Загалом квартири в Україні за рік подешевшали на 15%. Втім, це - середній показник. При цьому, як відзначають експерти, хіт продажів - житло "економ" та "еліт" класів.

"За 3 роки практично нічого не будувалося. Будівництво, яке ми спостерігаємо, воно локальне і невелике. Тобто потреби потенційних покупців не реалізовані. Тому саме в цьому сегменті ми відчуваємо вже явний гострий попит. І за нашими спостереженнями та дослідженнями близько 3% вартість квадратного метра там вже дорожчає", - каже представник Асоціації спеціалістів із нерухомості Андрій Гусельников.

Ціни на квартири можуть ще впасти, але не суттєво

Аналітики ринку нерухомості кажуть про можливість подальшого несуттєвого зниження цін на житло при мінімальній активності покупців. Відтак, бажаючих придбати житло експерти агітують скористатися цими умовами. Адже такого вибору, як зараз, у майбутньому може і не бути.

"Якщо ви маєте якісь кошти і можете взяти якийсь кредит чи може без кредиту. Не чекайте якого великого падіння. Великого падіння не буде. Можливо тільки, не дай Боже, такому прогнозу статися, якщо економіка країни впаде. Але ми цього не прогнозуємо і думаємо, що цього не буде", - вважає гендиректор групи компаній "УВЕКОН" Володимир Шалаєв.

Можливі 3 варіанти розвитку подій на ринку нерухомості

Тим часом, за словами фахівців, у майбутньому ринок нерухомості України може розвиватися за трьома сценаріями: зростання цін, зниження вартості та відсутність принципових змін. При цьому пік зростання цін на житло, хоч і короткостроковий, буде спостерігатися цьогоріч в період проведення Євро-2012 і в 2013-му після зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель.

"Це відродження ринку, зростання цін, але у цього оптимістичного прогнозу є дуже нехороший фінал. Ми вступаємо знову в період цінового міхура", - вважає фахівець із нерухомості Олександр Драпіковський.

Україна у 2012 р. введе в експлуатацію 10,67 млн. кв. м житла

Подальшу стагнацію ринку фахівці вважають найбільш імовірною. Тобто ситуація в 2012-2013 роках залишиться без принципових змін. Натомість у забудовників, попри відсутність підстав для оптимізму, наполеонівські плани. Вже у поточному році обсяги будівництва житла в Україні зростуть на 10% - до 10,67 млн. кв. м. У конфедерації будівельників запевняють, що це абсолютно реальні цифри, якщо нормально працюватиме кредитна система.

Проте, для подальшого розвитку галузі та поліпшення інвестиційного клімату у сфері будівництва потрібно вирішити низку проблем, кажуть забудовники. Насамперед необхідно удосконалити законодавство, знизити корупцію та підвищити платоспроможність населення.