У Міністерстві охорони здоров'я після призначення його тимчасовим керівником Уляни Супрун активно взялися за чищення "авгієвих стаєнь" нашої медицини.

Зокрема, запровадили систему референтного ціноутворення на ліки та відшкодування вартості ліків.

Детально про це — у публікації сайту "24": Ліки в Україні подешевшають: як, коли і для кого?

Крім того, у МОЗ оновили Національний перелік основних лікарських засобів в Україні. Фактично — це список ліків, яким МОЗ вважає за можливе довіряти.

Ще один головний біль МОЗ — лікарська поліпрагмазія. Це одночасне і зазвичай непотрібне призначення лікарем хворому декількох лікарських засобів. Зокрема, у МОЗ розробили рекомендації щодо застосування груп препаратів при ГРВІ (у більшості випадків такі — не рекомендовані).

Але якщо далекі від медицини люди не в курсі, як саме має організовуватися робота лікаря, і за якими критеріями призначатись лікування, то вони залюбки йдуть до народних цілителів. При тому, що серед цих спеціалістів — шарлатанів ще більше. І ось вам наше відкриття — МОЗ так само має законодавчі норми, які регулюють діяльність народних цілителів. Щоб захистити себе від шахраїв від медицини, варто про це знати.

Умови для цілителів

Згідно з наказом МОЗ від 16 березня 2016 року № 189 "Про організацію роботи фізичних осіб – підприємців, які займаються народною медициною (цілительством)", є перелік умов для зайняття цією самою народною медициною. Зокрема, підприємці-цілителі повинні отримати спеціальний дозвіл, що регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2012 року № 1145 "Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціального дозволу на зайняття народною медициною (цілительством)".

Також цілитель повинен знати і дотримуватись ще ряду законів: основ законодавства України про охорону здоров’я; законів "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення"; "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"; "Про захист персональних даних"; "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Господарського кодексу України.

Кваліфікація народної медицини

"Фізична особа – підприємець, що займається народною медициною (цілительством), застосовує методи з профілактики, діагностики та лікування хворих, які ґрунтуються на досвіді багатьох поколінь людей, усталені в народних традиціях і не потребують державної реєстрації", — сказано у Кваліфікаційних вимогах, затверджених наказом Мінохорони здоров'я.

Список методів народної медицини, які цілитель має право застосовувати, досить вичерпний: аромотерапія, біоенергоінформотерапія, іридодіагностика, мануальна терапія, точковий масаж, Су-Джок терапія неінвазивна, фітотерапія.

Для підтвердження кваліфікації (і наявності цілительських здібностей) цілитель має отримати атестаційно-експертний висновок (регулюється відповідним порядком Кабміну).

Що повинен робити цілитель

Застосовувати лише метод народної медицини, заявлений у спеціальному дозволі на зайняття цілительство; вести на паперових носіях медичну документацію, надавати на вимогу пацієнта копію його медичної документації, засвідчену особистим підписом Цілителя; у разі відсутності ефекту від народної медицини своєчасно направити пацієнта до закладу охорони здоров’я; визначати показання та протипоказання для призначення пацієнтам лікування методами народної медицини при наданні медичної допомоги в кожному конкретному випадку; знати вимоги медичної етики та деонтології і неухильно їх дотримуватися; одержувати інформовану добровільну згоду пацієнта на проведення оздоровлення, профілактики, діагностики і лікування цілителем.

Також цілитель повинен мати спеціально облаштований кабінет для прийому пацієнтів: де мають бути реєстратура, власне кабінет і вбиральня. Приміщення не повинне бути підвальним і площею менше 21,2 квадратних метри (на всі кімнати). У кабінеті мають бути документи з інформацією про: прізвище, ім’я, по батькові цілителя та режим його роботи; спеціальний дозвіл на зайняття народною медициною; атестаційно-експертний висновок, що підтверджує наявність в особи цілительських здібностей; метод цілительства, який застосовує цілитель.

Як бачимо, цілий ряд вимог. Звичайно, ніхто не застрахований і від шахрая з документами та дозволами. Проте, маючи хоча б якісь дані про таку особу — його легше притягнути до відповідальності.

Редакція сайту "24" бажає читачам не хворіти і не стикатись з обманом.

Читайте також: Нове в медицині: як страхуватимуть здоров’я українців