Яким чином Кремль втручатиметься в українські вибори і до чого це призведе – в матеріалі 24 каналу.

Читайте також: Вибори президента: що потрібно знати українцям?

Мета – реванш проросійських сил

У Москві не приховують надій на те, що влада в Україні зміниться, і тоді можна буде змусити Київ піти на невигідні поступки у виконанні мінських угод. Фахівці наголошують: доки не завершиться виборчий цикл в Україні, розраховувати на компроміси з боку Росії щодо врегулювання збройного конфлікту на Донбасі не варто.

Росія, яка вже має суттєвий досвід втручання у вибори. Зокрема, президента США, за що Вашингтон застосував до країни низку санкцій, а також в інших європейських країнах. Тому Москва давно запустила різні політтехнології, щоб змінити результати виборів в Україні на користь РФ. Кремль запустив низку політпроектів, таких як "За життя" Рабіновича, "Наші" Мураєва, "Партія миру" олігарха від "Опоблоку" Новинського. А ще є правонаступниця Партії регіонів – "Опоблок". Росія вирішила повернути у велику політику кума Путіна Медведчука, який приєднався до партії "За життя".

Росія, Путін, президентські і парламентські вибори
Путін прагне реваншу колишніх регіоналів

На думку експертів, Москва більше робить ставку не на президентські вибори, а парламентські. І зараз, зазначає голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, намагається об’єднати всі проросійські проекти.

Москва робить ставку на те, що за умови створення об'єднаної проросійської сили, яка б зайняла перше місце на виборах, консолідувати проросійський і антимайданний електорат, щоб показати, ніби це та сила, з якою потрібно рахуватися. Цей аргумент використовуватиметься Кремлем для Заходу, як доказ "внутрішнього" конфлікту та "громадянської" війни в Україні. І цим підштовхувати Київ до вигідного Москві компромісу,
– переконаний Володимир Фесенко.

Методи й інструменти впливу Кремля на вибори в Україні

Фахівці зазначають: інструментарію, щоб змінити результати виборів, чимало, і не про всі ми знаємо. Але є кілька вже не раз випробуваних Кремлем.

1. Фінансові ресурси.

За словами голови Комітету виборців України Олексія Кошеля, фінансові ресурси – серйозна загроза.

Факт російських грошей був вагомим завжди на виборах в Україні. Це можуть бути стимули для наших бізнесменів, яким нададуть преференції на російському ринку. А вони в обмін підтримуватимуть проросійського кандидата чи партію. Плюс телеканали, де агітуватимуть за проросійського кандидата,
– зазначає Олексій Кошель.

2. Активне використання агентури.

Як зазначає Фесенко, не варто применшувати цей інструментарій і вважати російську агентуру конспірологією. Війна йде, російські спецслужби працюють. Агенти є навіть у націоналістичному русі. Один з їхніх інструментів і методів, говорить політолог, – провокувати конфлікти, наприклад, на релігійному ґрунті. Зокрема, влаштувати захоплення Києво-Печерської лаври. Цим посилювати стан неврозу у виборців, паніки, тривожності, невпевненості.

3. Вплив через мас-медіа і соцмережі.

Один з найбільш загрозливих інструментів впливу. За словами Фесенка, в України частково спільне загальномовне і культурне поле з Росією. Москві досить зручно через підконтрольні ЗМІ здійснювати вплив. Це може бути пряма і непряма агітація за проросійських кандидатів, контрагітація проти опонентів, вкидання компроматів, провокування конфліктів. Це подіє, якщо врахувати, що зараз існує криза недовіри українців до політичних еліт.

Читайте також: Вибори президента України-2019: хто піде і які у них шанси

Що стосується соцмереж, то тут теж широке поле для маневру. Російські ботферми, зауважує Фесенко, добре навчилися грати на емоціях. І намагатимуться використовувати це для мобілізації проросійського електорату на сході, водночас на заході і в центрі явку збиватимуть.

На думку Кошеля, якщо між кандидатами різниця, умовно, сто голосів, то навіть поширення неправдивої інформації може вплинути на кінцевий результат. До сьогодні "Однокласники", "ВКонтакті" і "Mail.ru" входять у топ-20 українських ресурсів. І їх досить широко використовує "Опоблок".

4. Кібератаки.

Російські хакери продемонстрували, як можна паралізувати роботу країни за допомогою одного віруса Petya. На виборах хакери можуть втрутитися в роботу серверів ЦВК, інших держінституцій чи політичних сил. Можуть навіть паралізувати енергетичні мережі, що може вдарити по підрахунку голосів.

Росія, кібератаки, вибори
Через підконтрольні ЗМІ і соцмережі Росія здійснюватиме найпотужніший вплив

Олексій Кошель нагадує: у 2014 році з боку росіян була спроба кібератаки державної системи "Вибори". Кілька місяців тому ЦВК звернулася до влади з проханням виділити 36 мільйонів гривень для захисту системи. Але поки грошей немає.

5. Теракти.

Один з методів – інформація про мінування виборчих дільниць. Особливо на заході і в центрі, щоб зірвати голосування. Також можливі псевдотеракти або навіть теракти, щоб знизити явку в потрібних регіонах.

5. Війна.

Росія вибори війна
Погрожуючи війною, Кремль хоче змусити голосувати за так званих кандидатів "миру"

Росія лякатиме українців великою війною, але це тонка методика. Цей інструментарій Кремль може використати, щоб посилити настрої українців на користь миру (на умовах РФ, звичайно) і так званих "миротворчих" кандидатів і партій. Хоча, зазначає Володимир Фесенко, в цьому випадку можна отримати протилежний результат – консолідацію патріотичного електорату.

Проросійські сили посилять присутність у парламенті, але вплив обмежений

На переконання експертів, прямого реваншу проросійських сил у наступному парламенті не буде, і він неможливий. Хоча представників так званої п’ятої колони у Верховній Раді буде більше.

Політолог Олександр Леонов зазначає: в 2014 році на дострокових парламентських виборах у проросійських партій, в першу чергу, у Партії регіонів був шок. І частина цих політиків просто не пішла на вибори. Крім того, на момент виборів фактично вся територія Луганської і Донецької областей була захоплена колабораціоністами, і вибори там просто не відбулися.

Зараз чимало екс-регіоналів і проросійських політиків візьмуть участь у виборах. А на підконтрольних нам територіях Донбасу багато хто голосуватиме за проросійські сили. Але п’ята колона не зможе створити свою більшість у Верховній Раді. Партія реваншу не така сильна, як колись Партія регіонів. Саме за рахунок окупованих Росією Криму і Донбасу Партія регіонів завжди мала не менше 20% голосів,
– зазначає Олександр Леонов.

Вілкул, Бойко, Новинський
Представників пятої колони в парламенті стане більше, але реваншу не буде

Володимир Фесенко також вважає, що представництво проросійських сил у парламенті збільшиться. Приблизно вдвічі. Можливо, матимуть близько ста депутатів. Але в них не буде більшості. До того ж, наголошує політолог, реванш проросійських сил неможливий через традиційно низьку явку виборців на сході держави.