону про генпрокуратуру. На ньому лежить велика відповідальність щодо розслідування, в першу чергу, резонансних справ – про розстріл Майдану, про корупцію екс-чиновників, які втекли за кордон. Але й в Україні хабарників серед чиновників, політиків і суддів вистачає.


Януковича Луценко обіціяє засудити – очно чи заочно

Українську спільноту дуже цікавить: чи засудять Януковича? Попередники Луценка робили гучні заяви, але справу не розслідували. Ясно, що екс-президент-втікач не повернеться в Україну. Юрій Луценко наголосив, що гарантує Януковичу незалежний суд. Та зрозуміло, що Янукович навіть із його "страусиною" логікою найближчим часом цього не зробить. З іншого боку, суддівський корпус в Україні той іще – суддів-хабарників на одному квадратному метрі більше, ніж у будь-якій іншій структурі. Розпочалася судова реформа, але це ще не швидка гарантія справедливого суду. Тому доведеться судити Януковича заочно. Луценко наголосив на тому, що для нього це справа честі.

Людина зрадила країну, розграбувала її, довела до недієздатності армію, набрала кредитів, розстріляла 100 людей і втекла. Це була логіка Януковича – розграбувати країну і зрадити її. Я хочу досягнути результату в цій справі, мені треба показати людям, що справедливість у цьому світі існує,
– підкреслив він.

Але це поки що наміри. Результати можна буде побачити через півроку-рік, якщо вони взагалі будуть.

Справ багато, результати специфічні

Є маса інших справ, які більш реально розслідувати. Зокрема, щодо двох мерів міст Буча і Ірпінь в Київській області – Анатолія Федорука і Володимира Карплюка, яких звинувачують в тому, що протягом шести років вони незаконно відводили у власність земельні ділянки своєму оточенню. Загалом мери розкрали 890 га лісу під Києвом, вартість якого складає сотні мільйонів гривень.

Генпрокуратура влаштувала у них обшуки, однак жодного так і не затримали. Навіть більше – вони і далі займають свої посади. Як пояснив Юрій Луценко, ГПУ змогла відновити кадастрові номери всіх земельних ділянок, іде експертиза. Як тільки вона буде закінчена і буде встановлена точна ціна землі, обидва мери отримають підозру, далі – розслідування і суд. Чудернацька схема, адже не зовсім зрозуміло, чому спочатку не можна було провести експертизу, а потім обшуки і підозра, адже мери в будь-який момент можуть виїхати з країни. Один із них так і зробив, але потім таки повернувся, вочевидь, зрозумівши, що йому нічого не загрожує.

Є ще одна досить відома справа, пов’язана з колишнім чиновником в уряді Азарова, а нині лідером фракції "Опозиційного блоку" у парламенті Юрієм Бойком. Мова про корупційну схему – державна компанія "Чорноморнафтогаз" у 2011 році придбала дві самопідіймальні бурові установки по 400 мільйонів доларів за кожну. За даними журналістів, підставні британська та латвійська фірми, що виграли тендери на поставку вишок, завищили їхню реальну вартість на 150 та 180 мільйонів доларів. Вишки були продані тоді, коли Бойко був міністром палива і енергетики і курував НАК "Нафтогаз-Україна".

Відповідь Юрія Луценка була простою: нема конкретних доказів проти Бойка. Один з фігурантів справи, екс-заступник голови НАК "Нафтогаз-Україна" Олександр Кацуба затриманий, але відмовляється співпрацювати зі слідством. А провести експертизу цих вишок, як того вимагає закон, ГПУ не може – вони знаходяться на окупованій території Криму.


Юрія Бойка ніяк не можуть притягнути до відповідальності

Досить цікава історія розслідування проти екс-першого-віце-прем’єра Сергія Арбузова, який виїхав до Росії. Як зазначив Юрій Луценко, це було однією з причин його нещодавнього візиту на Кіпр. Під час зустрічей з представниками правоохоронних органів Кіпру обговорювалося питання грошей Арбузова – півтора мільярди доларів, які знаходяться під арештом в Україні. Але, говорить генпрокурор, ці гроші не можна повернути в бюджет, доки не буде достовірно встановлено, що офшори пов’язані особисто з Арбузовим . Тобто знову глухий кут: гроші є, але довести ГПУ поки що нічого не може. Примітно, що в Латвії правоохоронці досить швидко довели незаконність походження грошей Арбузова – суди Латвії конфіскували на користь країни 50 мільйонів євро. Попередньо ці кошти визнали отриманими злочинним шляхом з держбюджету України. Однак, як заявив генпрокурор Ерік Калнмейер, від України вони так і не отримали інформації про те, що ці гроші були вкрадені у держави і їх слід повернути.

Луценко і Кіпр

Візит генпрокурора на Кіпр для того, щоб отримати потрібну інформацію в справах по офшорах, викликав багато шуму. З’ясувалося, що Юрій Луценко поїхав туди у супроводі народного депутата від БПП Олександра Грановського, якого журналісти вважать куратором всіх правоохоронних органів від президента. Більше того, його і Ігоря Кононенка – народного депутата і близького соратника Петра Порошенка – називають заочними керівниками одного з вадливих департаментів у ГПУ (з розслідування економічних злочинів).

Юрій Луценко і тут знайшов дуже аргументовану відповідь. По-перше, він летів разом із заступником Євгеном Єніним, а Грановський його вже зустрічав. По-друге, адвокати Грановського грецького походження допомогли в організації зустрічей з генпрокурором, міністром юстиції і начальником поліції Кіпру.

Грановський має контраверсійну репутацію. Але він проконсультував мене по офшорним схемам близько 10 нардепів. Його такий цікавий досвід з офшорами не здається мені дивним. Якщо мені принесуть такий компромат на самого Грановського, буду вдячний. І обіцяю взяти його в своє наступне відрядження,
– зазначив генпрокурор.

