Підсумки засідання колегії Міністерства енергетики та вугільної промисловості

Яковлєва: створення стабілізаційного фонду — це дуже корисна річ для нашої держави, взагалі держава повинна мати стратегічний запас, але не треба його віддавати в руки іншої камапанії. Тобто держава повинна користуватися ним самостійно на випадки, коли трапилось щось непередбачуване, або у випадку інтервенції.

(Йдеться про стабілізаційний фонд у 1 млрд доларів на закупівлі близько 5 млрд газу. — "24")

Улида: питання енергетичної безпеки я вважаю другим після фізичної. Від того наскільки ми зможемо підготовитись до зими, наскільки зможемо забезпечити паливом, зможемо забезпечити безаварійну роботу станцій, накопичити газ, буде залежати, чи виживемо ми в цю зиму. Враховуючи досвід минулої зими, продовжили роботу по енергозбереженню. На сьогодні найбільш критичними питаннями є закупівля палива і забезпечення роботи обладнання.

Чи потрібен Україні російський газ?

Яковлєва: ми маємо запаси газу – 12 млрд, для нормального проходження зими нам потрібно 15-16 млрд. В нас ще є час, кілька місяців, і ще буде 3,5 млрд газу власного видобутку, в нас є реверсне постачання. Щонайменше це буде 4-5 млрд. В результаті, на початок опалювального сезону ми будемо мати близько 15-16 млрд газу і реверсного газу, якого ми ще можемо закачати близько 4-5 млрд. Нам цього достатньо для проходження опалювального сезону. Стосовно Росії, можливо нам потрібно буде 1-2 млрд. газу.

Улида: ситуація зараз не надто критична, ми можемо обійтись без російського газу. Але треба враховувати, що значна частина реверсного газу — це російський газ і була ситуація минулого року, коли Росія знижувала обсяги газу для Словаччини і Польщі, перекриваючи нам газ. По-друге, щодо ціни ситуація дивна, бо весь світ орієнтується на ринок і Україна також, а ціна Росії є не прозорою і залежить в односторонньому порядку від політичного рішення. Тому щодо газу договор має бути у тристоронньому форматі Україна-Росія-Європа. І тільки тоді ми отримаємо якусь гарантію виконання договору.

Ситуація з електроенергетикою

Улида: ситуація сумна, тому що ми маємо значний дефіцит вугілля. На сьогодні в Україні половина електростанцій, 7 з 14, працює на антрацитному вугіллі і вони мають дуже низький запас – це 3-4 дня до тижня. Саме зараз має початись накопичення вугілля. На сьогодні найбільш реальним джерелом є імпорт. Імпорт з Південної Африки, Австралії, В'єтнаму, Південної Америки — це ті регіони, де характеристики антрацитового вугілля підходять під наші станції. Сьогодні у нас на складах 1,4-1,5 млн тон, потрібно мінімум 2,5-3 млн тон тільки на склад, що має бути накопичено понад міри. З цих 1,5 млн тон антрациту тільки 500 тис, 300 тис тон – це склад Луганської ТЕС, яка знаходиться в зоні АТО. Ми можемо економити вугілля, експортуючи електроенергію з Росії.

Яковлєва: пропозиція приватизувати Центренерго приватним власником не дуже правильний підхід. Якщо сьогодні маємо вже 75% приватної власності і держава взагалі не контролює цю ситуацію, то продавши остаточно останні 25% ми можемо просто створити колапс. Державі треба змінити підходи до ситуації в енергетиці, а саме створити ринок і зробити демонополізацію.