“Уряд готується знову повернути Україну у камінно-вугільний вік. Власним вугіллям хочуть компенсувати зменшення обсягів закупівлі російського газу. Водночас планують збільшувати власний видобуток блакитного палива. Такі заяви українських колег в Москві поки не сприймають і наполягають на обов’язку Києва оплатити недобір газу, як це передбачено чинним контрактом”, - каже журналіст Вікторія Носач.

Причини дві - наприкінці минулого року ціна на російське паливо склала понад 400 доларів за тисячу кубів, а потреба у ньому зменшилась. Ще й видобуток вугілля значно зріс.

"У зв'язку з цим та відповідно до положень контракту та у визначені ним терміни, "Нафтогаз України" направила на адресу "Газпром" близько десяти листів з проханням погодити постачання природного газу в Україну в 2012 році у обсязі 27 мільярдів кубометрів, які компанія зобов'язується відібрати та оплатити згідно з діючим контрактом".

“Ми зменшуємо закупівлю газу в два рази, і з 1 січня у нас відбір буде на рівні 27 млрд куб. м. Ми закуповуватимемо газу стільки, скільки треба для нашої економіки. Якщо у наших партнерів будуть питання, вони можуть їх вирішувати цивілізованим способом", - каже міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко.

У “Газпромі” питання виникли одразу. Мовляв, у чинному контракті є умова бери або плати. Крім того, листів “Нафтогазу” про зменшення обсягів закупівлі кажуть - не бачили.

“Україна зробила ці заяви не домовившись з російською стороною. В нас не має ніяких змін в контракті. Такі домовленості повинні бути домовлені за півроку”, - каже глава "Газпрому" Олексій Міллер.

На думку вітчизняних фахівців, недобір газу не ліквідує борги “Нафтогазу”. А обійдеться у чималу суму - близько 5 мільярдів доларів лише наступного року.

“Бойко хоче такими заявами підірвати ситуацію навколо газових переговорів і отримати якісь переваги. Але переваг не буде. Буде утворюватися додаткова заборгованість “Нафтогазу” перед "Газпромом", для того, аби "Газпрому" було легше добитися тих цілей, які він поставив”, - каже експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут.

Контракти Тимошенко передбачають зниження обсягів - опозиція

Тим часом в опозиції переконані - урядовці їздять до Москви за порожніми словами, тоді як контракти Тимошенко передбачають зниження обсягів закупівлі газу. Більше того, досвід зниження ціни на російський газ вже мають країни Європи і його можна було б використати у Стокгольмському арбітражі.

“Згідно 4 пункту контракту підписаного ЮТ, коли наша сторона бачить якісь зміни на зовнішніх ринках, вона має право звернутись в суд. Я не знаю, чим вони займались у Москві, а вони туди неодноразово літали, але згідно офіційних заяв РАО "Газпром", вони не виконали своїх посадових зобов’язань, не відкоригували згідно контракту необхідні поставки газу, і практично не добилися ніякого зниження ціни на газ”, - каже член Комітету ВР з питань ПЕК Сергій Пашинський.

Урядовці тим часом вже говорять про внутрішню альтернативу російському газу. Окрім нарощування видобутку вугілля, кажуть, що і власного блакитного палива видобуватимуть більше. В 2012-му - 21 мільярдів кубів, а в наступному - ще на мільярд.

“Є, безумовно, економічні інтереси у нас і у них. Вони отримали дуже хороший папір (газові контракти). І тримаються за нього двома руками. А ми їм говоримо, що крім паперу життя ще є. Домовимося. В нас 5 мільйонів тон вугілля в профіциті, отже, головне завдання, там де можна перейти на власне паливо", - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Україна має заплатити понад $5 млрд за газ, якого не купуватиме - експерт

Експерти зазначають, в жодної країни Європи немає такої газової залежності, як в України. Втілювати енергетичні програми важко, утім вигідно. Якщо власний видобуток нарощувати, то вже за 20 років залежність від північного сусіда буде мінімальною.

“В нас є програма енергетична до 2030 року, де передбачено зменшення споживання газу до 49 млрд, причому власний газ видобуток власного газу повинен збільшитись до 28 млрд, і таким чином зменшимо залежність від Росії, і імпорт буде складати 20-25 млрд”, - каже член Міжнародного енергетичного клубу Іван Діяк.

Доки у Росії не квапляться зголошуватись на заклики Києва. Навіть точної дати чергових переговорів досі немає. Міністр Бойко збирався до Москви 15 січня, звідти ЗМІ повідомили, що чекають українського урядовця 17. Тим часом, Київ вимушений платити і за те, що взяли, і за те, чого не брали.