Спочатку гарант звернувся до делегатів у Стразбурзі із згадкою про те, як три роки тому вже в якості глави держави виступав з цієї трибуни.

"Чи щось змінилось за ці три роки? У діях та поведінці Росії – нічого", – почав президент України Петро Порошенко.

Читайте також: Як Крим може стати повністю незалежним: неочікувана відповідь Порошенка

Свою промову гарант розпочав із головної біди України – війни. Спершу говорив про анексований Росією Крим. Потім перейшов до Донбасу: повідомив, що український парламент прийняв закони для мирного врегулювання конфлікту.

Розраховуємо, що нарешті Росія розпочне виконання безпекових зобов’язань відповідно до Мінських домовленостей. Так само очікуємо, що ці кроки дозволять просунутися і у питанні розгортання миротворчої операції ООН на Донбасі,
– продовжив Порошенко.

Поки ж, каже Президент, Москва цинічно ігнорує усілякі домовленості. Її війська перебувають в анексованому Криму і на окупованому Донбасі. Вона продовжує постачати зброю терористам і відмовляється звільняти українських бранців. Тож український лідер закликав Європу продовжувати опір агресивній політиці Кремля.

"Мета російської агресії – знищити демократію, ліберальні свободи та права людини. Вони роблять це в одних місцях за допомогою танків, в інших – за допомогою фальшивих новин", – зазначив президент України.

Читайте також: Кремль провів тонку операцію проти України, – Огризко

Колишній член тристоронньої контактної групи Роман Безсмертний теж уважно слухав президента в студії 24 Каналу. За його словами, президентська промова ретельно підготовлена та багата на яскраві цитати, але конкретного плану дій президент не пропонує.

Було перераховано цілий ряд проблем, але, на жаль, навіть рамочно не окреслена позиція України, як їх вирішувати,
– вважає Безсмертний.

Далі президент звітував про "другий фронт" України – реформи. Найбільше говорив про судову. Зокрема, хвалив себе за переобрання Верховного Суду.

Відбувається повне перезавантаження судової системи, і починається воно із безпрецедентного перезавантаження Верховного Суду за моєю ініціативою,
– підкреслив Порошенко.

От тільки не згадав, що 80% новообраних суддів Верховного Суду виявились старою гвардією. Натомість, президент зробив довгоочікувану заяву про Антикорупційний суд. Каже, суду таки бути. Але колись. Мовляв, якісного законодавства все ще немає. Тому процес затягується.

"Зараз необхідним є об’єднання всіх демократичних політичних сил та громадськості, і фахова робота із залученням міжнародних експертів заради професійного напрацювання нового консолідованого законопроекту та проведення його через парламент", – наголосив президент.

Читайте також: Росія досі вдає, що вона не має до цього стосунку, – Порошенко про Крим і Донбас

Наостанок президент прокоментував скандальний закон "Про освіту", який спровокував в ПАРЄ різкі заяви на адресу України. Каже: нацменшини в Україні мають право вивчати свої рідні мови, але державною володіти мусять.

Неприпустимою є ситуація, коли діти, які належать до національних меншин в Україні, не мають належних знань української мови, що потрібні їм для подальшого навчання в університетах, розбудови кар’єри, для самореалізації в Україні,
– наполягає Порошенко.

Щоб заспокоїти євроделегатів, український лідер навів власний приклад. Народився на Одещині в центрі болгарської громади. Володіє болгарською, румунською і не тільки. Ще польською, англійською, російською.

З тим, що українське мовне питання в Європі політизоване і небезпеки для нацменшин не становить, згоден і екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко.

Галас, який сьогодні спровокований навколо нашого закону про освіту, не має під собою жодних правових підстав,
– впевнений Огризко.

Аби розставити крапки над "і", документ віддали на експертизу у Венеціанську комісію. Свій вердикт вона оголосить у грудні. Завтра ж, 12 жовтня, у ПАРЄ заплановані дебати щодо "українського закону розбрату".