Україна наполягає на тому, щоб у підсумковій заяві Саміту Східного партнерства, що відбудеться 21-22 травня в Ризі, ЄС вказав конкретні терміни запровадження безвізового режиму для українських громадян і визнав війну на Сході наслідком агресії Росії. Крім того, українська сторона пропонує вказати там же чіткі часові рамки для укладення угоди про спільний авіапростір з Євросоюзом. Втім, на це досі не погоджуються окремі країни-члени ЄС.

Назви країн, які наполягають на загальних фразах замість конкретних двосторонніх зобов'язань, не є секретом для дипломатів та експертів.

В одні ворота з Німеччиною та Францією де-факто грає і Вірменія. Вона є східним партнером ЄС і країною-членом Митного союзу з Росією. Вірменський уряд цілком підтримує позбавлену конкретики версію документу, кажуть експерти. І додають, що це все може закінчитися катастрофою для самого ж Євросоюзу.

Тим часом українські дипломати борються за кожне формулювання й термін у цьому документі.

За численними оцінками дипломатів та експертів, нинішній проект спільної декларації в Ризі є щонайменше стоянням на місці, а щонайбільш регресом у розвитку програми Східного партнерства.

Жанна Безп'ятчук, Сабіна Пухка — журналісти "Радіо Свободи".