Впродовж останніх 20-ти років співпраця з Україною була одним з головних векторів зовнішньої політики Росії. Та кожен з тамтешніх президентів: Єльцин, Путін та Медведєв бачив його по-своєму.

За Єльцина відносини Україна-РФ були найпродуктивнішими

Відносини Україна-Росія за Бориса Єльцина були найпродуктивнішими. Київ та Москва зуміли поділити Чорноморський флот, визначити державний кордон та підписати Договір про дружбу, співробітництво та партнерство у 1997 році. Своє ставлення до України Борис Єльцин висловив лаконічно.

"Просинаючись зранку, я запитуюся себе: що ти зробив для України?" - сказав Президент Росії (1991-1999 роки) Борис Єльцин.

Путін заявив про бажання включити Україну в оновлений СРСР

У 2000-му році до влади прийшов прагматик Володимир Путін з ідеєю відродження міцної та сильної Росії, в орбіті якої території колишнього СРСР. Україні в цьому проекті відвели місце сателіта.

"Путін прийшов з ідеєю. Ідеєю доброго російського царя, який хоче відродити російську імперію. І тому більшість росіян сприйняли оцю національну ідею", - пояснює президент аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов.
На початку 2000-х Путін сконцентрувався на внутрішніх проблемах

З початку своєї каденції Володимир Путін зосередив увагу на внутрішніх проблемах: війні в Чечні та централізації влади. Тому відносини з Україною тимчасово відійшла на другий план.

"Найкращі відносини у нас з Росією були тоді, коли Путіну було не до зовнішньої політики і не до України, коли він займався ствердженням свого впливу всередині Росії. Тобто, коли Росія зайнята своїми внутрішніми проблемами, це найкращий час для розвитку україно-російських відносин", - вважає політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.

Найкращі відносини Україна-РФ, коли Москва зайнята своїми проблемами

У 2003 році виник конфлікт за острів Тузла

Традиційні важелі тиску Росії на Україну, за версією Володимира Путіна - територіальні претензії та газ. У 2003 році країни опинилися на межі збройного протистояння через острів Тузла у Керченській протоці. Через рік, коли Україна почала активно інтегруватися в Європу, Путін вдався до газового шантажу.

Гострі висловлювання на адресу керівництва України і країни загалом звучали неодноразово.

"Ти ж розумієш, Джордж, що Україна - це навіть не держава! Що таке Україна? Частина її території - це Східна Європа, а частина, і значна, подарована нами!" - заявив Володимир Путін у розмові з президентом США Дж.Бушем-молодшим на саміті НАТО (2008 р.).

Україна - це навіть не держава

"Але та ціна питання, яку нам викотили - це взагалі щось позамежне. Та я б за ці гроші з'їв і Януковича, вашого Президента цього, але не можу. Та таких грошей не коштує жодна військова база в світі", - висловився Володимир Путін про ціну за оренду бази у Севастополі.

Я б за такі гроші з’їв би Януковича, але не можу

Медведєв продовжив агресивну політику щодо України

Наступник Володимира Путіна, Дмитро Медведєв, продовжив агресивну політику щодо України. Новий глава Кремля неодноразово звинувачував українців у крадіжках російського газу. Ще один проблемний момент - серпневий конфлікт 2008 року у Грузії.

"Офіційний Київ зайняв відверто антиросійську позицію у зв'язку з військовим нападом режиму Саакашвілі на Південну Осетію. Саме з української зброї вбивали мирних жителів і російських миротворців. У порушення основоположних угод між нашими країнами продовжується лінія на перешкоджання діяльності Чорноморського флоту Росії, щодня продовжується", - заявив Президент Росії Дмитро Медведєв.

З української зброї вбивають російських миротворців

Попри обіцянки, Україна не поспішає приєднуватися до Митного союзу

Незважаючи на зміну керівництва України у 2010 році, відносини між двома державами і далі доволі напружені. Попри обіцянки, Київ так і не приєднався до Митного союзу. Але погодився продовжити термін перебування російського чорноморського флоту на території України до 2042 року за знижку на газ. Натомість Київ і досі платить найвищу ціну в Європі. Експерти переконані, політика Москви не зміниться, якщо Президентом знову стане Володимир Путін.

"У стратегічному плані нічого не зміниться. Буде Путін, для якого стратегічні інтереси Росії понад усе. І тому будуть давить цю Україну, поки нинішня влада не зрозуміє, що окрім фінансових інтересів сім’ї і еліти є національні інтереси України, які треба захищати", - вважає президент аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов.

Путін і далі тиснутиме на Україну