У Міністерстві аграрної політики та продовольства пояснюють, що головними причинами є хороша врожайність через сприятливі погодні умови, а також збільшення посівних площ під всіма культурами. Згідно з відомчими прогнозами в поточному році очікується врожай зерновий в межах 50 млн. тонн, що на 11 млн. тонн більше, ніж у минулому році, цукрового буряка понад 16,5 млн. тонн, що більше на 2,8 млн. тонн, ніж торік і олійних культур в межах 10 млн. 700 тис. тонн. Водночас очільник відомства зауважує, що виробництво агропродукції стає все більш привабливим.

“На 19% податкових коштів зведеного бюджету збільшилося від попереднього року, про що і обсяги виробництва і цінова тенденція закупівлі сільськогосподарської продукції вона зросла. Тобто виробництво сільськогосподарської продукції стає привабливим. Збільшилися обсяги кредитування в 2,1 рази і зменшились відсотки по кредитах”, - каже міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк.

Проте фахівці переконують, що високий врожай не тільки позитив, особливо для виробників аграрної продукції. Адже вже сьогодні ні політика держави, ані закупівельні ціни не сприяють отриманню фермерами прибутків.

“Тут очевидно що виникла спокуса скористатися цими рекордними врожаями ми бачимо, що в податковому кодексі запроваджені експортні мита, скасовано відшкодування ПДВ при експорті зерна і по суті на цьому рекордному врожаю зароблять не виробники, а намагається заробити держава. І в цьому плані дуже великі побоювання у зв’язку з тим, що ті ціни, які є зараз, вони покривають собівартість минулого врожаю , але вже можуть не дозволити профінансувати наступний врожай, тому що ресурси дорожчають”, - каже генеральний директор асоціації УКАБ Володимир Лапа.

Водночас поточна ситуація на руку пересічним громадянам-споживачам, адже високі врожаї сприяють зменшенню цін на овочі та фрукти. Очікується значне зниження цін на капусту - до 2,5 раз, буряк - на 40-60%, картоплю - на 30%, цибулю - в 20%- 85% в залежності від регіону, моркву - 10% -30%. Також фахівці зауважують, що ціни на імпортні овочі та фрукти залишаться найближчим часом незмінними.

“У порівнянні з аналогічним періодом минулого року споживач має на третину дешевший кошик основних видів овочів - це так званий “борщовий набір” , плюс основні фруктів”, - каже генеральний директор ринку "Столичний" Олексій Чумак.

Для утримання стабільної цінової ситуації на ринку, фахівці говорять про необхідність формування збалансованого попиту і пропозиції на ринках, адже якщо одного року спостерігається дефіцит якоїсь культури, то на наступний обов’язково буде її надлишок, через збільшення фермерами посівних площ під неї. Крім того,у відомстві говорять про важливість побудови нормальної логістики між регіонами та зведення гуртових ринків по всій території України.