Слідом за Голландією, проєвропейські сили здобули перемогу на парламентських виборах в Болгарії, хоча багато політологів передрікали, що переможицею там стане дружня до Кремля Соціалістична партія – прихильниця скасування антиросійських санкцій та виходу Болгарії із складу Євросоюзу.

Парламентські вибори, які відбулися в Болгарії о неділі, 26 березня, є достроковими: після того, як на президентських перегонах у листопаді минулого року перемогу одержав проросійський політик Румен Радев, правоцентристський уряд країни пішов у відставку, а Болгарією правив перехідний уряд, призначений новим президентом. Ці вибори стали вже третіми достроковими виборами, проведеними протягом лише чотирьох років – що непогано характеризує загалом політичну ситуацію в найбіднішій країні ЄС.

Думка провідних європейських політологів про те, що вибори в Голландії стануть своєрідним "пострілом "Аврори" для численних парламентських та президентських виборів, які мають відбутися протягом 2017 року в країнах ЄС, знайшла в Болгарії своє підтвердження. Ще півроку тому антиєвропейський та проросійський політик Румен Радев впевнено переміг на президентських виборах, спираючись на численну підтримку своїх прихильників. Всі ці півроку в Болгарії Соціалістична партія (колишня Комуністична) не менш впевнено обганяла своїх головних суперників, правоцентристів з партії екс-прем‘єра Бойко Борисова – ГЄРБ (Громадяни за європейський розвиток Болгарії). Але щойно стало відомо, що в Голландії консерватори утрималися у владі та нанесли поразку проросійським правим популістам Геерта Вільдерса – в Болгарії змінилися соціологічні показники: соціалісти Корнелії Нінової загальмували і йшли, що називається, корпус у корпус з консерваторами. Останній же тиждень передвиборчої кампанії повністю зламав "соціалістичний" тренд – вже увечері неділі екзит-поли показали, що консерватори Бойко Борисова все ж таки отримали перемогу: вони набрали більш ніж 33% голосів, тоді як соціалісти отримали менш за 27%. Борисов вже два рази очолював болгарський уряд – тепер йому доведеться зробити це втретє.


Консерватори і Бойко Борисов перемогли

Між Росією і Євросоюзом

Щоправда, слід зазначити, що і ці вибори виявилися затьмареними численними повідомленнями про виборчі маніпуляції: взагалі, Болгарія, найбідніша й, за останнім рейтингом, найкорумпованіша країна Євросоюзу, стосовно цього вельми нагадує держави колишнього СРСР: тут раз по разу до діла йде повний арсенал "передвиборчих технологій" на кшталт "вертушок", підкупу виборців, вкидів бюлетенів і всього такого іншого. Тому, певно, й інтерес громадян до виборів, як таких – не вельми великий. Цього разу до урн прийшли трохи менше, ніж 43% виборців – не порівняти з тією ж Голландією, де явка становила більш, ніж 80%. Але так чи інак – а вибори були визнані такими, що відбулися.

Ще напередодні голосування Бойко Борисов підкреслив, що в разі перемоги консерваторів, він не має наміру вести коаліційні переговори з Соціалістичною партією через те, що його консервативна ГЄРБ має "грунтовні політичні розбіжності" з проросійськими екс-комуністами. Його партія, за його словами, виступає за "стабільну, передбачувану та об‘єднану Болгарію", в той час, як екс-комуністи просто бажають випростати країну з Європи та віддати її Росії, як це було за часів СРСР. Їх лідерка, Корнелія Нінова, вважає, що в Євросоюзі Болгарія все одно вважається "членом другого класу" та пообіцяла виборцям скасувати санкції, введені проти Росії. Щоправда, вона заперечує будь-які зв‘язки з Путіним та наголошує, що "жодна країна, зі Сходу чи з Заходу, не має права впливати на болгарську політику", але "Росія та Болгарія дуже пов‘язані між собою культурно та економічно". Це, відверто кажучи, нагадує висловлення пана Жириновського про незалежність Білорусі: мовляв, Білорусь має право бути незалежною, але виключно за умови, якщо вона слухатиметься Росії...

В останню мить Нінова навіть намагалася довести, що її партія зовсім не хоче виводити Болгарію зі складу ЄС:

Наша партія привела Болгарію до Євросоюзу і до НАТО і ми виконуємо наші обов’язки в цих організаціях, – підкреслила вона в інтерв‘ю інформаційній агенції AFP.

Але було запізно, соціалісти вже накріпко асоціювалися з антиєвропейцями.


Соціалісти і Корнелія Нінова програли

Переможці і переможені

Позаяк ці два напрями є докорінно протилежними, нинішній переможець, колишній та майбутній прем‘єр-мінистр Болгарії Бойко Борисов, матиме серйозні проблеми з вибудуванням свого уряду. Окрім його консерваторів та соціалістів, до складу нового парламенту, здолавши 4-відсотковий поріг, потрапили ще три партії: націоналістичні "Об‘єднані патріоти" – 9,14%, турецька партія ДОСТ ("Рух за права і свободи") – 8,44% та популісти з партії "Воля" – 4,11%. Як Борисов, так і Нінова напередодні виборів заявили, що не підуть у коаліцію з турецькою партією, тож єдина можливість для Борисова уникнути такого небажаного союзу з ідеологічними супротивниками-соціалістами полягає в коаліції з обидвома правими партіями – націоналістами з "Об'єднаних патріотів" та популістами з "Волі".

Щоправда, слід зазначити, що навіть в опозиції турецька партія відтепер стане серйозним чинником в болгарській політиці. Загалом, в Болгарії проживають близько 700 тисяч турків і ще принаймні 200 тисяч болгарських турків живуть в Туреччині. І саме цю партію нині звинувачують у виборчому шахрайстві: болгарські офіційні органи вважають, що ДОСТ було чи не стовідсотково фінансовано турецьким президентом Ердоганом, який не так багато часу тому навіть намагався диктувати болгарам, яку систему шкільної освіти ті мають запроваджувати у себе в країні. Болгарська влада звинувачує Анкару у втручанні у внутрішні справи Болгарії, а спостерігачі доповідають про численні автобуси з виборцями, які останньої неділі березня потягнулися з Туреччини до Болгарії.

Таким чином, в зовнішньополітичному розрізі можна констатувати, що на парламентських виборах в Болгарії переміг Євросоюз, друге місце посіла Туреччина, а програв Кремль. На черзі – Франція, де наприкінці квітня – початку травня відбудуться президентські вибори. Чи збережеться "антиросійський" тренд в Європі, запроваджений "голландською "Авророю"?

Читайте також: Росія кинула оком на Сербію та Балкани: в ЄС стурбовані