Мільярди доларів за стабільність гривні

Люди бояться втратити роботу, тож почали менше купувати і більше заощаджувати, - стверджують у компанії GfK Ukraine, спираючись на результати власного дослідження. В уряді не заперечують, побоюватися є чого.

Ми маємо справу з вкрай складним збігом негативних факторів. Попри те, що Уряд робив все можливе, щоб нівелювати вплив поганої кон’юнктури для українських товарів, зупинки нафтохімічної галузі та негативний вплив несприятливих погодних умов, які призупинили майже на місяць польові роботи, все це позначилося на роботі економіки, - повідомив Прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Сезонні негаразди - це одне. Не менше переймаються долею гривні, кажуть соціологи. Підстави для занепокоєння називають економісти: з 2011 року золотовалютні резерви країни скоротилися майже удвічі і зараз є меншими за 20 млрд доларів. Такою є ціна нинішньої стабільності гривні.

Що таке інфляція? Що таке курс? Це інструменти. І коли стає метою тримання курсу, а не розвиток економіки, то ми маємо отакі от результати, які тут показані. Це ваші валютні резерви. Розумієте? Борг зовнішній - це наш борг. Ви за це заплатите, - пояснив президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

“Критичний, саме те, що буде дуже схоже на 98-й рік, це 10-12 мільярдів доларів. Якщо впаде до цієї величини, то, звичайно, попереду будуть найжорстокіші потрясіння. У 15-му році цих погашень не буде. Тому нам, Україні, потрібно протриматися реально рік і трохи”, - каже керівний партнер компанії Capital Times Ерік Найман.

Економісти розділяють скептицизм населення

Сценарій 90-х може настати й значно раніше. Не виключено, що вже наприкінці поточного року. У разі, якщо Київ провалить підписання Угоди про асоціацію з ЄС у Вільнюсі.

“Це буде шок для ринків. Люди почнуть позбуватися українських державних зобов'язань, люди і інвестори. І тоді може дійсно статися такий обвал, як свого часу 98-го року. Тут можуть бути непередбачувані соціальні наслідки, тому що ми знаємо, що політична ситуація теж доволі напружена”, - каже експерт CASE Україна та Київської школи економіки Володимир Дубровський.

З іншого боку, підписання Угоди призведе до значного погіршення стосунків з Росією, і налагодити їх буде не так просто.

“Ну, кажуть, ми вас попередили. А далі висновки робіть самі. Хоча би чесно те, що росіяни про це сказали. Ми отримаємо економічні наслідки на східному фланзі, але ми ж отримуємо і політичні наслідки від цього”, - вважає директор компанії "Research and Branding Group" Євген Копатько.

Разом з тим, переоцінювати значення Угоди теж не варто. За один день життя кращим чи гіршим не стане.

Треба реально сприймати ситуацію. Манна небесна завтра не настане. Є різкий спад інтересів до ринків! Конкуренція є і всередині Європейського Союзу за інвестиційний ресурс, - каже виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Тож зафіксований соціологами скептицизм населення виправданий, - кажуть економісти. Адже дізнатися, чи компенсує Угода з ЄС втрати на російському напрямку, або навпаки - чи отримає Київ вигоди у стосунках з Москвою у разі непідписання, зможемо довідатись не раніше, як за рік.