Говорили без свідків. Відтак, ціна на газ та доля української труби традиційно залишилися за кадром. Про домовленості обмовився Прем'єр Микола Азаров. Мовляв, нова, нижча ціна на “блакитне паливо” буде вже з наступного року.

“Ми ставимо перед собою завдання в жовтні місяці закінчити всю цю роботу. Чому в жовтні? - тому, що у нас формується рік, в 2012 рік ми повинні вже увійти з впевненістю по такому надзвичайно важливому показнику, як ціна на газ, умови поставок газу, транспортування”, - сказав Прем'єр-міністр України Микола Азаров.

“Дійсно, є якісь певні порозуміння на незрозумілій платформі непрозорого характеру, тому невипадково Президент проводив переговори один-на-один, практично один-на-один з Путіним, а Медвєдєв, як то кажуть, стояв зі свічкою”, - сказав експерт з енергетичних питань Михайло Гончар.

Тим часом, за лаштунками українсько-російські переговори "обростають" легендами. Експерти першочергово зійшлися на думці, що за знижку ціни на газ Україна для Росії знизить вартість транзиту. Втім, міністр енергетики та вугільної промисловості це категорично заперечив.

“Питання зниження ставки транзиту у нас не розглядалося ні на одному з етапів переговорів. Є принципові домовленості і вони технічні, і будемо швидко реалізовувати, бо в нас завдання - з початком опалювального сезону знайти компромісне рішення”, - сказав міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко.

Європа не забажала втручатися у газові перемовини Києва та Москви. У них свої справи з "Газпромом". Інспектори європейської комісії провели перевірки "дочок" російського монополіста у Німеччині та Чехії на предмет порушення конкуренції на ринку.

“Ситуація з “Газпромом” в Європі - це регулярні перевірки, там немає нічого екстраординарного, просто вони припали на такий час”, - пояснив речник ЄБРР Антон Усов.

Поки одні перевіряють - інші діють. До суду на "Газпром" через необґрунтовано високі ціни на газ подала Литва. А влада Туреччини взагалі заявила, що розірве газові контракти з Росією, якщо ціна на вуглеводні не буде суттєво знижена. Така ситуація може неабияк "зіграти на руку" українцям - кажуть експерти.

“Не Україна стане на бік Росії. А саме позиція Росії до України дасть змогу їй нівелювати звинувачення у монополізмі, або у певному газовому шантажі. Тобто Росія зацікавлена у тому, щоб відносини з Україною потеплішали і газові питання були вирішені. Такий парадокс виник внаслідок зміни, скажімо, відношення Європейського Союзу до Росії”, - каже експерт газового ринку Валентин Землянський.

Поки ж Росія думає, як відбілити своє чесне ім'я - Старий світ встиг зробити висновки. Більше ніж третину російського газу від загального обсягу європейці споживати не мають бажання.

“Європа дала чітко зрозуміти Росії, що збільшувати свою залежність від російського газу не збирається, а тому будувати трубопроводи в обхід України немає потреби. Тож українська труба й надалі залишатиметься головною артерією транзиту газу до Європи і в її модернізації зацікавлені всі три сторони”, - каже журналіст Ольга Рицар.

Розмови про спільний консорціум Росії, України та Європи хоча й активізувалися, але знову ж таки - без жодної конкретики.

“Так у нас є три сторони у газовому питанні. Проте про консорціум з бізнесової точки зору не йдеться. Йдеться про те, що Росія постачатиме, Україна - транзитуватиме, а Європа - споживатиме газ. І тут головне - порозуміння усіх сторін”, - заявив єврокомісар з енергетичних питань Гюнтер Оттінгер.

Натомість, Росії такий європейський консерватизм не подобається. Мовляв, Україна зі своєю трубою Москві не потрібна. І про це росіяни невтомно сигналізують, але тут цих сигналів не розуміють.

“Нам вигідно будувати трубопровід. Новий трубопровід - це додатковий метал, це додаткові потужності підрядні, це додаткова труба. Нас ця труба в Україні просто не цікавить тому, що це минула праця. Скільки я цей сигнал посилаю нашим українським партнерам, вони чомусь думають “нічого, вихід буде знайдено”. Вихід буде знайдено. Щодо української ГТС він знайдений вже. Його просто немає”, - сказав посол РФ Михайло Зурабов.

Однак, чи прокладатиме Росія "Північний потік" всупереч настроям Європи - покаже час. Для України ж важливо скористатися ситуацією, якнайшвидше створити консорціум трьох сторін і мати спільний з Європою енергетичний ринок.

“Європейська комісія і її профільні відомства відслідковують цей ринок дуже серйозно і вони будуть боротись за те, щоб цей ринок був прозорий. Для України це буде означати, що їй теж можна буде використовувати ці процедури, якщо вона увійде тісніше у взаємовідносини з європейським енергетичним ринком”, - сказав експерт з енергетичних питань Валерій Боровик.

Поки українські чиновники думають, що віддати Росії за перегляд діючих газових угод, європейські компанії добиваються знижки ціни на “блакитне паливо” практично без втрат для себе. Або "Газпром" переглядає умови закупок, або вони ідуть у Міжнародний арбітражний суд.

Так вчинила Італія і виграла, Греція ж вирішила питання без втручання Феміди. Наразі вирішується справа Німеччини проти “Газпрому”. До чого домовиться українська сторона, можливо, стане відомо наступного тижня, коли закріплювати так званий "успіх" переговорів поїде міністр палива та вугільної промисловості.