У кінці 18 століття парк заснував польський граф Станіслав Потоцький, як подарунок на іменини для своєї дружини Софії. Розповідають, що константинопольська куртизанка була настільки вродливою, що закоханий граф тільки й вигадував як би догодити норовливій красуні.

Парк площею 180 гектарів, на якому зараз ростуть 3 тисячі видів рослин, звели на місцевості, де навіть дерев не було. Коли Умань увійшла до складу Російської імперії, цар Микола І оцінив красу "Софіївки" і за прикладом Потоцького подарував його своїй дружині, перейменувавши на "Царицин парк".

Ще у 18 столітті парк задумували як ілюстрацію до поем Гомера "Ілліада" та "Одіссея". Є тут озеро Ітака, тераса Муз, грот Венери, водоспади та навіть річка підземного царства довжиною понад 200 метрів. У гроті Каліпсо потрібно загадати бажання і тричі обійти колону.

Екскурсоводи запевняють, що воно неодмінно здійсниться, а кожен, хто тут побуває, стане щасливим. В історії "Софіївки" були й сумні сторінки. З приходом німців парк перетворився на цвинтар для офіцерів вермахту, а навесні 1980 року потужний селевий потік поламав десятки дерев та знищив деякі скульптури.