Захист українців і питання національної безпеки?

Питання про введення візового режиму з Росією піднімається українськими політиками далеко не вперше. Причини – більш ніж очевидні, однак досі проект постанови не виносився на розгляд парламентарів. Офіційний Київ побоювався реакції Москви, адже такі радикальні кроки не сприятимуть урегулюванню військового конфлікту на Донбасі. Хоча те, що Росія не звертає уваги на спроби України і світу не нагнітати ситуацію, зрозуміло вже давно. Кремль все більше демонструє, що не хоче виконувати жодні умови та дотримуватись жодних домовленостей, в першу чергу – Мінських угод. По суті, чим більше Захід закликає Росію до діалогу, тим більше Москва стає агресивною і відмовляється від будь-яких перемовин.

Та певним каталізатором для пропозиції введення візового режиму, як зауважив у коментарі сайту директор Центру суспільних відносин Євген Магда, стало затримання в Росії українського журналіста Романа Сущенка, якого звинуватили в шпигунстві. Це дійсно, як кажуть, "беспрєдєл", і Москва показує, що перетворюється на класичну диктаторську державу, де людей кидають до в’язниці, як в колишньому СРСР, за політичні переконання або за будь-яке необережно сказане слово.


Настав час щільно закрити двері перед Росією?

Тому введення візового режиму і справді може захистити українських громадян.

Питання введення візового режиму з РФ – це, в першу чергу, питання нацбезпеки. Принаймні, сякий-такий захист, щоб туди не їхали всі підряд, а потім їх доводиться обмінювати на терористів,
– пише на своїй сторінці в Facebook Тарас Березовець.

З ним не згоден Тарас Загородній, який зауважує: "Не розумію, як візовий режим з РФ вирішить питання з політв'язнями там або знизить ймовірність арештів? Ніщо не заважатиме РФ видавати спокійно безкоштовні візи і заарештовувати там всякого, до кого ніяк не дійде на другому (!!!) році війни, що в концтабір їздити небезпечно для свого здоров'я і життя".

В той же час, реагувати на безпідставне затримання українського журналіста, звичайно, потрібно. Інша справа, що, по-перше, чим допоможе Роману Сущенку введення візового режиму? По-друге, в Україні на даний момент перебуває чимало прихованих російських диверсантів, які займаються справжнім шпигунством. Чому б Службі безпеки, зовнішній розвідці та іншим не зайнятися безпосередніми обов’язками і не показати результати своєї роботи? Росія вже вдруге за останні місяці затримує так званих українських "диверсантів" і "шпигунів". Чи було щось зроблено для повернення Євгена Панова, якого затримали в Криму?

Популізм чи необхідність

На думку директора Центру дослідження громадянського суспільства Віталія Кулика, спроба запровадження візового режиму – більше популізм і створення шумового ефекту.

Введення візового режиму з Росією можна було б привітати, якби він ухвалювався в комплексі з іншими важливими політичними рішеннями. По-перше, визнання на законодавчому рівні окупації Донбасу Росією. По-друге, розірвання дипломатичних відносин з Москвою,
– розповів експерт у коментарі сайту.

За його словами, перед тим, як приймати таке рішення, треба збалансувати наші втрати. Тобто обрахувати і зробити певні кроки щодо імпортозаміщення і збалансування втрат українських економічних ринків і підприємців, які займаються діяльністю в прикордонній із Росією зоні. Тому що вони першими відчують цей удар.

На переконання Євгена Магди, більше всього втратять не підприємці, а українські заробітчани, яких, за різними підрахунками, в Росії, близько 4 мільйонів.

Москва буде організовувати масові депортації українців. Людей можуть використати в якості інструменту гібридної війни. Адже вони живуть у російському інформаційному середовищі. Якщо їх позбавлять роботи в Росії, проведуть ідеологічну накачку і повернуть в Україну, то це спричинить достатньо серйозні проблеми,
– говорить Магда.

В Росії працює близько 4 мільйонів українців
В Росії працює близько 4 мільйонів українців

Щодо економічних втрат, то, за його словами, усіх, яких могли, ми вже зазнали. Економічні відносини з Росією згортаються не перший рік. Товарообіг, як зазначив президент Петро Порошенко, впав у 5 разів.

Тарас Березовець зауважує: "Не потрібно тут говорити про заробітчан, хочете заробляти є Польща, яка відкрила мільйон вакансій для українців. Як не згадати класика з його "геть від Москви".

Та головне, що у разі введення візового режиму Москва однозначно зробить крок у відповідь. На думку Віталія Кулика, навряд чи Росія симетрично введе візи для українців. Швидше за все, Кремль відповість асиметрично.

