Звичайно, в Цхінвалі можна послати Суркова або ще якогось дрібного кремлівського клерка, але чомусь святкувати окупацію вирішили в Сухумі. За останні кілька тижнів в Абхазії сталося багато неприємного – напади на російських туристів, знищення складу боєприпасів. Свято очікується оригінальне, пише Олег Панфілов для Крим.Реалії .

Російська пропаганда і через дев'ять років продовжує писати по-старому – про "мирно сплячий Цхінвалі", про підступність "грузинських фашистів", які напали на "миролюбних російських миротворців". Здавалося б, уже давно відомо – в тому числі і зі слів Путіна, – що війна готувалася задовго, що метою був не "захист осетинського населення", а банальна геополітика – страх від зближення Грузії з НАТО і ненависні трубопроводи, що руйнують енергозалежність європейських країн від російського газу.

Читайте також: Київ тоді все програв, – Тимчук розповів про роль України в ході російсько-грузинської війни

Час все розставив на свої місця, Росія залишилася такою ж агресивною країною, і, як передбачали, напала на Україну. Єдине розчарування через дев'ять років після подій – Кремль так і не був повною мірою покараний за війну в Грузією, а після осуду, висловленого новим американським президентом Бараком Обамою, Путін почав готувати нову війну, з Україною. Зараз відомі деякі деталі і подробиці подій тієї війни – про військові кораблі США, які пришвартувалися в Батумі з упаковками мінеральної води на палубі і "чимось ще", що злякало доблесну російську армію. Що досить було одного дзвінка Джорджа Буша-молодшого, щоб войовничий запал Кремля здувся.

Багато в чому російські "подвиги" тієї війни придумані пропагандою, починаючи з "миротворчості" російської армії, яка насправді нічого не робила, щоб запобігти обстрілам грузинської поліції. Грузинської армії ніколи не було поруч з Цхінвалі, оскільки її присутність була б визнанням сепаратистської "Південної Осетії" як "незалежної держави". Як немає там військових і зараз. А ось 58-а армія стала проникати в Цхінвалі ще з початку серпня, перекидаючи по вузькому з однорядним рухом 4-кілометровому Рокському тунелю бронетехніку і живу силу. Не вірити ж твердженням генерала Хрульова, що вся 120-тисячна 58-а армія раптом приїхала за одну ніч, щоб врятувати сепаратистів.

Російська пропаганда продовжувала брехати навіть коли її спростовували за допомогою документів і свідчень, коли правозахисники зафіксували кілька смертей мирних жителів, а не "більше 3 тисяч", як брехала пропаганда. Досі пропагандисти пишуть про "втечу" грузинської армії, наполегливо забуваючи про розгром штабної колони 58-ої армії поблизу селища Джава, коли і сам командувач армією, генерал Анатолій Хрульов залишився без доброї половини своєї дупи, відірваної осколком грузинського снаряда. Зовсім не помічають і збиті за п'ять днів 12 російських літаків, два з яких збили осетинські ополченці, бойовики з бандформувань, які сприйняли російські літаки за грузинські. Зараз генерал Хрульов продовжує традиції окупантів – в травні 2015-го його призначили начальником Генерального штабу Збройних Сил Республіки Абхазія.

Російська пропаганда намагалася приховати не тільки реальні події – бомбардування Поті та Горі, 292 ракетно-бомбових удари, нанесені по всій території Грузії, включно з гірською Аджарією, – а й численні випадки мародерства. Тоді здавалося, що вони затіяли війну, щоб пограбувати ковбасний цех фірми "Нікора" в Поті, щоб розбомбити монастир Нікозі, щоб поцупити унітази з військової бази в Сенакі, щоб банально поцупити банки з маринованими огірками у бабусі в Горі, як бойовики чеченського батальйону ГРУ "Схід" гнали крадені джипи і гнали їх на продаж в Цхінвалі.

Від цієї інформації нікуди не подінешся, і якщо її не поширювали російські ЗМІ, то допомагали інтернет-ресурси – перш за все блогосфера. Тепер уже ніхто не намагається ухилятися і називати ту війну конфліктом. Вона була справжньою. І, судячи з подій, це була реальна військова операція із захоплення Грузії під приводом захисту "мирно сплячих осетин". Війна з певною метою – дійти до Тбілісі, вигнати обридлого Саакашвілі, привезти своїх маріонеток, відрізати Європу від трубопроводів з азербайджанським газом і разом поставити на коліна весь Кавказ. Отримавши по зубах у 2008 році, Кремль не заспокоївся, і через сім років все повторилося з диявольською точністю: знову два фронти – з Криму та на сході України, знову бліцкриг, але знову удар по зубах і скиглення на тему – "ми так не хотіли" і "настамнет".

