Вже кілька місяців поспіль в автономній іспанській провінції Каталонія йде підготовка до референдуму про незалежність. Центральний уряд в Мадриді бажає запобігти цьому проведенню в будь-яку ціну – і тепер він вдався до жорстких заходів. Одразу 13 співробітників каталанського уряду були заарештовані, а в їх домівках та службових приміщеннях були проведені обшуки.

Те, що відбувається наразі в Каталонії, є набагато небезпечнішим, ніж терористичний напад ісламістів, який стався в Барселоні минулого місяця. Каталанський уряд "продавив" крізь місцевий парламент закон про проведення референдуму, який начебто має визначити – бути чи не бути Каталонії незалежною країною. Цей закон суперечить загальному іспанському законодавству – тому Мадрид скасував його. Проте, каталанські можновладці продовжили підготовку до референдуму, якого було призначено на 1 жовтня.

Читайте також: У Барселоні пройшов один з наймасштабніших протестів за останні кілька років

Тепер іспанський уряд підвищив рівень тиску на прибічників відокремлення. Вперше з того моменту, як іспанський Конституційний суд приблизно два тижні тому проголосив референдум про незалежність Каталонії незаконним, співробітники Цивільної гвардії обшукали приміщення кількох міністерств у Барселоні та заарештували 13 співробітників каталанського уряду, які, всупереч судовому рішенню, займалися безпосередньою підготовкою до референдуму. У відповідь, в центрі каталанської столиці зібралися тисячі розлючених демонстрантів.

Протести в Каталонії

Каталанські партії та організації, які виступають за незалежність від Іспанії, закликали жителів провінції до "мирного опору" – і справді, досі всі маніфестації проходять мирно... але не сказати "спокійно". Напруга зростає з кожною годиною. Каталанський прем‘єр-мінистр Шарль Пуіждемон, палкий прихильник незалежності, звинуватив Мадрид в тому, що в провінції було "де-факто запроваджено надзвичайний стан", між людьми носяться плітки: хтось помітив, що до Каталонії, мовляв, перекидають бронетехніку, хтось розповідає про те, що в порту Барселони стоять аж три пароми, повністю забиті військовими та поліцейськими... Чи далеко до біди?

Референдум чи фейк?

До подій в Каталонії важко ставитись однозначно. З одного боку, від всієї цієї історії з референдумом і справді тхне банальною змовою. 6 вересня каталанський парламент ухвалив закон про проведення референдуму. За нього проголосували 72 депутати, проти – 60. Вже ця невелика різниця вказує на те, які розбіжності в питанні про незалежність існують серед самих каталанців. Проте, прем'єр Пуіждемон просто "протягнув" цей закон, на обговорення якого було виділено... аж дві доби – аж ніяк не досить, аби з усіх боків розглянути таку справді важливу, можна сказати – екзистенційну справу.

Іспанський Конституційний суд майже одразу скасував це рішення, як таке, що не відповідає законодавству країни, і прем‘єр іспанського уряду Маріано Рахой заявив, що "референдум не буде проведений в жодному разі". Він закликав свого каталанського колегу "прийти до тями", але той продовжував гнути своє – робота по підготовці референдума, призначеного на 1 жовтня, тривала. Яка ж це була робота?

Прихильник референдуму в Каталонії

Справа в тому, що сам референдум був задуманий вкрай дивно: під час цього голосування не було, як це диктує іспанський закон та здоровий глузд, передбачено мінімального ступеню участі в ньому. Тобто, наприклад, якщо в ньому візьмуть участь 20 відсотків каталанців, половина плюс один виборець з яких проголосують за незалежність – рішення буде вважатись ухваленим. Тобто, 10 відсотків жителів вирішать долю інших 90 відсотків.

Окрім того, з‘ясувалося, що поборники каталанської незалежності в місцевому уряді настільки впевнені в своїй перемозі на референдумі, що вже просто зараз, не очікуючи ні результату, ані самого референдуму, підготували паралельні урядові структури, які мають запрацювати вже 2 жовтня – тобто, наступного дня після проведення референдуму. Так, міністр економіки Каталонії Оріол Хункерас, в міністерстві якого, власне, й проходить підготовка до референдуму (тобто, виконується робота, аж ніяк не пов‘язана з повноваженнями міністерства, як такого), підготував разом із своїми співробітниками "альтернативну" податкову службу, яка має запрацювати з 2 жовтня, збирати податки і не передавати їх більш до Мадриду.

