Через рік після інавгурації Віктора Януковича правозахисники здійснили подорож до Києва, Харкова та Львова й оприлюднили звіт.

"Торік Freedom House назвав Україну "частково вільною". Це стало першою ознакою того, що рівень демократії в нашій державі падає. Зараз правозахисники стверджують - Україна на шляху до авторитарного режиму. Найбільше експерти стурбовані консолідацією влади в одних руках. Руках Президента та його оточення", - каже журналіст Катерина Лисенко.

Саме чинній владі правозахисники адресують чотири висновки, представлені у звіті. Майбутнє демократії в Україні Freedom House ставить під загрозу.

"Ми стурбовані концентрацію влади у руках Партії регіонів та уряду. Насторожує те, як ця влада використовується. Ми бачимо яка роль у цьому СБУ та судових процесів - і ми це сприймаємо як вибіркове право. Ми стурбовані обмеженням ЗМІ та ситуацією, у якій перебуває опозиція", - каже виконавчий директор Freedom House Девід Крамер.

Експерти додають - суспільство перестало вірити владі, хоча й позитивно відзначили, що при Януковичі уряд став більш слухняний. В той же час, у своїх рекомендаціях Freedom House радить звільнити міністра освіти Дмитра Табачника. Мовляв, той розділяє Україну у питаннях мови та ідентичності. Самому урядовцю до того байдуже.

"Я давно на політичній арені, і знаю хто ким фінансується і так далі. Вам цікаво - то розслідуйте!" – каже міністр освіти та науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник.

Діюча ж влада у звіті усіма силами шукає позитивні моменти. Радник Президента Ганна Герман заявляє про успішну боротьбу з корупцією та, всупереч висновкам звіту, свободу слова. А якщо щось не так - винувата попередня влада.

"Для того, щоб подолати ті негативи, які ми отримали у спадок, ми повинні були взятися за швидкі реформи. Звичайно, під час тих реформ не можна обійтися звичайно без помилок. Але ми не хочемо, щоб зміцнення цієї влади відбувалось за рахунок демократичних процесів", - каже радник Президента В.Януковича Ганна Герман.

"Ви висмикуєте тільки окремі факти, а не берете в цілому документ. Напевно, логічно і конструктивно було б повністю узяли цей висновок, там є як позитивні, так і негативні моменти. Безумовно, ми прислухаємося до висновку міжнародних організацій, і працюватимемо таким ось чином, щоб ті недоліки, які реально існують, щоб вони були враховані", - каже голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

Оприлюднений звіт вже не перша критика з боку міжнародної спільноти. До цього свої політичні зауваження висували ПАРЄ та Європарламент. Висновки Freedom House мало чим відрізняються, а тому опозиція вважає їх об’єктивними.

"Світ вірить не красивим заявам і деклараціям, а вірить конкретним крокам, яких у нас немає, навпаки, є кроки від свободи до несвободи. Це дуже авторитетна міжнародна організація, вона далеко не єдина, потім ці звіти лягають і в основу світових рейтингів, які збирає Світовий банк, ООН, це впливає на те, заходять інвестиції в Україну, чи не заходять, в результаті це прямо позначається на житті кожного з нас", - каже народний депутат, БЮТ Андрій Шевченко.

Рекомендації, звичайно, не наказ і їх можна не виконувати. Утім експерти переконані - якщо до них не прислухатись - постраждає авторитет держави і в першу чергу взаємини з Євросоюзом.

"Янукович змушений прислухатися до того, що говорять на Заході. Чому - тому що він, все таки, я думаю, психологічно не хоче опинитися в ситуації Лукашенка, він хоче, щоб його приймали на Заході, для нього, це важливо, тим більше для його легітимізації", - каже професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

"Якщо нічого не міняти і вважати, що цієї оцінки немає - то у всьому демократичному світі, то Україна і далі буде продовжувати вважатися у демократичному, я підкреслюю, демократичному світі, як країна, що відходить від демократії і захисту прав людини", - каже народний депутат, НУ-НС Борис Тарасюк.

Сам же очільник держави запевнив - на критичні зауваження міжнародної організації влада обов’язково відреагує. Останній Freedom House радить не тиснути на громадських діячів і опозицію, та обмежити роль СБУ.

Боротися із корупцією серед високопосадовців правозахисники рекомендують не враховуючи їхньої політичної приналежності. А Євросоюзу та США - пильніше стежити за долею демократії в Україні.