Читайте також: Дев'яті роковини російсько-грузинської війни: досвід Грузії у протистоянні агресії Кремля

Навіщо Путін їде до Абхазії? Напевно, знову продемонструвати, що він непохитний і вважає ціллю свого життя підтримку сепаратистів. Але грошей вже немає, а "демонструвати" треба. Правда, тепер Путіну доведеться виправдовувати своє перебування в окупованій Абхазії численними фактами нападів і вбивств російських туристів за останні два-три роки. Ситуація в Абхазії катастрофічна і вкрай нервова не тільки через гостру кримінальну обстановку, але і постійні ігри команди Суркова з маріонетками. Це абхазам здається, що Кремль з ними рахується, насправді Москві вкрай байдужа доля тих, хто за 24 роки фінансування з державного бюджету не зробив зовсім нічого, щоб самостійно заробляти гроші, а не сидіти на шиї у російських платників податків.

Тепер у абхазів зникло єдине джерело доходу – туризм: за офіційною інформацією, попит на туристичні путівки знизився на 30 відсотків, а неофіційно – набагато більше. Чи зможе Росія компенсувати ці 15-20 відсотків доходу абхазького бюджету – питання вже навіть не риторичне, воно – в порожнечу. У соціальних мережах абхази міркують про майбутнє, і ніхто з них вже не впевнений в тому, що воно буде світлим або хоча б нетривожним. Паніки додав вибух на військовому складі в селищі Приморське Гудаутського району, який здетонував і знищив кілька приміщень з боєприпасами. Ніхто не говорить про те, скільки було знищено, але вибухи величезної потужності потрясли округу – загинули дві росіянки. що відпочивали в селищі, постраждало більше 50 осіб.

Єдиною "приємною новиною" для Путіна стала передислокація півтори тисячі строковиків для проходження служби на російську військову базу в Абхазії. Навряд чи ці хлопчаки є реальною загрозою, але наполегливість, з якою Росія мілітаризує Абхазію, свідчить про завзятість Путіна, а не про оцінку ситуації. У самій Грузії проходять військові навчання НАТО – Noble Partner 2017, в яких бере участь 2800 військовослужбовців з восьми країн, як членів, так і партнерів НАТО – США, Великої Британії, Німеччини, Словенії і Туреччини, України, Вірменії та Грузії. Крім солдатів і офіцерів в Грузію переправлено велику кількість техніки – американські танки M1 Abrams, БМП M2 Bradley і військовий літак типу С-130, також вперше до навчань підключиться американський бронетранспортер Stryker і німецький бронетранспортер GTK Boxer.

Західні партнери не перший рік виявляють свою підтримку Грузії і застерігають своєю присутністю Росію утриматися від спроб ускладнити ситуацію. Останній рік був найактивнішим щодо керівників західних країн і НАТО про те, що вони не залишать Грузію і будуть підтримувати її, в тому числі і в бажанні інтегрувати в Північноатлантичний блок. У Кремля пропав останній аргумент, яким він показував себе всі ці роки – що НАТО не потрібні країни, в яких є відторгнуті території. Але, мабуть, на Заході стали розуміти необхідність і захисту Грузії для запобігання подальшої російської експансії, і того, що тимчасово втрачені території можуть повернутися.

Але Путін не був би Путіним, якби відмовився від можливості похизуватися перед камерами в окупованій Абхазії, підбадьорити росіян, ще раз заявити про велич Росії, потиснути руки маріонеткам. Що далі станеться, не знає ніхто, абхазькі "керівники" – тим більше. Маріонеткова влада, що влаштувала в 1993 році етнічну чистку за наказом Кремля та вигнала понад 60 відсотків населення, понад 300 тисяч етнічних грузинів, вважає, що перебуватиме під прикриттям російських господарів вічно. Але часи змінюються, санкції підточують російську економіку і фінанси. Майбутнє самої Росії непередбачуване, що ж станеться з Абхазією і "Південною Осетією" – припустити неможливо.

Автор: Олег Панфілов. Джерело: Крим. Реалії. Переклад: Новое время

Читайте також: Луценко зробив гучну заяву щодо екстрадиції Саакашвілі до Грузії, – журналіст