На сайті Верховної Ради з’явився законопроект, який на минулому тижні був анонсований міністром внутрішніх справ Аресеном Аваковим. Проект закону має назву «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» та зареєстрований за номером 7286 від 14.11.2017.

В документі пропонується змінити багато обов’язків українських водіїв та надати більше прав поліцейським.

Читайте також: Три міфи щодо нових правил дорожнього руху: роз'яснення МВС

Зокрема, пропонується знизити поріг ненаказаності при перевищенні встановленої швидкості. Якщо сьогодні можна безболісно перевищувати встановлену швидкість на 20 км/год, то в проекті пропонується зменшити її до 10 км/год. Таким чином, якщо зараз водії можуть їздити без боязні бути оштрафованим у місті зі швидкістю 80 км/год (існуюче обмеження 60 км/год), то у випадку прийняття законопроекту – не вище, ніж 70 км/год. На трасі, залежно від типу автодороги – не більше 100 та 120 км/год (зараз – 110 та 130 км/год, якщо дорога має розділювач). На автомагістралях при дозволеній 130 км/год для легкових автомобілів не можна буде розганятися більш, ніж до 140 км/год.

Також суттєво збільшені штрафи за перевищення швидкості. Так, за перевищення ліміту на 10 км/год доведеться сплатити штраф у розмірі 340 грн. (20 неоподаткованих мінімумів), а не 225 грн (15 мінімумів), як це передбачено нинішнім законодавством.

Якщо ж дозволену швидкість перевищено на 50 км/год, то штраф складе 3400 грн. (зараз – 510 грн.).

Окрім того, Арсеній Аваков також анонсував зниження дозволеної швидкості в населених пунктах з 60 км/год до 50 км/год. Однак ця ініціатива має бути означена не в законопроекті, а в змінах до Правил дорожнього руху, які знаходяться в компетенції Кабміну. Якщо уряд затвердить цю норму, то максимальна швидкість, з якою безкарно можна буде пересуватись українськими населеними пунктами, складе 60 км/год.

Читайте також: У МВС пропонують запровадити жорсткіші умови для позбавлення порушників водійських прав

Інше питання – як поліцейські будуть контролювати цю швидкість. Завдяки недосконалості законодавства вони позбавлені цього права. Ні в автоматичному, ні в «ручному» режимі. Тому сьогодні й ніхто не контролює швидкість руху в Україні.

При цьому ні згаданий законопроект, ані нова редакція Правил дорожнього руху не змінять цю ситуацію. Для вирішення цієї проблеми потрібно набагато складніше правове рішення, яке навіть може передбачати зміни до Конституції України. Однак зробити це в нинішніх умовах дуже складно. Таким чином, як би посадовці не обмежували швидкість на українських шляхах, ніхто з водіїв не буде її дотримуватись. Адже накласти покарання за її перевищення в нинішньому правовому полі поліцейські не зможуть.

Нагадаємо, що Аваков хоче суттєво змінити правила видачі водійських прав.