Журналісти сайту "24" коротко розібрали найважливіше із підсумків китайського саміту "Великої двадцятки".

Що таке G20?

Це – клуб 20 найбільш розвинутих економік світу. До них належать не лише країни Заходу, а і ті країни, економіки яких розвиваються найбільш динамічно. Учасниками G20 є Австралія, Аргентина, Бразилія, Великобританія, Німеччина, Індія, Індонезія, Італія, Канада, Китай, Мексика, Росія, Саудівська Аравія, США, Туреччина, Франція, Південна Корея, ПАР, Японія і ЄС. Загалом, економіки G-20 генерують 90% світового валового національного продукту, 80% світової торгівлі (включаючи внутрішню торгівлю у ЄС). У країнах "великої двадцятки" проживає дві третини населення світу.

В рамках зустрічей G20 глави держав і урядів обговорюють найбільш нагальні проблеми і способи їх вирішення в сфері міжнародної фінансової системи, торгівлі та екологічної безпеки. Також під час цих зустрічей часто піднімаються питання міжнародної безпеки та зовнішньої політики.

Що особливого у цьогорічному саміті?

Оскільки міжнародна політика є однією із тих тем, які активно обговорюються учасниками G20, то цього разу на саміті не могли оминути питанням питання поведінки Росії. У тому числі – її активне втручання у Сирію та Україну.

Чому він викликав побоювання у українських політиків?

Через те, що Україна не входить до складу "Великої двадцятки", вона не могла брати участі у дискусіях із представниками Росії в ході саміту. З урахуванням того, що перед початком зустрічі керівник країни-агресора заявив про те, що не планує надалі брати участь у Нормандському форматі і вважає питання анексованого Криму закритим, то такий формат зустрічей міг нашкодити нашій державі.

Чи були ці побоювання безпідставними?

Аж ніяк. І гучні заяви про так званих "кримських диверсантів", і подальше збільшення військового контингенту РФ на кордоні із Україною, і агресивна риторика представників РФ давали підстави для заяв про те, що Москва за спиною Києва буде намагатися переконати світових лідерів пом’якшити своє ставлення до окупації частини українських територій.

Які ключові для України тези озвучили на саміті?

У підсумковому комюніке за результатами роботи саміту йдеться, що країни-учасники домовилися розробити комплексний сценарій забезпечення стійкого збалансованого зростання світової економіки. Для цього було прийнято комплекс заходів під назвою "Ханьчжоуський консенсус", який включає в себе чотири критерії: бачення, інтеграцію, відкритість та інклюзивність. Також всіх членів G20 закликали ратифікувати антикорупційну конвенцію ООН, відмовитися від субсидування видобутку неефективних енергетичних корисних копалин і підкреслили, що готові подолати наслідки виходу Британії з Євросоюзу.

Однак для України найбільше значення має не стільки офіційне комюніке, скільки результати зустрічей, які відбулись під час саміту. Тому що вони доводять: всі побоювання, які мала українська сторона, не виправдалися.

Що це означає для України?

Нормандський формат все ще існує, ніяких рішень щодо України без її участі ніхто не приймає, санкції проти Росії поки нікуди не діваються.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель окремо підкреслила, що у відсутності України ніяких рішень по ситуації на Донбасі не приймалося. Барак Обама під час зустрічі нагадав Володимиру Путіну, що санкції з Росії не будуть зняті до виконання Мінських угод. Президент Франції Франсуа Олланд заявив, що переговори Нормандське четвірки пройдуть вже в найближчі тижні. В результаті навіть Путін, різко змінив свою риторику і заявив, що не бачить іншого формату для переговорів по мирному врегулюванню на Донбасі, отже, доведеться якось домовлятися.