Кабмін мав оприлюднити рішення на своєму засіданні в середу, та вирішили не поспішати та ще трохи подумати.

”Питання стоїть по продовольчій пшениці, по фуражній пшениці, ячменю та житу. Наразі є технічні питання, які треба доопрацювати і тоді буде прийнято рішення”, - каже заступник міністра агрополітики Сергій Мельник.

В Мінагро кажуть, ідеться про можливість обмеження експорту з України обсягом 2,5 млн. тон. Чиновники наполягають - запроваджують квоти, аби гарантувати в країні продовольчу безпеку.

”ВТО передбачено, Євросоюзом передбачені таки умови і заперечень немає і погодження є, але ми будемо боротися за те щоб ціни не знизилися”, - каже міністр аграрної політики Микола Присяжнюк.

Та аграрії передрікають - якщо обмеження запровадять, ринок всередині країни не зможе потягнути світові ціни, тож втрати селян буду значними. Вже зараз, кажуть в Українській аграрній конфедерації, вітчизняні товаровиробники на кожній тонні недоотримують до 500 грн. Тож аграрії - проти обмежень. За їхніми словами, окрім квотування держава має й інші можливості забезпечити стабільні ціни на продовольство. Натомість обмеження експорту, кажуть, не найкращий та не найдешевший варіант.

”Якщо обмежити експорт зерна, то втрати сільськогосподарських підприємств можуть становити близько 10 млрд. грн., але щороку сільськогосподарські підприємства дотують суспільство приблизно на 25 млрд. грн., якщо хтось думає, що сільське господарство дотується. То в нашій державі навпаки”, - каже президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Крім того аграрії звинувачують Мінагрополітики в оперуванні даними, що не відповідають дійсності.

”Мене здивувало, коли міністр виступив та сказав, що ми вже експортували 2,6 млн. тон зерна з початку сезону, чому це важливо, тому що згідно цього будуються розрахунки, які повинні бути квоти. Ніяких 2,6 млн. ми не експортували, ми експортували за червень –серпень близько 1 млн. тон”, - каже президент Української зернової асоціації Володимир Клименко.


У зерновій асоціації переконують - згідно з розрахунками аграріїв, Україна без загрози для продовольчої безпеки може експортувати поточного року близько 15 млн. тонн зерна, зокрема, 6 млн. тонн пшениці, 4 млн. тонн ячменю та решту - кукурудзи. Відтак, кажуть, перш ніж запровадити квотування експорту, держава має вжити заходи щодо стабілізації цінової політики і пильніше придивитися до посередників між виробниками продукції та її споживачами і скоротити цей ланцюг, адже левову частка ціни за деякими видами харчів закладають саме посередниками.

Тим часом уряд обіцяє озвучити остаточне рішення щодо обмеження вивезення зерна з України 25 серпня на своєму черговому засіданні. Квоти, найімовірніше, запровадять вже з 1 вересня.