При цьому Луценко зауважив: на Кіпрі він робив те, що дасть суспільний результат не через 10 років, а найближчим часом. Щодо Грановського, то ні він, ні інші депутати не мають права заходити в жоден кабінет в ГПУ, крім кабінету Генпрокурора. А з Луценком, за його ж словами, не домовишся про незаконне і особисте. До того ж, переконує він, Грановський цього ніколи і не робив.

ГПУ і НАБУ

Тема конфлікту двох правоохоронних органів зачепила Юрія Луценка "за живе". Нагадаємо, сутичка між працівниками ГПУ і НАБУ, яка відбулася 12 серпня в Києві, викликала широкий інформаційний резонанс. Працівників Антикорупційного бюро, які виконували негласні слідчі дії, було грубо затримано співробітниками ГПУ. Протягом 11 годин їх утримували в підвалах, де застосували до них незаконні заходи фізичного і морального впливу. Як повідомив один із затриманих, представники ГПУ навіть підносили ніж до очей, щоб отримати необхідну інформацію.

За словами затриманих працівників НАБУ, їх тримали в підвалі співробітники Департаменту ГПУ з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки, заступником глави якого є одіозний Дмитро Сус. Детективи Національного антикорупційного бюро України здійснювали стеження саме за Дмитром Сусом.

Читайте також: Справа честі: які гучні справи повинні розслідувати Генпрокуратура і Антикорупційне бюро

Після "розбору польотів" розслідування сутички передали до СБУ.

Ми передали СБУ усі документи та матеріали справи, однак спецназ НАБУ після цього знову увірвався в ГПУ. Я чекаю від СБУ рішення щодо відсторонення з посади, до прикладу, пана Суса, який був одним із учасників цього конфлікту. Це не значить, що він винен. Якщо це доведуть, він буде звільнений,
– переконує генпрокурор.


З головою Антикорупційного бюро Артемом Ситником у Юрія Луценка не склалося

Та яскравий акцент Юрій Луценко зробив на різниці в зарплаті працівників ГПУ, СБУ і НАБУ. Перші отримують, стверджує він, 3-4 тисяч гривень у місяць. Антикорупційники – не менше десяти тисяч гривень. ГПУ розкриває за таку невелику зарплату десятки резонансних справ. А от НАБУ, хоча також працює над розкриттям, не дуже професійно це робить. Як приклад Луценко навів справу судді Дніпровського району Києва Миколи Чауса, якого НАБУ викрило на хабарі в 150 тисяч доларів. Через суддівський імунітет затримати його не вдалося. Поки Верховна Рада ухвалювала рішення, суддя втік з країни.

500 детективів НАБУ не повинні чекати, коли за них щось зроблять поліцейські, а виконувати свою роботу. Змагання між нами – це нормально, ми працюємо на один суспільний результат. Коли вони взяли Чауса, я аплодував. А коли втратили, розчарувався. Ми за ним полюємо по справі Юрія Іванющенка (екс-нардеп від Партії регіонів, один із сірих кардиналів у Януковича – "24"), не менше, ніж вони,
– сказав Луценко.

Він також підкреслив: перестаньте думати, що НАБУ – ангели, а ГПУ – демони. Не всі ангели і не всі демони. Хочу нагадати, що керівництво НАБУ багато років працювало в Генпрокуратурі.

Звичайно, можна погодитися з тим, що питання із сутичкою потребує об’єктивного розслідування. Та чи не перехвалює Луценко своїх підлеглих, а заодно прикриває деяких? На час розслідування їх можна було просто відсторонити від виконання обов’язків. Та й заяви про низькі зарплати дуже перебільшені. Сумнівно, що в ГПУ простий співробітник так самовіддано працює за низьку зарплату. Виникає підозра, що або вона не така й низька, або ж є інше джерело доходу.

Луценко і президент

За твердженням Луценка, з Петром Порошенком у них все чудово – вони однодумці. Президент принаймні жодного разу не подзвонив з критикою роботи генпрокурора. Це не дивно, адже Порошенко був зацікавлений у тому, щоб цю посаду отримав саме Луценко. Незаконних офшорів у глави держави, звичайно, немає. Інформацію щодо таких, яка спливла після розкриття Панамських офшорів, ГПУ перевірила, і там все чисто.

Ми перевірили усі дані, які отримали від народних депутатів. На цих офшорах руху коштів не було, а отже державі не завдано жодних збитків,
– зазначив він.

Юрій Луценко не заперечує, що у фракції БПП є сумнівні депутати. Але, переконує він, саме ця фракція забезпечила стабільність розвитку шляху, заданого Майданом.


З президентом все чудово. Він чистий

Примітно, що Луценко заперечує наявність президентських амбіцій.

Я не хочу бути президентом, бо прагну хоча б трохи пожити людським життям і бувати вдома. Я хочу уникнути будь-якої посади, яка знову забере в мене сімейне життя,
– говорить він.

Зрозуміло, що говорити про такі амбіції публічно людині, яку пролобіював на посаду діючий президент, неправильно. Хоча журналісти писали, що Порошенко розглядав сценарій приємництва на посаду президента Луценка. Зрештою, не дарма ж Юрій Луценко так амбіційно заявив, що 98% дорослого населення його впізнає. Причому це – дані досліджень. Цікаві дослідження і цікава їх мета. Луценко зараз перебуває на хвилі впливовості і має певну довіру українців. Після ГПУ балотування в президенти було б логічним кроком. Багато залежить від того, яких конкретних результатів на нинішній посаді він доб’ється.

Читайте також: Маневри Януковича: чому екс-президент хоче очної ставки з Порошенком?