Евакуція людей із прифронтової зони

Проблема, за словами правозахисниці, не тільки в тому, щоб виїхати, а в тому – щоб людей розселити і дати їм можливості користуватися всіми соціальними пільгами. Зараз кількість переселенців збільшилася, і, відповідно, збільшилось навантаження на всі структури, які займаються переселенцями.

Людина має подати документи на виїзд на першому блокпості української армії, але перед цим є блокпости іншої сторонни. І з цим є великі проблеми. Крім того, є проблем из тими, хто вимушений перетинати цей умовний кордон неодноразово, бо у багатьох там залишилися родичі. Ще ускладнюється цей процесс і кількісттю навантажень,
— прокоментувала вона.

На думку чиновниці, було б логічніше і безпечніше зробити на безпечному місці який-небудь контрольно-пропускний пункт, де людина могла б спокійно знаходитися ці десять днів, поки вона чекає на перепустку, а не повертатись назад. До того ж, виправивши технічні недоліки, цю процедуру можно було б прискорити.

Також пані Лутковська наголосила на тому, що наразі досі не евакуювали багато з тих, кого б мали вивезти в першу чергу — дитячі будинки, психіатричні лікарні, будинки пристарілих, люди з обмеженими фізичними можливостями тощо. Але, за її словами, зараз є допомога цим будинкам від волонтерів.

Кримські репресії

На сьогоднішній день Україна може тільки привертати увагу міжнародних організацій до проблем Криму. І це дає певний результат. Але прямого впливу на цю ситуацію Україна не має.

Найбільша проблема, за словами правозахисниці, — примусова зміна громадянства на російське. Але без паспорту РФ людина позбавлена всіх можливостей користування соціальними пільгами, медичним забезпеченням і так далі. Навіть працевлаштуватись громадянин Україна там не може.

Депортація кримських татар з Криму сьогодні навіть страшніша від сталінських репресій по відношенню до цього народу. Людей змушують залишити територію півострову, а не вивозять централізовано. Це кримінальні переслідування, адміністративні провадження і інші засоби тиску на кримських татар,
— переконана вона.

Варіантів вирішення цих проблем наразі небагато, каже Лутковська, але єдине, що залишається – звертатися до міжнародних судів.