Марат Міндріянов працював у "фабриці тролів" з листопада 2014 року по лютий 2015. В інтерв'ю він розповів – її працівники з фейкових акаунтів масово поширювали пропаганду у соцмережах.

Було дві зміни по 12 годин, вдень і вночі. Діяли виробничі норми, наприклад, 135 коментарів по 200 символів кожен. Ви приходите і весь день проводите в кімнаті із закритими жалюзі, де стоїть 20 комп'ютерів. На чотирьох поверхах було багато таких кімнат. Було таке враження, що це - виробнича лінія, де кожен постійно щось пише.

Читайте також: $1000 за фейк: як боти Кремля працюють в Україні

В обов'язки Міндріянова входило написання коментарів до новин на російських сайтах – щоби створити видимість, начебто звичайні люди підтримують дії влади. При цьому, троль мав писати те, що йому наказували.

Нам роздавали списки тем, які треба було коментувати. Кожну новину брали на себе по три тролі і розігрували спектакль. Один з тролів писав під новиною щось негативне, а два інші відповідали, що він неправий. Згодом перший троль мав зробити видимість, ніби його переконали,
– розповів колишній працівник "фабрики тролів" Марат Міндріянов.

Загалом в офісі працювало до 400-х людей. Заробляли по 700 доларів на місяць. Та можна було отримувати вдвічі більше, пройшовши до так званого відділу Facebook. Але для цього треба було ідеально знати англійську, щоби за кордоном не здогадалися, що коментарі пише іноземець. Міндріянов переконаний в тому, що саме такі тролі впливали на громадську думку під час передвиборчої кампанії у США в 2016 році.