У свою чергу на вимоги опозиції спікер Володимир Рибак закликав до компромісу: мовляв, система персонального голосування технічно не готова.

Блокування сесійної зали

Кожного дня у сесійній залі залишалося сім-десять "вартових" депутатів.

УДАРівці переконують, що ефективно використовують час під час блокування.

Вдень, під час блокування, народні депутати від УДАРу, які відповідають за законопроекти зі спрощення оподаткування, лібералізації економіки, створили робочу групу і працюють над проектами законів у залі ВР, - повідомив нардеп Валентин Наливайченко.

Ніч у Раді

Сенсорна кнопка парламенту

Народний депутат фракції "Батьківщина" Олександр Турчинов вважає, що спікер Володимир Рибак, хоч і готовий виконати вимоги опозиції, але не може, бо він надто залежний від влади.

Рибак, можливо, потенційно готовий йти на конституційні дії, чого вимагає опозиція. Але поки йому не дозволять, він буде робити вигляд, що веде переговори, - каже Турчинов.

Опозиціонер переконаний, що переговори у Рибака ні до чого не приведуть.

Олександр Турчинов

За словами іншого нардепа Миколи Томенка, опозиція блокує трибуну і вимагає персонального голосування не в інтересах "Батьківщини", УДАРу чи "Свободи", а в інтересах українського парламентаризму, який сьогодні опинився під загрозою знищення.

Як розблокувати Раду?

Думки регіоналів розходяться щодо того, як подолати протиріччя у парламенті.

На думку регіонала Анатолія Кінаха розблокувати парламент слід методом дискусій.

Ціна блокування роботи парламенту, особливо штучними методами, надто висока. Через несвоєчасність прийняття важливих державних рішень, зволікання з ухваленням вагомих законів потерпають і держава, й економіка, і суспільство, - каже Анатолій Кінах.

Натомість регіонал Володимир Олійник вважає, що 19 лютого у більшість матиме моральне право розблокувати роботу парламенту у будь-який спосіб.

Якщо 19 лютого ми зареєструємося перед початком засідання і в залі буде більше 225 депутатів, а блокування буде продовжуватися, у нас буде моральне право розблокувати парламент, у тому числі і фізичним способом, - сказав Олійник.

За його словами, якщо опозиційні сили не знімуть блокаду ВР у 30-денний термін, Партія регіонів виступить за позачергові парламентські вибори.
Інший регіонал Михайло Чечетов розповів, що Партія регіонів отримує телеграми з проханням навести лад у залі Верховної Ради.

Солдат дитину не образить... Якби ми захотіли, ми б їх викинули з зали в елементі (елементарно - "24"), за п'ять хвилин, як це було під час ратифікації Харківських угод. І духу їхнього не було би в залі, - каже Михайло Чечетов.

Регіонал Вадим Колесніченко вважає, що опозиціонери із законодавчої роботи переключились на "байдикування".

Це свідчить про відсутність інтелекту і бажання працювати на розвиток України. Це їхня проблема, яка свідчить про кризу жанру. З досвіду скажу, що таке блокування абсолютно короткочасне, поблокують - і розійдуться, - каже Вадим Колесніченко.

А от нардеп від фракції Партії регіонів Нестор Шуфрич запевнив, що його політична сила не боїться перевиборів.

Ми не стали розблокувати трибуну, щоб їхні дурощі було видно! І готові надати їм таку можливість протягом 30 днів. Ми виборів не боїмося!, - сказав він.

В свою чергу лідер КПУ Петро Симоненко переконаний, що блокування трибуни парламенту вигідне і для провладної більшості.

Адже блокування - це параліч діяльності законодавчого органу. І цей параліч природно вигідний і одній, і іншій стороні, - вважає Симоненко.

Спікер критикує дії опозиції

Голова Верховної Ради Володимир Рибак розкритикував блокування трибуни. За його словами, такого не відбувалось впродовж усіх років незалежності.

Хоча він переконує, що ніколи не погодиться на застосування сили для вирішення непорозумінь між нардепами.

Я ніколи не буду згоден, щоб було силове розблокування. Я виступаю за те, щоб домовлятися. Ми живемо в центрі Європи. Я хочу, щоб у нас був європейський парламент, - каже він.

Спікер висловив оптимістичну обіцянку - Верховна Рада запрацює 19 лютого.

Блокуючи трибуну, опозиція вимагає речі, які прописані в законі

Директор Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог Віталій Бала переконаний, що провладна більшість сама спровокувала ситуацію з блокування Ради.

Провладна більшість сама спровокувала цю ситуацію. Хочуть вони чи ні, але мусять цю проблему розкрутити. А для опозиції суто технічне питання - персональне голосування та введення системи "Рада-3" - перетворилося на знакове політичне. Проблема для влади у тому, що блокуючи трибуну, опозиція вимагає речі, які прописані в законі, - сказав політолог.

Він вважає, що опозиціонери мають довести справу до кінця.

Відлік до розпуску парламенту

Згідно з законом, якщо парламент не запрацює протягом 30 днів, Президент має право розпустити Верховну Раду сьомого скликання.

Я думаю, що межі компромісу будуть дуже прості, буде встановлено один чи два дні для голосування протягом пленарного тижня. Таке вже було, коли існувала парламентська більшість у 2000-2001 роках, коли був один день для голосування, коли всі з’їжджалися і голосували,
- повідомив політолог Євген Магда.

Чи нардепи розблокують парламент силою, чи все ж вдасться піти на компроміс – дізнаємося уже через тиждень. Проте, за 7 дні блокування не вдалося ухвалити жодного законопроекту.

А на блокування парламенту йде на вітер по 2 мільйони 300 тисяч гривень щодня, які витрачають на депутатів.

Підготувала Олена Левчук