Наприкінці 2013 року тодішній Президент Віктор Янукович домовився з Росією про надання позики у розмірі 15 мільярдів доларів. Це відбулось одразу після рішення українського уряду про паузу в підписанні Угоди про Асоціацію з ЄС. Російський кредит повинен був стабілізувати бюджет України.

Перший транш від Росії, на суму 3 мільярди доларів, надійшов перед Новим роком. Однак в країні вирував Євромайдан, і від другого траншу країна відмовилась, а через декілька днів в Україні відбулась зміна влади. Більше коштів від Росії не надходило, а новий уряд планував розрахуватись з російським боргом наприкінці 2015 року.

Однак за останні кілька місяців в Україні міжнародні резерви критично скоротились, а відношення ВВП за 2014 рік до державного боргу зростає.

Крім того, на початку січня Міністр фінансів Росії Антон Силуанов підтвердив готовність Росії зажадати від України дострокового погашення кредиту. Він нагадав, що перевищення розміру боргу 60% ВВП — це пряме порушення умов. Втім, остаточне рішення ще не прийнято.

В Україні офіційних заяв від Росії поки що не отримували і сподіваються, що російська сторона і надалі не буде вимагати дострокового погашення кредиту.

Тим не менш, екс-радник Володимира Путіна, економіст Андрій Ілларіонов прогнозує, що дефолт української економіки може настати вже в кінці січня – на початку лютого 2015 року, якщо Росія захоче отримати весь кредит достроково.

В продовж останніх кількох місяців міжнародні резерви України, маю на увазі, валютні та золоті резерви, послідовно та достатньо швидко скорочуються. З жовтня вони знизились на суму приблизно в 4 мрдл доларів, в листопаді — на 2,5 млрд,
— зазначив Ілларіонов.

Крім того, враховуючи графік виплат та обслуговування зовнішнього боргу, а також попередніх оплат російського газу, до кінця січня міжнародні резерви повинні знизитись ще на 2,5 млрд доларів — до 5 млрд.

На думку Ілларіонова, якщо Росія все ж таки буде вимагати довгостроково погасити кредит, а Україна відмовиться, “це буде одночасно означати офіційний початок дефолту”.

“Якщо Україна задовольнить вимоги російської сторони і виплатить тримільярдний кредит в січні або на початку лютого 2015 року, у міжнародних резервах залишиться близько 2 млрд доларів. Але ця сума набагато менша, ніж ті вимоги, які закладені в грошову допомогу МВФ, вимоги, за якими МВФ зможе почати фінансування, надання кредитів Україні”, — сказав експерт.

На його думку, щоб уникнути дефолту, українському уряду необхідно терміново розробити зміни до Держбюджету-2015, зокрема, необхідно домогтися нульового бюджетного дефіциту.

Разом з тим, на думку директора Українського аналітичного центра Олександра Охріменко, вірогідність дефолту в Україні становить 90%. Однак це не означає, що дефолт відбудеться. Україна зможе стабілізувати ситуацію, отримавши від міжнародних партнерів близько 10 млрд доларів.

На сьогодні золотовалютні резерви впали до рекордного мінімума — 7,5 млрд доларів. І це дійсно критична ситуація, тому що в 2015 році нам потрібно віддати за старими боргами — перед МВФ, Світовим Банком та за єврооблігаціями близько 10 мрдл, а також ще кредит Росії. І зрозуміло, коли боргів 13 млрд, а резервів 7,5 млрд, то це вірогідно, дефолт,
— вважає Охріменко.

На його думку, російський кредит не стане поштовхом для дефолту. По-перше, Україні згідно умов повинна буде виплатити кредит Росії в кінці цього року. А по-друге, якщо країна не отримає фінансову допомогу на 10 млрд доларів, то 3 млрд російського кредиту великої ролі в погіршенні економічної ситуації не зіграють.

Вірогідність дефолту в Україні висока, вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзер Олег Устенко. Не зрозуміло чи зможе Україна перекрити додаткову фінансову потребу на цей рік в розмірі 25 млдр доларів.

“За теперішньою програмою МВФ ми можемо очікувати на фінансування в цьому році близько 10 млрд. Разом з тим, потреба складає близько 20-25 млрд. Тобто ще потрібно знайти від 10 до 15 млрд”, — вважає економіст.

На його думку, існує ризик, що МВФ не виділить 10 млрд, якщо український уряд не знайде додаткові джерела фінансування для другої частини зобов’язань. Однак допомога Міжнародного валютного фонду не вирішить всіх економічних проблем України.

З позитивної точки зору, якщо ми отримаємо 10 млрд доларів від МВФ, якщо гривня так само девальвується, якщо Світовий банк надасть України близько 2 млрд, а європейські установи — ще 1,8 млрд, і якщо ми зможемо частково реструктурувати наші зовнішні борги, то тоді дефолту не буде,
— вважає економіст.

Однак наразі фінансовий ринок дуже погано ставиться до України, і доходість українських єврооблігацій знаходиться на рівні 50%. Тому якщо уряд не проведе реформи найближчим часом, то дефолт, на думку економіста, неминучий.