Щороку від подібних зіткнень дорогі супутники отримують пошкодження або взагалі виходять з ладу.

Технологія здатна відстежувати об'єкти діаметром менше 10 см

Вирішити проблему взялися австралійські науковці. Компанія Electro Optic Systems розробила першу в світі лазерну систему стеження за космічним сміттям. Базою стала вже існуюча обсерваторія ”Стромоло” поблизу Канберри.

Система здатна відстежувати частинки діаметром у кілька сантиметрів. Як кажуть розробники, жодна сучасна технологія не може продемонструвати такої чутливості. Дані від нової системи дозволять уникати зіткнень космічних апаратів з найдрібнішими об'єктами.

”Ключовим моментом став тримільйонний грант від Австралійської програми космічних досліджень”, - каже директор компанії Electro Optic Systems Бен Ґрін.

Ці кошти стали останнім етапом запуску новітньої системи. Зараз технологія працює у тестовому режимі, і на повну потужність запрацює вже у 2012 році.

Точніші дані дозволять економити пальне апаратів на маневрах

Важливим моментом є те, що лазерна система дозволяє точно прогнозувати імовірність зіткнення. Сьогодні за космічним сміттям стежать за допомогою радарів, а вони можуть визначати позицію об'єктів з точністю від 20 м до 2 км.

Натомість новинка здатна вказати на місце розташування небезпечного предмета з похибкою максимум у 1,5 м. Окрім цього, запевняють розробники, лазерна система моніторингу дозволить апаратам економити пальне на маневрах.

”З новими, більш точними даними про розміри та місце розташування об'єктів не потрібно буде робити зайві превентивні маневри. За попередніми підрахунками можна зекономити до 70% пального”, - вважає директор компанії Electro Optic Systems Бен Ґрін.

Загальна вартість проекту в ”Стромоло” - $9 млн. У перспективі для більшої ефективності планують створити мережу лазерних обсерваторій у всьому світі.