Після заяви віце-спікера Держдуми Росії у середині вересня про припинення фінансування ПАРЄ у 2018 році та несплати 11 мільйонів євро членського внеску за цей рік, європейські бюрократи Ради Європи вирішили змінити регламент засідань, аби підіграти росіянам.

Нардеп від БПП Володимир Ар'єв написав, що йому стало відомо, що генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд пояснив представникам "Європейської партії" ПАРЄ, що у них є лише два виходи з ситуації – або зберегти цінності або зберегти саму Раду Європи.

Через таке рішення Росії у бюджеті організації утворилася дірка у кілька десятків мільйонів євро. З точки зору математики оцінки Ягланда виглядають дивними.

Бюджет Ради Європи становить 450 мільйонів євро. Відмова росіян платити у наступному році внесок у 30 мільйонів євро, скоротить бюджет РЄ лише на 7%. Це потягне за собою скорочення деяких проектів і програм організації, можливо, відіб'ється на зарплатах євробюрократів, але ніяким чином не загрожує існуванню Ради Європи.

Вже після голосування за тимчасову голову ПАРЄ, кандидатку з Кіпру, стало зрозуміло, що Україна починає втрачати підтримку Асамблеї.

Читайте також: Віце-президент ПАРЄ Фішер подав у відставку

Європейці не будуть поступатися цінностями заради російських коштів. Так, гроші є великою проблемою, адже навіть 7% означає зменшення винесення рішень Європейським судом з прав людини, вважає експерт-міжнародник Богдан Яременко.

Його колега Володимир Горбач додає, що гроші не є вирішальним. Європейці хочуть повернути Росію, бо вважають, що її відсутність ставить під загрозу існування Ради Європи, оскільки цей орган, зокрема, спеціалізується на спостереженнях за дотриманням прав людини в країнах-членах. Такі перевірки були одним зі способів впливу на Росію, однак без її участі вплив на РФ звужується.

У той же час, експерт не заперечує, що гроші у якийсь момент можуть переважити цінності – так було з минулим керівником ПАРЄ Педром Аграмунтом. Той потрапив у скандал, бо погодився разом з російською делегацією злітати у Сирію. Хоча й він не був не уповноважений представляти ПАРЄ, проте для Європи, яка не поділяє позицію Кремля по Сирії, візит Аграмунта на Близький Схід став ляпасом.

Які санкції можуть зняти з Росії

Санкції ПАРЄ не слід плутати з економічними санкціями, накладеними США та Європейським Союзом, які негативно впливають на російську економіку. Йдеться про внутрішні санкції, які ПАРЄ ухвалила у квітні 2014 року та продовжила у 2015 році.

Ці санкції позбавили росіян права голосувати на сесіях ПАРЄ. Їм також заборонили займати керівні посади в органах Ради Європи і входити до складу моніторингових місій.

На введення санкцій російська делегація влаштувала демарш, оголосивши бойкот відвідування сесій, а згодом вирішила не платити членські внески.

ПАРЄ у попередніх резолюціях вимагала від Росії виконання Мінських угод, вплинути на представників ОРДЛО. Крім того, Асамблея закликала російську владу відмовитися від незаконної анексії Криму і негайно звільнити Надію Савченко та усіх цивільних осіб, які були незаконно затримані в Україні та перевезені до Росії. Низка вимог стосувалася внутрішніх проблем Росії: свободи преси та тиску на політичних конкурентів.

Читайте також: Два тижні я отримую запитання від посланців – яка ваша ціна за повернення Росії в ПАРЄ, – Кулеба

Формально, Рада Європи прийняла резолюцію лише щодо гармонізації внутрішніх правил щодо реалізації санкційних режимів у Асамблеї та Раді міністрів. Це не означає скасування санкцій проти Росії. Натомість Україні вдалося прийняти поправки, які унеможливлюють зняття санкції з Росії.

Європейська позиція та Україна

Реверанс Ради Європи у бік Росії не міг відбуватися без узгодження з політиками Європейського союзу, вважає Яременко.

У ПАРЄ входять не лише країни Євросоюзу, але саме вони відіграють там ключову роль. З багатьох питань європейські партії виступають єдиним фронтом на Асамблеї Ради Європи. Одні й ті самі фракції представлені в ПАРЄ і Європарламенті. Саме там відбувається взаємодія між депутатами та узгодження позицій.

Фактично все, що приймає Рада Європи, вже погоджено з Європейським союзом,
– впевнений Яременко.

У разі повернення росіян у ПАРЄ є велика ймовірність, що делегації України, Литви, Польщі та низки інших країн виступлять проти, навіть можуть влаштувати демарш, запевняє Володимир Горбач.

Однак міжнародний експерт Богдан Яременко вважає, що наша делегація не наважиться на вихід з Асамблеї. "Очевидно, що Україна нікуди не дінеться і змириться з поверненням Росії", – зазначив Яременко.

Принципове питання – не повернення Росії чи її відсутність у ПАРЄ, а в тому щоби змусити її відмовитися від агресії проти України. Адже Росія ніколи переймалась такою "дрібничкою", як дотримування прав людини.