Про це він заявив під час прес-конференції, після відміни скандального тендеру на днопоглиблення підхідного каналу і причалів 5 і 6.

"Кіпр це член Євросоюзу. На території Єврозони відсутні будь-які офшори", сказав Широков. За його словами, в порту промоніторили структуру власників компанії "Ян Де Нул Україна" і не знайшли офшорних слідів, не дивлячись на те, що два співзасновника "Ян Де Нул Україна" зареєстровані на Кіпрі.

На думку директора Інституту аналізу та менеджменту політики Руслана Бортніка, Кіпр є офшорною зоною, не дивлячись на те, що Україна підписала з ним угоду про уникнення подвійного оподаткування. На думку експерта, українські чиновники не вважають Кіпр офшором з тієї причини, що дуже великі торби вкрадених грошей знаходяться на рахунках кіпрських банків і через компанії-прокладки використовуються по всьому світу, в тому числі і в Україні.

"Це оціночні судження чиновників. Весь світ вважає по-іншому. Кіпр це офшор. Просто більшість багатств наших політиків і корумпованих чиновників сконцентровано на Кіпрі. Такі заяви це якраз спроба "відмити" Кіпр і "відмити" ці гроші, які можуть повертатися і брати участь в різних проектах", сказав Бортнік.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко також відзначив, що Кіпр за всіма ознаками залишається офшорною зоною, не дивлячись на те, що не входить в чорний список офшорів Кабінету міністрів України.

"Кіпр всюди вважається офшорною зоною. Хоча на сьогоднішній момент там дійсно вносять зміни в законодавство і з 2019 року острів не буде офшорною зоною. Але поки що - це не так", запевнив експерт.

На думку аналітиків, спроби чиновників "змити" офшорні з Кіпру мають цілком логічну мету - продовжувати використовувати в державних тендерах компанії з офшорними країнами, що заборонено українським законодавством. Однак, не дивлячись на заборону, безліч конкурсів виграють "одноклітинні" фірми з обов'язковою присутністю офшорних засновників, що дозволяє приховати кінцевих бенефіціарів, а також виводити джержзасоби на офшорні рахунки.

"У нас величезна кількість компаній, які виграють тендери на мільйони. Коли заходиш в базу, дивишся там власник одна фізособа. Швидше за все якийсь напівбомж, тому що прописаний десь в сільській місцевості, а вся компанія складається з одного учасника, з одного директора", зазначив Олександр Охрименко.

В адміністрації порту "Южний" поки не повідомляють чи буде компанія "Ян Де Нул Україна" брати участь у повторному проведенні тендера на днопоглиблення, який планують провести до 23 листопада через систему ProZorro.

Нагадаємо, 3 листопада Антимонопольний комітет скасував скандальний тендер в морському порту "Южний", що викликав в парламенті і уряді України резонансний офшорний скандал. Народний депутат Сергій Лещенко подав заяву в НАБУ з вимогою провести антикорупційне розслідування результатів конкурсу на суму 1,2 млрд грн, в якому перемогла компанія "Ян Де Нул Україна" зі статутним фондом 0,2 млн грн. і штатом з 7 чоловік. За словами Лещенка, компанія до тендера на 100% належала бельгійському гігантові в сфері днопоглиблення "Ян Де Нул. Однак, вже в процесі конкурсу змінила власників, передавши контрольний пакет акцій кіпрським структурам "Медіт Консорціум Дрежінг Лімітед" і "Хаворет Інвестментс Лімітед". На думку депутата, через офшорні схеми "Ян Де ННЛ Україна" пов'язана з народним депутатом від "Народного Фронту" Сергієм Фаермарк.