"Я уважно стежу за рішенням Національного антикорупційного бюро України, яке зараз цю справу розслідує. Якщо факти підтвердять, то закон чітко визначає відповідальність посадових осіб. Тут же не просто якась людина приймає рішення по банку, а найближчий родич. Якщо це підтвердиться, то цей факт вимагає негайної реакції, в тому числі, і парламенту ", – цитує народного депутата "Главком".

Наразі НАБУ отримало доступ до рахунків невістки глави НБУ Валерії Гонтаревої. Слідство вже встановиило, що "зловживаючи службовим становищем, голова Нацбанку інформувала членів сім'ї про фінансовий стан ПАТ "Дельта Банк", надала їм можливість зняти кошти з депозитних рахунків на суму близько 12,5 млн грн".

На думку голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, обвал гривні НБУ списує на економічні та політичні обставини: однак виведення сімейних мільйонів з "Дельта Банку", це беззаперечний факт.

"Проблема в тому, що після таких справ вірити главі НБУ неможливо в принципі. Це дуже важливе розслідування, тому що від знецінення гривні постраждали усі українці", – вважає Шабунін.

Питання у слідства є не тільки до невістки Гонтаревої, а й до її сина. У розпорядженні слідчих є копії виписки по операціях з картковим рахунком Валерії Гонтаревої (свекруха і невістка – тезки) за період з 2 лютого 2015 року до 27 лютого 2015-го. Документ свідчить, що 10 лютого 2015 року син глави НБУ Артем Гонтарев перерахував зі свого рахунку в "Дельті" на рахунок дружини 300 тис. грн. Хоча, як раніше стверджувала сама Валерія Гонтарева, гроші її сина "згоріли" у проблемному банку.

У матеріалах слідства стверджується, що дружина Артема Гонтарева з незрозумілих причин, початку розділяти транш на частини і переводити третім особам. 11 і 12 лютого 2015 року вона перерахувала суми в 149,9 тис. грн, 50 тис. грн і 50 тис. грн невідомим одержувачам. На думку слідчих, це свідчить про дроблення вкладів з метою отримання повного відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Слідчу твердять, що це призвело до збільшення обсягу зобов'язань фонду на 100 тис. грн.

"Якщо підтвердиться цей факт, це – кримінальна справа", – вважає народний депутат Борислав Береза.

Лідер Радикальної Партії Олег Ляшко впевнений, що історію з сімейними депозитами Гонтаревих це лише епізод з цілої низки зловживань глави НБУ. "Переконаний, що Гонтарева займається валютними операціями, вони валять гривню, заробляючи за один день стільки, скільки прості люди не заробляють і за місяць. І якщо вони скористалися інсайдерською інформацією, знаючи, що у банку будуть проблеми, завчасно вивели з нього кошти, безумовно, це зловживання, за яке потрібно відповідати. Скрізь у світі за це передбачена кримінальна відповідальність", – заявив Ляшко.

На думку Ігоря Луценка, резонансність справи вимагає від керівника НАБУ Артема Ситника і слідчого у цій справі Жукової регулярного звіту про результати слідства.

"Я більш ніж упевнений, що у НАБУ зараз немає достатніх ресурсів, щоб адекватно провести це розслідування. Якщо це станеться, це буде щаслива випадковість для нас всіх. Але навіть якщо припустити, що це справа з усіма адекватними доказами потрапить до суду, нас чекає довга епопея. Адже не кожен суд наважиться заарештувати Гонтареву. Багато чого буде залежати від громадського тиску", – сказав Луценко.

На думку парламентаріїв, в Європі десятої частки скандалів, пов'язаних з Валерією Гонтаревою, вистачило б для відставки глави Центробанку країни.

"Це приголомшливий факт. Коли в країні банківський колапс, і громадяни не знають, як врятувати свої гроші, чиновники займаються зловживаннями", – вважає народний депутат Георгій Логвинський.

Нагадаємо, за фактом зловживань з боку керівництва Нацбанку відкрито кримінальну справу. Слідчі стверджують, що Валерія Гонтарева – дружина Артема Гонтарева – оплатила "Дельта банку" 125 тис. грн комісії за зняття готівки з каси. Це свідчить про те, що вона забрала з банку 12,5 млн грн готівкою в період, коли банк уже фактично не видавав вклади населенню.