Перші симптоми, попереджають медики, можуть бути легкими, проте проблеми - великі. При серцевому нападі хворий не обов’язково відчуватиме біль у грудях. У жінок, наприклад, біль може виникнути у плечах, шиї, чи навіть у зубах.

То що ж насправді стається під час серцевого нападу?

Доктор Мартін Томас (кардіолог): “Серцевий напад трапляється, коли одна з артерій, яка живить серцевий м’яз закупорюється. Тут ви можете побачити трубочку - це артерія, яка припинила функціонувати. З моменту, коли це сталося, серцевий м’яз дуже ушкоджується. Чим швидше відновити кровотік, тим кращі прогнози будуть для хворого”.

Споживання жирної їжі, шкідливі звички, малорухливий спосіб життя - усе це може вплинути на розвиток серцево-судинних захворювань. За висновками кардіологів, смерть від серцевого нападу до 80 років - це не Божа кара, а наслідок власних помилок.

Джон Реклесс (Асоціація патологій серця (Велика Британія): “Проблема серцевих захворювань у тому, що ми не знаємо - що відбувається у наших артеріях. Серцевий напад стається раптово. Тому слід пам’ятати про фактори ризику - куріння, високий тиск, високий рівень холестерину у крові - це речі, як ми не відчуваємо. Я вважаю, що люди повинні не забувати про ці фактори у дорослому житті. А при нагоді, коли є найменші підозри, вжити профілактичні заходи”.

Першу годину після нападу медики називають “Золотою” - впродовж цього часу на той світ іде половина усіх хворих.

Чим швидше Вас доправлять до шпиталю, тим вищі ваші шанси потім повернутися додому. Тому медики радять зважати на всі симптоми і не ігнорувати нудоту, холодний піт, задишку. Коли напад все ж стався - старайтеся кашляти, у такий спосіб ви самостійно робитимете масаж серця.

Серцевий напад - це не вирок, заспокоюють медики, головне вчасно звернутися по допомогу!