"Хто живе в постійному страсі,
ще за життя вмирає безліччю смертей".
(Леонід Сухоруков)

РОУП-ДЖАМПІНГ ТА БАНДЖІ-ДЖАМПІНГ

ЩО?

Спершу з'ясуймо, що ж означають ці два терміни. Роуп-джампінг (англ. ropejumping) — це стрибок і подальше вільне падіння з високого об'єкта, що закінчується виходом на маятник. Щоб зупинити падіння, використовують амортизаційну систему альпіністських мотузок і спорядження. Банджі-джампінг (англ. Bungee jumping)— стрибок вниз головою із прив'язаними до ніг спеціальними резиновими тросами, які в свою чергу кріпляться до кранів і мостів. Під час банджі-джампінгу мотузка розтягується і вас підкидає вгору-вниз.

Підсумок: в банджі людина прив'язана за ноги до одного гумового тросу, який під час стрибка розтягується і підкидає її вгору-вниз, а в роуп-джампінгу використовується альпіністська систему страховки ("обв'язка" або "альтанка"), людина стрибає з двома шнурами (основним стрибковим і страхувальним), закріпленими у неї на поясі, а після стрибка розгойдується з боку в бік (це і є так званий “маятник”).

Додам, що з огляду на принцип та фізику стрибків, роуп-джампінг більш екстремальний, оскільки падіння відбувається практично до крайньої точки, в той час як у банджі-джампінгу Ви починаєте уповільнюватись ще задовго до нижнього максимуму, адже починає розтягуватись гумовий трос.

Засновник роуп-джампінгу — американський скелелаз Ден Осман. Є дві версії, чому цей відчайдух вирішив падати навмисно і контрольовано. Було це 1989 року під час сходження на Печерну гору заввишки 1564 метри. Тоді його намагання вбити гак над підступним виступом раз по раз (кажуть цілих 50) завершувались зривом. І чи то Осман вирішив таким чином побороти страх перед падінням, чи то йому cподобалось зриватись, підсумок один — він дав поштовх новому виду спорту.

Історія банджі-джампінгу бере початок з давнини. В деяких племенах аборигенів Тихоокеанських островів та Південної Америки існував старовинний обряд посвячення хлопчика в чоловіка: до ніг кандидата прив'язувалась ліана, він стрибав з найвищого дерева або не менш високої штучної, спеціально спорудженої для цього конструкції, при цьому обов'язковою умовою проходження ритуалу було торкання землі головою. Згодом цей цікавий досвід перейняли європейці і як результат — обезбашені, навіть як на сьогодні, стрибки на Кліфтонському підвісному мості в Англії та з Ейфелевої Вежі в центрі Парижа.

Бажаючі стрибнути повинні важити не менше 45 і не більше 115 кг, бути повнолітніми або ж мати 16 років + дозвіл батьків. За правилами, перед стрибком людина повинна надати медичні довідки про відсутність вагітності, високого тиску, серцевої недостатності, нервових розладів та епілепсії. Теоретично існує також можливість стрибати в тандемі (в парі з другом або ж з інструктором), однак це вже потрібно уточняти в кожному конкретному випадку.

В будь-якому разі, що варто зробити, так це пересвідчитись на власні очі (та руки), в якому стані обладнання, якому ви ввіряєте своє здоров"я, а то й життя. Ризик повинен бути КОНТРОЛЬОВАНИМ! Успіхів Вам та нових незабутніх вражень!!!

ДЕ?

Найвідоміші “точки” як банджі-джампінгу, так і роуп-джампінгу — Кам'янець-Подільський (міст "Лань, що біжить" заввишки 54 метри, час польоту — 3-4 секунди до точки повернення), Київ ( роуп-джампінг — Пішохідний міст та пожежна каланча на Виноградарі, банджі-джампінг у Гідропарку, між рестораном “Млин” і Венеціанським мостом), Запоріжжя (на мості через Дніпро з висоти 40 метрів), Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Херсон та Житомир, а також скелі в Криму — Фороський кант, Качі Кальон, Червоний камінь.

КОЛИ?

Теоретично сезонних обмежень немає. Однак рекомендував би Вам стрибати все ж таки у літню чи бодай теплу пору року — в разі обриву канату чи тросу Вас страхуватиме вода, а плавати під льодом — це вже зовсім інший вид екстриму...

ЦІНА ПИТАННЯ:

Роуп-джампінг: 100-200 грн., в залежності від області та “провайдера послуги”

Банджі-джампінг: від 300 грн. з людини; від 275 грн. — для груп від 5-ти чол., 10 чол. і більше — від 250 грн.; стрибок із зануренням — від 350 грн., тандем — від 400 грн.

Далі буде....

Читайте також про Політ на повітряній кулі та Стрибок з парашутом

П.С. Буду радий Вашому досвіду чи новій інформації в коментарях, особливо якщо зможу використати її у наступних оглядах.