Заступник голови ЦВК Андрій Магера розповів, як законодавчо можна змінити назви цих міст та областей.

Після прийняття Верховною Радою України законів про декомунізацію мене запитували, яким чином здійснювати перейменування...

Posted by Андрій Магера on 9 квітня 2015 р.

Отож для перейменування міст акт (постанова) парламенту України приймається більшістю голосів народних депутатів Украіни від конституційного складу Верховної Ради України, тобто, не менше, ніж 226 голосів є достатньою. "Подібний акт парламенту не може бути ветований Президентом України, оскільки не є законом, і набирає чинності з дня прийняття, якщо пізніший час вступу в дію не буде передбачений самою постановою", — зазначив Магера.

Натомість, щоб перейменувати Дніпропетровську та Кіровоградську області, потрібно пройти декілька етапів. Для цього необхідно приймати закон про внесення змін до Конституціі України, що включає такі процедури:

1. Законопроект має ініціювати Президент або не менш як 150 народних депутатів України.

2. Конституційний Суд України повинен перевірити законопроект на предмет відповідності процедурним положенням статей 157 і 158 Конституціі України.

3. Верховна Рада повинна попередньо схвалити законопроект постановою не менш як 226 голосами.

4. На наступній черговій сесіі Верховної Ради України депутати мають прийняти законопроект більшістю не менш, як 300 голосами народних депутатів України. Щодо такого закону Президент України не має права вето.

5. Закон набирає чинності в звичайному порядку, тобто, через 10 днів з моменту офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачене самим законом, але не раніше дня опублікування.

Нагадаємо, Верховна Рада України в четвер 9 квітня підтримала внесений Кабінетом міністрів законопроект про засудження комуністичного та нацистського тоталітарних режимів, а також заборонила їх пропаганду і символіку.