Все це вказує на своєрідний "напівсиловий" переворот, якого готують під виглядом референдуму. Саме тому уряд у Мадриді вдався тепер до жорстких заходів: 13 співробітників каталанського міністерства економіки, які безпосередньо займалися підготовкою до референдуму, були заарештовані, в їх домівках та на робочих місцях були проведені обшуки. Офіційно про їх результати нічого не відомо, але іспанська преса "пережовує" чутки про те, що було вилучено 6000 урн для голосування та ще й десятки тисяч ВЖЕ ЗАПОВНЕНИХ бюлетенів з голосами за незалежність.

Поліція арештовує мітингувальників у Барселоні

Цікаво, що самого Оріола Хункераса ніхто не заарештував, так само, як і каталанського прем‘єра. Проте, це не означає, що їм не загрожує жодна небезпека: будь-якої миті Конституційний суд Іспанії може офіційно відсторонити їх від влади. Чи це станеться – невідомо. Поки що поліція почала викликати перших з 700 каталанських міських голів, які зголосилися надати для референдуму приміщення в своїх містах, та попереджати їх про кримінальну відповідальність за цей вчинок.

"Остання колонія в Європі"?

З іншого ж боку, цілком невірно було б називати каталанців, які бажають незалежності, сепаратистами та порівнювати їх, як це вже дехто в Україні робить, з фейковими "ЛДНР". Як відомо, "народу донбасян" не існує (так само, як не існує "народу Криму", від імені якого було проведено фейковий кримський референдум про відокремлення від України). А от каталанський народ існує, це – незаперечний факт. Каталонія була приєднана до Іспанії в ті часи, коли та існувала, як імперія. Каталонія кілька разів протягом сотень років намагалася повернути свою незалежність, піднімала повстання (найвідоміше – так зване "повстання женців", коли іспанська корона надіслала до Каталонії солдатів, аби силою забрати в тамтешніх селян весь врожай). Були навіть часи в період так званої "війни за іспанську спадщину", коли Каталонія існувала, як незалежна республіка – її незалежність тривала 12 років, після чого іспанський та французький королі за спиною каталанців домовились про те, що вона знову має стати іспанською провінцією... а чинити опір одразу двом великим європейським державам сили не було...

З історичної точки зору, доля Каталонії нагадує, скоріш, долю України: затиснуті поміж двома сильними сусідами, каталанці стали жертвами їх імперських амбіцій. Більш того: так само, як свого часу радянські попихачі "трієдіного русского народа" намагалися задушити українську мову – так і за часи панування каудильо Франко Мадрид намагався задушити мову каталанську. Вона була довгий час навіть заборонена – так само, як це було зроблено з "малороссійскім нарєчієм" за часи цариці Єкатерини Другої. У Франко були особливі підстави ненавидіти каталанців – саме Каталонія під час громадянської війни 1936-1939 років стала головним бастіоном спротиву його фалангістам.

Мітинг за референдум у Каталонії

Та й у нашому з вами сьогоденні Каталонія має аргументи на захист своєї незалежності. Ця іспанська провінція займає площу, яка приблизно дорівнює площі Бельгії, і становить 6,3 відсотки від загальної площі Іспанії. Водночас тут проживають 16% іспанського населення, які виробляють аж 20% загального іспанського валового національного продукту – це третій показник серед провінцій Іспанії. Окрім того, саме на Каталонію припадають 23% від загальної кількості туристів, які щороку відвідують Іспанію. Цілком офіційно, Каталонія є найбагатшою з іспанських провінцій, але від того багатства каталанці отримують значно менше, ніж мали б: левова частина податків доправляється до Мадриду – а каталанський уряд (правдиво чи неправдиво) бідкається, що в нього нема грошей, аби сплачувати пенсії...

Таким чином, можливо, що каталанці й заслуговують на незалежність від Іспанії – якби тільки націоналісти, які нині складають каталанський уряд, намагалися досягти своєї мети законним чином. А, порушуючи будь-які закони, готуючи фальшиві бюлетені та підбурюючи людей чи то до протесту, а чи то до повстання за допомоги чуток та відвертої брехні – вони дискредитують саму ідею незалежності. Що з цього вийде – стане зрозумілим не пізніше, ніж 1 жовтня.

Читайте також: Зриваючи референдум: Іспанія взяла під контроль фінанси Каталонії