На виборах міського голови Обухова переміг кандидат в Партії регіонів Олександр Левченко. Прем'єр-міністр Микола Азаров особисто приїхав привітати однопартійця з обранням на посаду.

Глава Уряду назвав позачергові вибори мера Обухова, які призначили після загибелі в ДТП попереднього міського голови, прикладом прозорості. За ними, мовляв, спостерігали 29 міжнародних спостерігачів і не подали жодної скарги.

“У суспільстві, країні нав'язується міф, що майбутні вибори до Верховної Ради будуть сфальсифіковані. Тому ми постаралися зробити все, щоб вибори пройшли абсолютно чесно, прозоро”, – заявив Прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Кандидати прозорості не побачили
Прозорість обухівських виборів заперечують ті, що програли. Кандидат від партії УДАР Анатолій Шафаренко посів друге місце, розповідає, на жодній з 15 дільниць не було його представників – їх не включали в списки. Під час агітаційної кампанії усі білборди міста віддали провладному кандидату, йому ж не дозволяли навіть з людьми зустрітися.

“На заводі я не був жодного разу, тому що всі директори заводів були попередженні – ніяких зібрань. Хоча провладний кандидат виступає в дитячих садках, виступає в школах – це державні заклади, де взагалі не можна робити агітацію. Якби це я зробив, мене б через 2 години зняли з виборів”, – розповів кандидат на посаду мера Обухова Анатолій Шафаренко.

“Якщо в місті є 46 бордів і тільки 12 були моїми, то Ви можете зробити звідсіля висновок. Все було чесно, відверто, правильно. Таких виборів у місті Обухові, як цей раз, чесних ще не було”, – сказав міський голова Обухова Олександр Левченко.

Нардепи поскандалили
За підрахунком голосів на користь провладного кандидата спостерігали народні депутати.

“Депутат Мельник спочатку хапав мене за руки і казав – так, пішли звідси! Я йому сказала: "Я Вас прошу не чіпайте мене". Потім він мене просто підняв і намагався винести з дільниці”, – розповіла народний депутат України, НУ-НС Ірина Геращенко.

“Я щиро хотів, щоб закон виконувався народними депутатами. Думаю, що я міг би подарувати букет квітів і взяти Ірину на руки і разом з нею вийти з дільниці. Це було б набагато красивіше”, – сказав народний депутат України з Партії регіонів Петро Мельник.

“Що буде в час виборів взагалі в жовтні навіть важко собі уявити”, – сказала Ірина Геращенко.

Конфлікт між депутатами Геращенко та Мельником затьмарив інші порушення на виборах, зокрема під час підрахунку голосів, кажуть спостерігачі з сумнозвісної 13 дільниці.

“Представник Партії регіонів, який знаходився на цій виборчій дільниці, досить активно, м'яко кажучи, впливав на роботу комісії”,

– розповів спостерігач Сергій Сабов.

“Коли оголошувались кандидати і називались з бюлетеня, вони не показувались присутнім людям, а бачив тільки той, хто називав, і клав зразу ж до тої людини, яка контролювала”, – зазначив спостерігач Ігор Домбровський.

Голова 13 ДВК будь-яку непрозорість заперечує. Натомість скаржиться на іноземних спостерігачів. На їхні неправомірні дії навіть склали 2 акти.

Порушення зацікавили Службу безпеки України. Глава СБУ Ігор Калінін посеред тижня чомусь пообіцяв, що відомство жорстко реагуватиме на "деструктивні прояви" на виборах.

“Після закінчення виборів уже, під час виборів цілий день різні інстанції: і пожежні, і МЧС – всі приїжджали. І в тому числі СБУ цікавилася яка обстановка на дільниці. Ну а потім уже зацікавилися, що це за іноземні спостерігачі, їхнім керівником зокрема, питання задавали нам”, – розповіла голова дільничної комісії Таісія Хмеляр.

Психологічна перемога Партії регіонів
Зрештою, Комітет виборців України вибори мера Обухова визнав легітимними, попри певні порушення процедури і неабияку напругу.

“Головні політичні сили, які були задіяні в цих виборах, їм не стільки був цікавий Обухів, як місто, ну, не в першу чергу був цікавий Обухів, а їм було цікаво показати психологічну перемогу напередодні великих виборів”,

- вважає голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

Психологічна перемога Партії регіонів – це усього 4 тисячі голосів, які набрав Олександр Левченко, з майже 30 тисяч виборців. А якщо сплюсувати результат кандидатів від УДАРУ та “Батьківщини”, Обуховом мала б керувати опозиція.

Опозиція продовжує об'єднуватися
"Об’єднуйтесь негайно, вже сьогодні, бо якщо зараз цього не зробимо, то завтра будемо не переписуватися, а перестукуватися", – написала Юлія Тимошенко у листі з Качанівської колонії.

Завершити формування єдиного партійного списку на парламентські вибори члени комітету опору диктатурі мали б до кінця березня, переконує лідер партії "За Україну" В’ячеслав Кириленко. У ньому не буде УДАРУ та “Свободи”, але з ними опозиція обіцяє домовитись по мажоритарних округах.

“Завжди з’являються самозванці, але тепер самозванцям буде дуже тяжко, бо, по-перше, ситуація в країні тривожна і люди будуть ставитись просто вороже до тих людей, які є самозванцями-опозиційними кандидатами, а по-друге і найголовніше – на кожному стовпі буде висіти список єдиних кандидатів від опозиції”, – каже лідер партії "За Україну" В'ячеслав Кириленко.

У Центрвиборчкомі саме вибори по мажоритарці називають потенційно нечесними, адже в межах одного округу вирішальним може бути чи не кожен голос.

“В межах такого округу перебуває всього 163, 150, 170 тисяч виборців, і коли вчиняються певні протиправні дії на окремо взятих дільницях, то це може вплинути на результати загалом в межах округу і на визначення переможця в межах такого округу”, – зазначив член Центрвиборчкому Андрій Магера.

Випередити парламентські вибори можуть вибори мера Києва. У ЗМІ з’явилася інформація, що їх можуть призначити на липень.

В свою чергу, спікер Володимир Литвин заявив, що не хотів би, щоб вони відбулися у жовтні - разом з обранням депутатів Верховної Ради.