До 2008 року фінустанови видавали позики за рахунок дешевих іноземних кредитів, тепер це - у минулому. Так, за підсумками серпня поточного року, сукупний кредитний портфель банків зріс на 1,5% - до 781 мільярда гривень. При цьому, за даними Нацбанку, основний приріст портфеля відбувся за рахунок кредитування корпоративних клієнтів, тобто великого бізнесу.

Ситуація з кредитуванням не зміниться до кінця 2011 р.

"Ми не очікуємо, що ситуація по кредитуванню зміниться найближчим часом, принаймні до кінця 2011 року. Оскільки банки продовжують вирішувати свої інші проблеми. Головним чином проблеми пов’язані з формуванням резервів, з ліквідацією поганих активів", - каже начальник відділу аналізу фінринків комерційного банку Олександр Печерицин.

Зниженню вартості гривневих депозитів та кредитів на ринку, впевнені фахівці, мало би сприяти, забезпечення макроекономічної стабільності в державі з перспективою зниження інфляції. Втім, зараз розраховувати на це складно. У той же час, забезпечити економіку довгою гривнею допоможе пенсійна реформа, упевнені у Нацбанку. Що ж до останньої, то забезпечити її держава зобов’язана.

"Ринок формування довгої гривни - це класичні будуть ринки. Ринок довгих ресурсів - це пенсійні гроші, які повинні поступово перетворюватися на той інвестиційний ресурс, з яким працюватиме банківська система. Ну і другий сегмент - це банківський ринок. Банківський сегмент ні в одній з країн світу не є постачальником і джерелом довгих грошей", - вважає директор ген. департаменту управління валютним резервом НБУ Олена Щербакова

Стимулювати довгострокове кредитування має плаваюча ставка

Проте самі банкіри налаштовані не так оптимістично. За їхніми словами, ухвалення пенсійної реформи та розвиток фондового ринку - це перспектива не одного року. Профінансувати ж довготривалі кредити вже у найближчій перспективі можна шляхом запровадження плаваючої процентної ставки, яку вітчизняні банки вже почали використовувати у своїй практиці.

"Утримання стабільності і якась прогнозованість процентних ставок - це є дуже важливим інструментом перш за все для споживача, який не зможе узяти кредит, якщо буде бачити, що ставки на ринку в один день міняються з 3 до 15%. Такі шоки ліквідності, різке стискування ліквідності банківської системи приводило до різкого подорожчанню гривневого ресурсу", - переконаний голова правління АТ "ОТП Банк")) Дмитро Зінков.

Відновлення іпотечного кредитування також може бути серйозним джерелом довгої гривні, кажуть фахівці. Нацбанк разом з держбанками розробив спеціальну програму, мета якої - прискорення темпів розвитку іпотечного кредитування. У її рамках держбанки рефінансуватимуть інші фінустанови.

У разі реалізації цього наміру, банки зможуть трансформувати короткі гривневі депозити населення у більш тривалий ресурс. Крім того, чинне законодавство дозволяє банкам випускати гривневі облігації під активи у валюті - і, відповідно, розвивати валютну іпотеку, отримуючи ресурс для гривневого кредитування.