Формальність і реальність

Інформація про повернення Надії Савченко в Україну стала справжньою інформаційною бомбою, і одразу викликала масу запитань. Перше з них, що ж стало справжньою причиною того, що Путін погодився на такий крок. Адже стільки часу він категорично відмовлявся звільнити українську політичну бранку, оскільки використовував так званий судовий процес над нею для власної пропаганди і підвищення рейтингу.

Згодом з’ясувалося, що Савченко звільнили в обмін на російських ГРУшників Александрова і Єрофеєва, яких нещодавно засудили на 14 років ув’язнення за тероризм. Крім того, напередодні обміну, в ніч з 24 на 25 травня відбулися переговори між Ангелою Меркель, Франсуа Оландом, Петром Порошенком і Володимиром Путіним. А вже вранці 25 травня стався обмін. Також російські ЗМІ повідомили, що Путін підписав помилування Надії, у зв’язку з проханням родичів загиблих журналістів, в смерті яких звинувачували Савченко.

Але цілком очевидно, що це прості формальності. Переговори, як зізналася перший віце-спікер Ірина Геращенко, тривали багато місяців. Петро Порошенко на спільному брифінгу з Надією Савченко також зазначив, що було кілька дат її повернення; 18 і 22 травня.

Петро Порошенко присвоїв Надії Савченко звання Героя України

Однак дивним чином приліт Надії до України співпав з днем дворічного перебування Петра Порошенка на посаді президента. Як одразу відзначили ЗМІ, з якого дива Путін зробив своєму заклятому ворогу такий подарунок? Адже повернення Надії, безумовно, вплине на позиції українського президента, рейтинг якого за два роки суттєво похитнувся. Путін не належить до тих, хто просто так щось робить.

Власне, трохи підняли завісу над лаштунками самі "винуватці" події. І Савченко, і Порошенко заявили про те, що обмін став можливим завдяки Мінським угодам, де є пункт про повернення всіх полонених. Так, пункт є. Але всім добре відомо, що Путін категорично відмовлявся визнавати Савченко військовою бранкою. І раптом погодився, ще й помилування підписав ніби на прохання родичів загиблих журналістів.

Що виторгував собі російський президент, невідомо. За словами політичного експерта Тараса Загороднього, Путін пішов на такий крок через тиск оточення, які втрачають колосальні гроші через санкції. З іншого боку, можна спрогнозувати, що виторгував глава Кремля.

  1. Однозначно пом’якшення або і зняття економічних санкцій. Саме зараз в ЄС мають розглядати питання про продовження санкцій ще на півроку.
  2. Проведення виборів на Донбасі на умовах Росії, надання автономного статусу регіону. Путін будь-що хоче запхати окуповану територію назад Україні, але поставивши на чолі двох областей проросійських керівників. Таким чином, продовжувати розхитувати Україну, і не дати їй можливості зміцніти і приєднатися до НАТО і ЄС.
  3. Закрити питання із збитим російськими бойовиками Boeing 777. 21 травня родичі загиблих у катастрофі малайзійського літака Boeing з Австралії, Малайзії та Нової Зеландії звернулися до Європейського суду з прав людини з вимогою до Росії та особисто президента Володимира Путіна виплатити 330 мільйонів доларів. компенсації за завдану моральну шкоду. ЄСПЛ – це не російські корумповані суди. Вірогідність того, що Європейський суд задовольнить позов родичів загиблих – дуже велика. І Путіну доведеться платити. Крім того, це стане офіційним визнанням того, що Росія винна в загибелі пасажирів літака.

Поки що відповіді на ці питання залишаються відкритими. Хочеться вірити, що Петро Порошенко під час кулуарних переговорів відстоював свободу не тільки Надії Савченко, але й позиції України. Особливо, що стосується виконання Мінських угод. Звільнення Надії не означає, що Україна має погодитися на проведення виборів на окупованих територіях на російських умовах. Вибори повинні відбутися тільки тоді, коли територія буде звільнена від російської техніки і російських "настамнема", а терористи будуть покарані. Також вибори повинні відбутися за українськими законами із залучанням міжнародних спостерігачів.

Надія – політик

Надія Савченко офіційно є народним депутатом України і формально належить до фракції ВО "Батьківщина". Юлія Тимошенко – сильний лідер і великий популіст і однозначно намагатиметься використати повернення Надії максимально для підвищення власних рейтингів. Тимошенко, традиційно стильна і розкішна, зустрічала Савченко в аеропорту. Втім, з боку це виглядало так, що Надія – сама по собі, і Тимошенко – сама.

Надія Савченко не стала обійматися з Юлією Тимошенко

Лідер "Батьківщини", зрозуміло, зробила заяву, зазначивши, що "сильний лідер" повернувся додому, і тепер важливо, щоб потенційну моральність Надії використати на благо України. Та Юлія Тимошенко не належить до тих людей, що дозволять стати лідером ще комусь. Будь-які намагання Надії діяти самостійно, врозріз з генеральною лінією партії, будуть швидко присікатися.

В той же час, як зазначив Загородній, Надія Савченко не стане лялькою в руках політиків, оскільки вона сильна особистість і добре знає внутрішньополітичну українську кухню. На його думку, щоб Савченко не дуже заважала, її можуть відправити на дипломатичну роботу, приміром, у Брюссель.

Але, вважає експерт, повернення Надії фактично стало детонатором приближення дострокових парламентських виборів, укріпило позиції Тимошенко і підвищило її шанси на перемогу на президентських виборах. Тому, наголошує він, невідомо, як довго триватиме медовий місяць між Порошенко і опозицією ("Батьківщина" офіційно в березні перейшла в опозицію до президента)

Дійсно, для Петра Порошенка ця перемога може швидко стати "зрадою". До того ж, абсолютно невідомо, як себе поводитиме далі Надія. Як сама вона зазначила в інтерв’ю журналістам:

Не дайте мені скурвитися і спаскудитися, а я зроблю все, щоб вас не розчарувати.

Як відзначив політолог Андрій Золотарьов, невідомо, чи зможе Надія пройти випробовування "мідними трубами" – владою. В Україні, як відомо, влада навіть ангела може перетворити в чорта.

Поки що Надія заявила, що, перш за все, займатиметься поверненням усіх інших політичних в’язнів, які знаходяться в Росії. Це справді дуже важливо, так як в кремлівських застінках залишилося багато безвинних людей, яких постійно піддають жорстким тортурам за проукраїнську позицію.

Однозначно, що перед Надією найближчим часом постане багато викликів. Вона довела всьому світу, що Україна і українці – незламні. І що в нас є майбутнє, за яке ми боротимемося до кінця.

Читайте також: Звільнення та повернення Надії Савченко: все, що потрібно знати