Село Пологи, за 100 кілометрів від Києва. Галина Вовченко з чоловіком тут живе від народження. У подружжя чотири земельні ділянки. Три паї сім’я здає в оренду, а одну ділянку чоловік з жінкою обробляють самі. Це поле фактично і є головним заробітком для подружжя. Продавати ділянки навіть не думають.

Читайте також: Як селяни реагують на можливе зняття мораторію на продаж землі

Продати землю, за даними експертів, готові не більше 15% людей. Земельна спілка України провела експеримент. Фахівці розмістили оголошення про купівлю ділянок, аби дізнатися, за скільки ж люди готові продати свій пай.

Люди готові не скільки продати, а обміняти. На квартиру, на навчання дітей за кордоном, на якісь такі великі речі. Тому питання того, що хтось продаватиме за 300, 800, 1000 доларів – це дуже таке спірне питання,
– зазначив президент Асоціації земельної спілки України Андрій Кошіль.

Тож найімовірніше, прогнозують експерти, навіть після запуску механізму продажу землі, люди продовжуватимуть здавати її в оренду. Ринок тільки відрегулює вартість ділянок.

"На перших етапах, на жаль, будуть продавати власники, яким будуть дуже потрібні гроші. Тому ця ціна зразу не виросте. Тому що, на жаль, у нас всі масиви поділили, у нас скрізь «шахматка». То люди продаватимуть маленькими кусочками. Коли ці паї об’єднаються в поля по 20-30 гектар, ціна буде зовсім інша", – переконаний гендиректор асоціації ''Український клуб аграрного бізнесу'' Тарас Висоцький.

Скільки коштуватиме гектар, поки ніхто прогнозувати не береться. Однак досвід західних сусідів, які вже відкрили ринок, засвідчує – за перші кілька років ціна на землю зросла в середньому на 20%. А в Румунії навіть удвічі, зараз гектар там коштує 6 тисяч доларів.