“Це досить великі зміни у Львові. Бачимо прогрес у Донецьку”, - зауважив президент УЄФА Мішель Платіні.

Покриття на львівському стадіоні, готельна інфраструктура у Донецьку і транспортна у Харкові. Платіні переконали - те, що неготове досі, до старту чемпіонату обов’язково таким буде.

Потішили європейського функціонера чи не найголовнішим - столичний НСК "Олімпійський” відкриють вже 8 жовтня.

“Відчувається очевидний прогрес усієї інфраструктури. Єдине залишиться - ввести всі ці інфраструктури у дію. На наступному засіданні виконкому УЄФА я скажу всім, що Україна готова”, - сказав Мішель Платіні.

“УЄФА - це дуже серйозна структура, і можна багато розповідати, що розповідати, тим самим офіційним працівникам, але вони і так все прекрасно знають що і як відбувається. І дивився він багато джерел, не тільки, що йому показували. Значить, УЄФА все задовольняє”, - каже експерт ГО "ЄВРО-патруль" Микола Воробйов.

Протягом 4-х років Україна жила чутками, що Євро можуть забрати. Слова мали під собою ґрунт лише у 2007-му, переконують ті, хто підготовкою керував на старті.

“2009 року. Після того, як нова команда продемонструвала експертам УЄФА, що українці можуть брати на себе відповідальність та реалізовувати ці проекти, питання "бути чи не бути" було знято назавжди”, - розповідає екс-віце-прем'єр-міністр України Іван Васюник.

Польська сторона переконана, все необхідне просто не могли не зробити. Генрік Літвін, посол Польщі в Україні, каже - у поляків та українців - у крові концентрація до викликів.

“Немає сенсу будувати величезну інфраструктуру тільки на чемпіонат, треба бачити, який потенціал конкретного міста, конкретного місця не тільки на цей рік, але й взагалі в майбутньому”, - зазначив Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін.

Те, що залишиться у майбутньому, коштувало Україні вже майже 115 мільярдів гривень - такою поки є загальна вартість підготовки до Євро-2012.

“Протягом майже трьох років робіт, вартість реконструкції НСК "Олімпійський" зростала чи не кожного місяця. Ще до її початку, у 2008-му, кошторис планували на суму у півтора мільярда гривень. Кінцева ж вартість головної арени Євро-2012 виявилась у три рази більшою. Нині, "Олімпійський" можна сміливо називати одним з найдорожчих стадіонів світу”, - зауважила журналіст Марія Бірюкова.

До прикладу, реконструкція “Олімпії”, німцям обійшлась у 242 мільйони євро. До того ж, 31 мільйон витратили на освітлення та мультимедійне устаткування.

Інша надсучасна футбольна арена - стадіон “Емірейтс” у Лондоні на 60 тисяч вболівальників звели за 450 мільйонів євро.

Однак не стадіони були найбільшим головним болем для українських чиновників. Якби не Євро-2012 за реконструкцію аеропортів ще довго ніхто б не брався.

“За всі роки Незалежності України ніхто так питання не ставив. І власне кажучи, тільки завдяки проведенню в Україні Євро-2012 ми в чотирьох містах можемо мати найсучасніші аеропорти. Вони, може, ще у своїй конструкції можуть бути не досконалі”, - сказав екс-віце-прем'єр-міністр України Іван Васюник.

Досконалість аеропорту “Бориспіль” - недешеве задоволення. Зокрема вартість будівництва лише терміналу F у 2008-му складала 100 мільйонів гривень. За два роки вона традиційно по-українськи зросла у 4 рази.

Аеропорт у Донецьку. На розвиток планували витратити близько мільярда гривень, з 2008 до 2011-го сума збільшилась майже утричі.

“Реконструюють стару смугу, а потім говорять - стара смуга не дозволяє приймати хороші літаки. Давайте будувати другу смугу. Збудували, вкладають мільярди гривень, а стару смугу перетворюють на рулетку, тож вона виходить золотою”, - каже експерт "ЄВРО-патруля" В'ячеслав Коновалов.

Поки чиновники тішаться схвальними відгуками УЄФА, відкритими залишається низка організаційних питань, у яких вирішують не гроші, а людський фактор.

“Зараз основним викликом буде операційна підготовка, координація дій, в тому числі з Польщею, організаторів в Україні. Ми можемо мати супер-крутий стадіон, навіть найкласніше обладнання. Але без кадрового забезпечення - ну що воно варте”, - каже експерт ГО "ЄВРО-патруль" Микола Воробйов.

Не зовсім готові до Євро, давайте готуватися до чемпіонату світу. Віце-прем'єр Борис Колесніков будівництво стадіону в Одесі вважає вагомим приводом замахнутися на проведення головного футбольного свята планети.

“Буде привід звернутися за чемпіонатом світу. Як мінімум. Тому що вже 4 міста готові, плюс Одеса та Дніпропетровськ - вже 6”, - зауважив віце-прем'єр-міністр України Борис Колесніков.

У 2004-му чемпіонат Європи з футболу приймала Португалія. Тоді на Піренейському півострові також чекали відчутних змін на краще. 7 років потому зникнення ілюзій у країні спонукає замислитись і українців.

“Будь-яка країна змінюється після проведення подібних подій. Це гордість, неймовірні відчуття. Звісно, до країни з'являється інтерес, розвивається туризм, інфраструктура. Та найголовніше - ті інвестиції, які отримає країна опісля - правильно їх використати”, - радить португальський футболіст Луїш Фігу.

Бюджет України вже сповна відчув, що такі чемпіонати наддорога "іграшка". Називати її інвестицією у майбутнє чи звичайним триньканням державних грошей - визначимось вже після літа наступного року.