По-перше, можливе загострення ситуації на Донбасі, підвищення кількості обстрілів і відмова від виконання Мінських домовленостей. Концентрація військових сил у прикордонній зоні. По-друге, українські громадяни, які будуть вимушені перетинати кордон із Росією, зіштовхнуться з принизливою процедурою догляду, їм скоротять кількість днів перебування тощо,
– переконаний Кулик.

Так, загроза ескалації на сході України велика. І, власне, й без введення візового режиму, це відбудеться. Проблема в тому, що українська влада робить досить хаотичні кроки замість того, щоб продумувати кожну дію і кожне слово. Візовий режим, можливо, і потрібен, але не задля піару когось із політиків чи представників влади. Такі рішення справді повинні прийматися в комплексі з іншими заходами. Адже постраждають українські громадяни, і це може викликати неоднозначну реакцію в суспільстві. Крім того, важливо, щоб такий крок у довготривалій перспективі приніс реальні результати. В даному випадку є сумніви, що проект постанови підтримають у парламенті. Це, з одного боку, дозволить проросійським силам усіляко підкреслювати слабкість влади. З іншого – дасть додаткові козирі Москві.

Чи потрібен візовий режим із Росією? Думки експертів

Євген Магда, директор Центру суспільних відносин

Ініціатива щодо введення візового режиму з Російською Федерацією – реакція на затримання в Росії українського журналіста Романа Сущенка, якого звинуватили в шпигунстві. Це стало свого роду каталізатором.

Але про необхідність введення візового режиму з Росією політики говорили і раніше. Треба не забувати про українців, які, часто нелегально, працюють у Росії. За різними оцінками – це близько 4 мільйонів чоловік. У випадку введення візового режиму і, вочевидь, Москва цей варіант прораховувала, будуть організовуватися масові депортації українців. Людей можуть використати в якості інструменту гібридної війни. Адже вони живуть у російському інформаційному середовищі. Якщо їх позбавлять роботи в Росії, проведуть ідеологічну накачку і повернуть в Україну, то це спричинить досить серйозні проблеми.

Щодо економічних втрат, то всіх, які могли, ми вже зазнали. Економічні відносини з Росією згортаються не перший рік. Товарообіг, як зазначив Петро Порошенко, впав у 5 разів.

Не думаю, що Росія на Донбасі зараз за помахом чарівної палички може організувати якийсь надзвичайно успішний наступ. А щодо зриву перемовин по врегулюванню ситуації на Донбасі, то Росія і так не прагне до будь-яких переговорів. Мінські умови мало дієві, тому оглядатися на них потрібно, але не треба абсолютизувати.

Розрив дипломатичних відносин з Росією не призведе до ще більшого погіршення стосунків між двома країнами, яких і так практично немає. Але той, хто це ініціює, в очах світової спільноти виглядатиме менш конструктивним. Тому Україна собі цього дозволити не може.

Віталій Кулик, директор Центру дослідження громадянського суспільства

Введення візового режиму з Росією можна було б привітати, якби він ухвалювався в комплексі з іншими важливими політичними рішеннями. По-перше, визнання на законодавчому рівні окупації Росією Донбасу. По-друге, розірвання дипломатичних відносин із РФ.

Нагадаю, що на такий крок свого часу пішла Грузія в 2008 році під час російської агресії проти неї в Абхазії і Південній Осетії. Тоді грузинська влада ухвалила рішення про введення візового режиму з РФ і розірвала відносини. Посередником у відносинах між Грузією і РФ була Швейцарія. Пізніше відбулося зближення і зараз стоїть питання про відновлення безвізового режиму.

З українського боку перед тим, як приймати таке рішення, треба було б збалансувати наші втрати. Обрахувати і зробити певні кроки щодо імпортозаміщення і збалансування втрат українських економічних ринків і підприємців, які займаються діяльністю в прикордонній зоні. Тому що вони першими відчують цей удар.

Не думаю, що Росія піде шляхом симетричної відповіді і введе візи для України. Швидше це буде асиметрична відповідь. По-перше, загострення ситуації на Донбасі, підвищення кількості обстрілів і відмова від виконання Мінських домовленостей. Концентрація військових сил у прикордонній зоні. По-друге, українські громадяни, які будуть вимушені перетинати кордон із Росією, зіштовхнуться з принизливою процедурою догляду, їм скоротять кількість днів перебування тощо.

Все це треба врахувати. У Києва немає навіть суми, яку ми втратимо у випадку запровадження симетричної відповіді Росії. Немає розуміння, які будуть політичні і геополітичні наслідки. Просто бажання популістського кроку і створення напруги саме зараз. Але ця точка напруги була б позитивно сприйнятою, якби це було забезпечено нормативними документами політично-стратегічного характеру: визнання Росією агресором і окупантом на Донбасі. А так це просто намагання створити шумовий ефект і випустити пар.

Читайте також: Звіт по збитому Boeing: "зрада" чи перемога України?