Після проведення референдуму в Туреччині, спостерігачі від ОБСЄ заявили, що він проводився в нерівних умовах, а тому не відповідав міжнародним стандартам демократії. В організації наголосили: влада переслідувала тих, хто виступав проти розширення повноважень президента.

Ми спостерігали зловживання державними ресурсами. Риторика кампанії була заплямована тим, що деякі високопосадовці прирівнювали тих, хто виступав проти розширень президентських повноважень, з прихильниками терористів,
– пояснила голова спостережної місії БДІПЛ ОБСЄ Тана да Зулуета.

Про фальсифікації під час підрахунку голосів заявила і турецька опозиція. Найбільше обурені тим, що в останню мить ЦВК змінила правила гри. А саме визнала дійсними бюлетені без штампів дільничних виборчих комісій.

Читайте також: Портников пояснив, яку Туреччину створює Ердоган

До слова, представники опозиції вимагатимуть скасувати результати референдуму.

Водночас турецький президент закидами з боку опозиції та міжнародних спостерігачів не переймається. Виступаючи перед своїми прихильниками, Таїп Ердоган вкотре висловився проти європейських країн, які забороняли його урядовцям агітувати на своїй території.

Серед перших кроків після референдуму, Ердоган пообіцяв відновити смертну кару. У Брюсселі ж Анкарі одразу нагадали про Конвенцію з прав людини і запевнили, що пильно стежитимуть за наслідками нововведень. Прокоментували результати референдуму і в Берліні. Там чітко дали зрозуміти, що з відновленням смертної кари про членство у ЄС Анкара може забути.

Читайте також: Референдум в Туреччині – лише початок? Або Що чекати Європі, Україні і НАТО

Експерти у свою чергу також зробили невтішні прогнози. З їх слів, турецький президент, усвідомлюючи значний розкол у суспільстві, надалі лише посилюватиме репресії проти незгодних.

Нагадаємо, відповідно до конституційної реформи, чинний турецький президент зможе перебувати на найвищій посаді ще десять років. Загалом громадськості запропонували схвалити поправки до 18 статей Конституції. Згідно з ними, посаду прем'єр-міністра скасують. А виконавчу владу очолить президент, який матиме право призначати та звільняти головних посадовців країни фактично без узгодження.