Технологія дозволяє нейтралізувати кислотність паперу, яка руйнує цінні видання, та сповільнити процес старіння матеріалу.

Надія Лобанова (дослідник Федерального центру консервації документів): "Зовні книга не зазнає жодних змін. Як були пожовтілі сторінки, так вони, на жаль і залишаться. Але рН стає лужний. Тобто кислотність ліквідовується, а кислотність руйнує папір."

Спершу книги витримують добу у холодильних камерах при температурі від -25 до -30 градусів Цельсія. Після цього документи поміщають у камеру, яку заповнюють зрідженим газом. Втім, такий метод застосовується лише для відносно нових книжок, оскільки для давніших документів процедура реставрації є набагато складнішою.

Світлана Добрусіна (голова Федерального центру консервації документів): "Ми обробляємо не старі, не рідкісні книги. Ми працюємо з документами, датованими кінцем ХІХ - початком ХХ століття, до середини ХХ століття, коли випускався неякісний папір на якому друкувались масові видання."

Вартість процедури нейтралізації становить близько 27 доларів за кілограм документів, проте більшість російських бібліотек та архівів не можуть собі цього дозволити. Наразі Федеральний центр консервації документів національної бібліотеки у Санкт-Петербурзі є єдиним закладом в Росії де застосовують цю технологію.