Так, за даними Міжнародної фінансової корпорації, якщо минулого року агроризики застрахували 1400 господарств, то лише навесні поточного року страховки придбали 1900 агропідприємців.

"Вони готові страхуватися, вони бачать, що це певна стаття витрат, але це вартує того, щоб спати спокійно. Самі аграрії, коли ми проводили дослідження, говорили про те, що більше 30% збитків це погодний ризик. Який вони самі закладають в свої можливі витрати на майбутній період, вони готові передавати ці ризики", - каже заст. керівника проекту IFC "Розвиток агрострахування в Україні Ірина Гринюк.

Водночас, сьогодні з 400, зареєстрованих в Україні страхових компаній, активно страхують агроризики лише 15. Сума виплат за угодами страхування за період осінь-зима 2010-2011 становила понад 19 млн. грн. Проте ринок агрострахування зараз дещо менший, ніж був у період державного субсидіювання у 2005-2008 роках, і для подальшого його розвитку необхідна державна підтримка, переконані фахівці.

Держава підтримувала агрострахування до 2008 р.

"Ще до 2008 року була державна підтримка. 200 млн. грн. така була компенсація страховки, яку купували сільськогосподарські підприємства. Потім це все пішло", - розповідає заст.голови союзу с/г обслуговуючих кооперативів Вітілій Львов.

Фахівці також зауважують, що аграріям складно розібратися у договорах страхових компаній, тому важливо розробити стандартні доступні для потенційних клієнтів страхові продукти. Це допоможе уникнути ризику маніпуляцій та гарантувати якісний страховий захист виробникам сільськогосподарської продукції.

Наразі Міжнародна фінансова корпорація разом із страховиками розробила пакет стандартних страхових продуктів для страхування 7-ми культур, а саме - озимих зернових, озимого ріпаку, кукурудзи та соняшника. Крім того, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг зі свого боку забезпечує розробку нормативної бази для розвитку агрострахування.

"Завершення роботи над розпорядженнями комісії про підготовку кваліфікаційних вимог до аварійних комісарів та кваліфікаційного мінімуму для здачі іспиту для отримання сертифікатів, ці два нормативно правові акти були розроблені за підтримки Програми МФК і затверджені у травні-червні цього року", - каже дир. деп-ту Держфінпослуг Надія Жила.

Рівень агрострахування в Україні - 5-7%, у Канаді - 80%

Нові підходи до агрострахування в Україні покликані забезпечити інтереси як аграріїв, так і страховиків, зауважують експерти. Так, наприклад, оцінка врожайності здійснюватиметься за 10-15 днів до жнив, що унеможливить таку ситуацію, коли врожай зібрано, сторони нічого вже довести не можуть, але при цьому звинувачують один одного і конфліктують.

Зауважимо, рівень агрострахування в Україні наразі надзвичайно низький - 5-7%, тоді як, наприклад, у Канаді він сягає 80%.