Нардепи обурювались, критикували, але затвердили програму 269 голосами після низки консультацій Арсенія Яценюка з лідерами коаліції.


Підготовка

Генеральну репетицію перед виступом у парламенті щодо затвердження цієї програми, Арсеній Яценюк провів на засіданні Кабміну. Він майже годину розповідав урядовцям і пресі про важкий бюджет, війну і затягування пасків.

Наступного дня, вже з трибуни Верховної Ради, Арсеній Петрович повторив той самий текст, додавши більше пафосу, але також встиг вкластися у годину часу.


Більшість слів його промови лише опосередковано торкалися програми діяльності уряду. Багато з обіцянок, які дав прем’єр, не знайшли у ній свого відображення. Як зауважив один з депутатів більшості: “Яценюк пообіцяв настільки багато, що виконавши бодай третину, ми отримаємо нову країну”.


Критична реакція

Однак не всі нардепи з коаліції розділили таку позицію свого колеги. Перші критичні зауваження до оприлюдненого тексту програми дій уряду з’явились увечері до дня голосування.

Мустафа Найєм, депутат від БПП обурився, що програма уряду, як головний документ держави, оприлюднена занадто пізно. Він зазначив, що депутати мали отримати як мінімум одну добу для доповнення та обговорення цієї програми.

Різким у коментарях щодо підготовленого документу також був Юрій Луценко, який назвав її непрофесійною і порівняв зі студентським плагіатом.

На ранок, ближче до голосування, більшість депутатів пропрезидентської сили мала схожі настрої. Голосувати за неї ніхто не хотів.

Депутати критично оцінили розділи, що стосувалися реформи міліції, правосуддя та інших. У програмі уряду ці розділи, на відміну від коаліційної угоди, виявились розмитими та такими, що втратили конкретику.

Ця атмосфера невдоволення перенеслась безпосередньо у залу засідань. Після спічу Яценюка депутати почали ставити прем’єру питання та відверто критикувати презентований ним документ.


Голова Верховної Ради Володимир Гройсман розуміючи, що якщо він зараз поставить на голосування питання щодо затвердження Програми, то воно буде провалене. Тому спікер обрав звичний для себе маневр, оголосивши перерву.


Перемовини

У перерві в кабінеті Гройсмана відбулась дискусія між головами фракцій та Яценюком.

Депутати переконували прем’єра додати до Програми положення про те, що коаліційна угода є частиною цієї програми.

Арсеній Петрович спочатку не сприйняв такої рекомендації і натякнув нардепам, що може скласти повноваження прем’єр-міністра, якщо коаліція не підтримає його варіант Програми.

Утім, головам фракцій вдалося домовитись із Яценюком, який прийняв цю пропозицію. Також було обумовлено, що кожен міністр має оприлюднити детальну програму діяльності свого відомства.


Страх Яценюка

Арсеній Яценюк, як досвідчений політик розуміє – усе що увійшло в урядову програму, лягає тягарем особисто на нього. Відповідальність за її невиконання є невідворотною. Провал початку реформ має силу відправити Яценюка не тільки у відставку, але й на політичну пенсію.

Тому цілком природно виглядала його незгода з включенням Коаліційної угоди у програму діяльності уряду. Бо це серйозно збільшує навантаження на Кабмін, підвищує ставки і загрожує недобросовісним політикам, які не впораються із завданням, отримати квиток в один кінець.

Але він знайшов в собі сили прийняти цей виклик. Далі буде видно, чи здатен він його не лише прийняти, але й гідно відповісти.

Дмитро Бобрицький