"У мене була камера в руках, фотокамера професійна, в мене був бейдж "преса". Я кажу, що я преса. Вони "Ах ти преса!". І давай дубиною. Потім другі підійшли. Бачать лежить бедж і камера вже на землі. Почали бити ногами", - розповів фотокореспондент ЛІГАБізнесІнформ Олександр Перевозник.

Від дій правоохоронців постраждали майже тридцять осіб, які виконували професійні обов`язки. Журналісти кажуть про цілеспрямоване побиття, можливо, як акт помсти, адже такого не пам`ятають за всі двадцять років незалежності. Олександра Заклецького разом з колегами спершу закрили в одному з двориків, не відпускали, хоч ті показували посвідчення журналістів. А після того жорстоко били.

Головний редактор інтернет-видання "Цензор. нет" Юрій Бутусов отримав каменем по голові. Хтось кинув його в бік правоохоронців, а ті відповіли так само.

"26 було побито представниками міліції "Беркуту" та іншими. П`ять - постраждали від "тітушок", або дій протестантів, п`ять - не бачили, власне, хто їх бив, це був або камінь, або кийок, але не ідентифікували, хто бив. Вісім журналістів постраждали від вибуху світло-звукових гранат, які міліція кидала в протестантів", - повідомила представниця організації "Репортери без кордонів" в Україні Оксана Романюк.

Коли фотограф, або оператор знімав побитих людей, "беркутівці" наказували припинити зйомку. Ті не вірили власним вухам, адже за законом ніхто не має права перешкоджати журналістській діяльності, і продовжували працювати. Тоді вже без особливих церемоній правоохоронці починали місити людей з камерами.

Кго ловили, того й били, я от коли до мене підбігали, піднімав руки, кричав, що я журналіст, але отримав по обличчю дубинкою

"Так, мене беркутівці били цілеспрямовано. Ми перебували до того ж не в епіцентрі події, ми були у двориках біля спілки письменників. І от там, кого ловили, того й били, я от коли до мене підбігали, піднімав руки, кричав, що я журналіст, але отримав по обличчю дубинкою, і потім, хто пробігав з беркутівців, бив по голові, по руках, по ногах, ногами, дубинками, чим завгодно, тобто, я вставав, потім мене знов валили, я падав, втікав через цей паркан двохметровий, не знаю, як я на нього забрався, і мені ще вслід палками по спині били", - розповів журналіст телеканалу "1+1" Денис Данько.

Журналісти кажуть про провокацію з боку правоохоронців. Вони, ніби знали, що провакатори серед мітингувальників підуть в атаку, і виставили вперед строковиків внутрішніх військ. Поки 18-річні хлопці стояли без захисту під градом каміння і ударами палиць та ланцюгів, елітний спецпідрозділ у повній амуніції ховався за їхніми спинами. Свою мужність, що проявилась в гамселенні беззахисних людей, він почав демонструвати вже після втечі призвідників бійок.

"Тут зіграв, я думаю, людський фактор і коли вони вже пішли в атаку, то вони там вже сильно не розбиралися, хто переди ними: журналіст, мітингувальник чи навіть провокатор. Все ж таки зірвалися і дуже, як на мене, надмірно жорстоко били всіх і в тому числі журналістів", - сказав екс-речник МВС України Володимир Поліщук.

Побиття журналістів - це причина для серйозного занепокоєння

Журналісти з Польщі, Данії, Франції, США, Росії - усі мали змогу познайомитися з гостинністю українських силовиків.

"Побиття журналістів - це причина для серйозного занепокоєння. Я багато разів наголошував, що свобода преси - це фундаментальний принцип функціонування демократії. Я жахнувся, коли побачив зафільмоване побиття кількох журналістів на Майдані Незалежності рано вранці у суботу. І так само з жахом дивився відео побиття журналістів під час виконання ними своїх професійних обов`язків на Банковій вчора. Сподіваюся, правоохоронні органи зроблять висновки", - сказав посол США в Україні Джеффрі Пайєтт.

"Я особливо занепокоєна, що в багатьох випадках, незважаючи на прес-карти, журналістів атакували співробітники правоохоронних органів. Потрібно терміново розпочати розслідування стосовно цих осіб та зупинити насильство проти журналістів", - наголосив представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня М`ятович.

Дії правоохоронців засудила також прес-секретар Януковича Дарка Чепак. Вона вимагає від Генпрокуратури розслідування злочинів проти журналістів. Розповсюдили заяву і у Міністерстві внутрішніх справ.

"Хочу вибачитися перед тими журналістами, які дійсно отримали тілесні ушкодження, ми маємо 21 таке повідомлення, інформація внесена до єдиного обліку і за підслідністю матеріали зараз передані до прокуратури, для того, аби було прийнято законне рішення і надана правова оцінка. Ми відслідковуємо інформацію в ЗМІ, ми знаємо, що звучать інші цифри, але для того, щоб розпочати повноцінне розслідування, потрібно звернутися з заявою до правоохоронців", -сказав речник МВС України Сергій Бурлаков.

Зазначимо, що днем раніше за побиття молоді на майдані вже вибачався Міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.

"Я хотів би від себе особисто, від членів колегії принести вибачення за надмірне застосування сили працівниками міліції", - сказав міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.

Втім, це не завадило беркутівцям наступного дня діяти так само жорстоко по відношенню до людей, які не могли і не намагалися завдати їм шкоди.