В урочистостях на півдні Польщі взяло участь кілька сотень осіб. Серед них були члени української громади у Польщі, українські дипломати, представники Інституту національної пам'яті Польщі та місцева влада.

“Пам'ять про ці події та передання її нащадкам дозволить уникнути такого роду подій у майбутньому”, - заявив з цього приводу в Явожно Генеральний консул України у Кракові Віталій Максименко.

На місце вшанування пам'яті українців прибуло також багато молоді. З цього приводу висловив своє захоплення голова Об'єднання українців у Польщі Петро Тима. На його думку, це свідчить про збереження історичної пам'яті новими поколіннями.

В рамках церемонії у Явожно відбулось богослужіння та виступ українського чоловічого хору "Журавлі". Також учасники урочистостей відвідали місцевий музей, де експонується виставка, присвячена українсько-польським відносинам та операції "Вісла".

Відкриття в Явожно меморіальної дошки з прізвищами загиблих у концтаборі українцями поки що відкладено на пізніший термін.

Нагадаємо, під час операції “Вісла” з квітня по липень 1947 року на північ та захід Польщі із своїх історичних земель було переселено понад 140 тис. українців.

Концтабір Явожно під час Другої світової війни був філією гітлерівського концтабору в Освенцімі. Після війни, у 1947 році, там був створений концтабір для українців, виселених зі своїх територій під час операції “Вісла”.

Загалом до концтабору було доправлено близько 4 тис. українців, у тому числі понад 700 жінок і дітей, яких тогочасна польська комуністична влада підозрювала у зв’язках з УПА. Від тортур і хвороб в Явожно померли 162 українці.

Згодом Інститут національної пам’яті Польщі та прокуратура у Катовіцах підтвердили, що у таборі здійснювалися злочини проти людства: відбувалися тортури і знущання над ув’язненими.

До слова,у Польщі моляться за примирення польського та російського народів.