Попри ряд недоліків, домовленості, які були укладені у столиці Білорусі, матимуть переважно позитивні наслідки для України. Таку думку у бесіді із сайтом "24" висловив професор політології НаУКМА Олексій Гарань.

На Вашу думку, що Україна отримає внаслідок домовленостей, які були ухвалені у Мінську?

Цей документ базується на Мінських домовленостях, які були підписані ще 5 вересня минулого року. Чогось принципово нового у ньому я не бачу.

Найважливіше, що, згідно з цим документом, запроваджується перемир’я, відведення важкого озброєння та обмін полонених. Також там закладений ряд пунктів, які націлені на перспективу, з виконанням яких можуть виникнути певні труднощі.

Наприклад?

Наприклад – вивід іноземних найманців з території країни або відновлення контролю над українським кордоном. Не зрозуміло, як це буде здійснюватися. Також постає питання, як імплементують закон про особливий порядок місцевого самоврядування в районах, які непідконтрольні Україні. Думаю, по цьому пункту буде довготривала позиційна і тактична боротьба.

Зараз питання полягає в тому як будуть виконуватися ці домовленості. Угода про припинення вогню вступає в силу з 15 лютого. За цей час можуть відбутися певні зіткнення - бойовики за підтримки росіян захочуть щось змінити. Але в цілому, думаю, що якщо вдасться досягти перемир’я, то ми можемо говорити про головне – що ми виграли мир. Так, на тих територіях, які ми реально не контролюємо, будуть проведені місцеві вибори і ми розуміємо, хто отримає перемогу на тих місцевих виборах. Але це певна плата, за те, щоб ми зберегли країну, припинили широкомасштабну агресію.

Ще одне питання - чи дійсно будуть виведені російські війська?

Це є пунктом угоди. Путін змушений був на нього погодитися під сильним тиском Заходу. Далі ми будемо співпрацювати з нашими міжнародними партнерами, будемо вимагати відводу російської техніки та виводу російських військових. Це буде тривалий процес. Не забувайте також, що ми маємо справу кдбістами та чекістами, тому очевидно, що Росія буде вставляти палки в колеса.

А ми можемо оцінити розмір та кількість тих палок, якими нам будуть намагатися завадити?

Давайте подумаємо, чого хотів Путін і чого він досяг. Він прагнув створення автономних республік в межах Донецької і Луганської областей, прагнув, щоб цей статус був записаний у Конституції. Але ми бачимо, що нічого цього не буде. Тобто він змушений відступити від своїх планів.

Тобто, наразі ми можемо говорити про те, що угода матиме позитивні наслідки для нашої країни?

Думаю, що так. Це компроміс. Думаю, що буде серйозний західний тиск, спрямований на те, щоб забезпечити виконання цих домовленостей.

Також у нас лишається козир – фінансові транзакції. Там написано, що, з одного боку, відновлюються соціальні виплати, але з іншого боку ці території мають сплатити податки в український бюджет. Це важливо.

Для нас ключове, звичайно, щоб припинилася війна, щоб росіяни вивели свої війська і щоб був відновлений контроль над російсько-українським кордоном. Заради цього ми ідемо на такі речі, як проведення місцевих виборів за українським законодавством. Ну, припустимо, що Захарченко буде обраний головою Донецької міської ради. Але якщо там не буде росіян і чеченців, то, очевидно, можливості у нього будуть абсолютно іншими.

Ви думаєте, Україна зможе з ними адекватно співпрацювати?

Це плата за збереження України. Зрозуміло, що вони покидьки. Але можу сказати, що коли досягаються такі угоди, то сторони змушені іти на певні поступки, навіть якщо вони їм неприємні. Наприклад, Ізраїль мав як переговірника Ясіра Арафата, якого в країні багато років називали терористом №1. Але, зрештою, пішли на переговори, на домовленості і згодом позиція того самого Арафата і Організації визволення Палестини сильно трансформувалася - зараз вона сильно відрізняється від позиції ХАМАСу. Тобто такі речі є можливими.

Ще один момент. Пушков у своєму виступі сказав, що, мовляв, ситуація на Донбасі нагадує Придністров’я. Так от придністровської моделі тут не буде. Тому що Придністров’я визнане як рівноправна сторона в переговорах з Молдовою. Але наголошую: Плотницький і Захарченко підписали мінські домовленості просто як Плотницький і Захарченко, там нема згадки про "ЛНР" і "ДНР". Це теж перемога української дипломатії.

Читайте також: Експерт: Головний підсумок Мінська – формування антипутінської коаліції