Втрати українців у Другій світовій війні

Бірчак: до офіційних статистик треба ставить дуже уважно. 6 мільйонів – це лише українці, які воювали у складі радянської армії. 800 тисяч українців воювали у складі американської армії, 20 тисяч – у складі польської. Ще близько 100 тисяч українців воювали у складі Української повстанської армії. День національної пам'яті та примирення нам потрібний і необхідний.

9 травня – це День перемоги над нацизмом, водночас коли 8 травня – це символічний день, коли ми згадуємо всіх ветеранів, загиблих та знедолених.

Скорпіон: в мене сьогодні немає святкового настрою. А слово "примирення" у військовому лексиконі вже навіть не з'являється.

Стан української армії

Бірчак: українська армія сьогодні одна з найкращих в світі. Це підтверджує й історія. Український рух опору тривав з 1942 року, а збройні протистояння тривали аж до 1954 року, але останні збройні сутички були зафіксовані аж в 1960 році. Для порівняння в Польщі визвольний рух тривав менше п'яти років, в Білорусії – ще менше. Героїчна оборона Донецька тривала довше, ніж оборона Сталінграду.

Радянський союз теж не був готовий до нападу, хоч вищому керівництву про це доповідали розвідники.

Скорпіон: Україна не була готова до війни. Армія фактично не існувала. Після анексії Криму ми готувалися морально, підтягували особовий склад, згуртовували хлопців, що були на Майдані. Путін вчинив дуже підло, якби він офіційно визнав себе ворогом, ми б давно перемогли.

Жителів налаштовували один проти одного останні 10-15 років.

Гібридна війна

Бірчак: війни, яка вела Росія після розпаду СРСР – це спроба повернути собі імперський статус.

У Російської Федерації є комплекс неповноцінності.

Потрібно порівняти Гітлера, Путіна та Сталіна. Коли радянська армія потрапила під Київ, Сталін не віддав наказу відступати і всіма силами намагався захопити місто. Це ж повторив і Путін, для того, щоб захопити Донецький аеропорт він кинув туди свої найкращі елітні війська. Він зазнав поразку, а сотні кращих солдат загинули.

Скорпіон: на завершення конфлікту ніхто не розраховує. Якщо порівнювати офіційні дані, то кількість загиблих військових і мирних жителів, кількість зруйнованих будинків треба множити на чотири.

Останнє перемир'я під Дебалецевим тривало 4 хвилин. За цей час ми встигли тільки води нагріти, а чаю випити так і не встигли.

Історія війни на Донбасі

Бірчак: жертв в наслідок Другої світової війни було більше, ніж повідомляють офіційні статистики. Історію потрібно не переписувати, а доповнювати. Відомий факт, коли масово хоронили радянських солдат, а їхні могили заливали бетоном та гашеним вапном, щоб приховати реальні втрати Радянського Союзу.

Сьогодні ми проводимо запис спогадів очевидців протистояння на Сході, адже спогади – це дуже важливе джерело для правдивої історії.

Новий символ пам'яті

Бірчак: Мак використовується у світовій практиці з 20-тих років ХХ століття, тобто після закінчення Першої світової війни. Він символізує дірку від пострілу і глибоку рану, яку наносить війна.

І я хотів би процитувати слова із гімну ОУН УПА: "Плач не дав свободи ще нікому, а хто борець – той здобуває світ".