Але український президент вже заявив, що хоче власний невеличкий Давос і збирається організувати в Києві саміт європейських і євразійських країн.

Традиційно в січні Давос, місто у швейцарських Альпах, на кілька днів стає одним зі світових фінансових центрів. Акули міжнародної економіки викладають чималі суми за лише можливість побувати на заходах форуму. Для політиків це також гарне місце для самореклами і корисних зустрічей. Але Віктору Януковичу цьогоріч не вдалося зустрітися з керівником жодної західної країни. Коротка розмова була лише з президентом європарламенту Мартіном Шульцом, представником Європейських соціал-демократів, які на партійному рівні мають угоду про партнерство з українськими регіоналами.

“Все-таки Віктор Янукович перебуває не в повній, але в м'якій ізоляції. Усе-таки політики ЄС воліли би уникати зустрічей з Президентом України, допоки не будуть вирішені проблеми, допоки Україна не припинить цей процес сповзання в демократичному розвитку”, - вважає перший заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий.

Також у Давосі Віктор Янукович зустрівся із держекретарем США часів холодної війни Генрі Кіссінджером, поспілкувався із господарем заходу - засновником Всесвітнього економічного форуму Клаусом Швабом, новим грузинським прем'єр-міністром Бідзіною Іванішвілі і власником "Криворіжсталі" Лакшмі Мітталом.

Підписали угоду з компанією Shell

Головна ж подія для української делегації - підписання угоди із компанією Shell про видобуток в Україні сланцевого газу. Угоду готували давно і цілком могли підписати у Києві, але церемонія у Давосі привернула більше уваги, якої бракувало українській делегації.

“Загалом Україна - надто мала економіка, щоб нею цікавились окремо. Тому, наскільки мені відомо, Україну активно не обговорювали. Тільки завдяки підписанню угоди між Україною і Shell з'явилася ця новина, це прозвучало, і це коментувалося у світовій пресі, що Україна стає більш енергетично незалежною - очевидно, що це єдина така головна новина про Україну”, - розповів старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Ґазізуллін.

“За рахунок цих інвестицій ми будемо збільшувати власний видобуток газу. Вигідно, тому що ми будемо створювати нові робочі місця”, - заявив Президент України Віктор Янукович.

Янукович домовився з грузинами

Домовились не тільки про сланцевий, але й про скраплений газ. З грузинським прем’єром український президент узгодив постачання скрапленого газу в Україну через Грузію, через термінал, який споруджується в грузинському селищі Кулеві на березі Чорного моря.

“Але знову ж таке питання: чи буде Україна брати участь у будівництві цього грузинського терміналу? Якщо вона братиме участь, то, безумовно, перспективи цього є. Питання полягають у двох моментах: чи будуть потужності для перевалки, а другий момент - чи буде ресурс, тобто той азербайджанський газ, який можна перевалювати через Кулеві, і потім до порту Південний в Україні вже газовозами доставляти”, - прокоментував експерт з питань енергетики Валентин Землянський.

Щороку від поїздок українських делегацій у Давос влада очікує на певне збільшення інвестицій. Втім, проривів не буде, кажуть експерти. За їхніми оцінками, зовнішні вливання в українську економіку протягом року складуть близько 5-ти мільярдів доларів - стільки ж, як і торік, і майже удвічі менше, ніж інвестували в Україну до кризи.

Експерти: Значних інвестицій - не буде

“Значна частина цих інвестицій прийде в сектор енергетики і сільського господарства, я припустив би, що частина грошей буде активніше заходити в сектор послуг, але ми побачимо різке зменшення грошей, які є в банківському секторі”, - прогнозує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Зауважимо, цього року Віктор Янукович вперше не взяв участі у традиційному українському ланчі, який щороку організовує на Всесвітньому економічному форуму мільярдер Віктор Пінчук. Захід називають зручним майданчиком для зустрічей бізнесменів та політиків, що цікавляться Україною. Втім, український президент заявив, що має бути в цей час у Києві. Як стало відомо згодом, для проведення наради про відзначення чергової річниці Хрещення Русі. Перед від’їздом Президент пообіцяв провести "Давос" континентального масштабу в Україні за участі країн Європи та Центральної Азії.