Все починається ще на етапі "створення" нових українців. Для простих смертних варіантів не так вже багато. Україна ніколи не займалася тим, аби активно припрошувати до себе мігрантів, відтак підстав для отримання громадянства пропонувала не дуже багато.

Згідно із Законом "Про громадянство України", підстави претендувати на статус українця набувається:

за народженням;

за територіальним походженням;

внаслідок прийняття до громадянства;

внаслідок поновлення у громадянстві;

внаслідок усиновлення;

внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передач на виховання в сім'ю патронатного вихователя;

внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;

у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;

внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;

Або внаслідок особистого втручання президента і його указу про надання громадянства. При цьому, згідно із законодавством, президент може дарувати громадянство або тим, хто має якісь особливі заслуги, або тим хто становить державний інтерес для України. Що саме президент може розцінити як заслуги чи інтерес – однозначно не ясно. І зрозуміло, що звичайним перспективним людям розраховувати на те, що главу держави їхні справи зацікавлять аж настільки, аби він у них втрутився, не варто.

Читайте також: Не легалізовані: Що робити іноземцям, які захищають Україну

Наприклад, досі десятки бійців які, брали участь в АТО на стороні України, та просили про надання українського громадянства, чекають хоч на яку-небудь відповідь від держави.

Офіційно відомо, що глава держави втрутився лише у кілька випадків. Його рішенням лави українців поповнили російсько-молдавський режисер, актор і боєць батальйону "Київська Русь" Крістіан Жерегі, колишній офіцер ФСБ Росії та колишній боєць "Правого Сектора" Ілля Богданов та білорус, боєць "Азову" Сергій Коротких.

Можливо, таких випадків і було більше, але широкому загалу про них не відомо. А от про проблему перспективного видворення на батьківщину бійців-іноземців розповідають набагато більше.

Читайте також: Россиянин, воюющий за Украину: Нас выгоняют в Россию

Натомість, указами президента українське громадянство дуже оперативно було надане:

російській громадській діячці, заступнику голови Одеської ОДА Марії Гайдар;

російському журналісту, колишньому головному редакторові Forbes-Україна Володимиру Федоріну;

главі МВС Одеської області Гіоргі Лорткіпанідзе;

голові Одеської ОДА Міхеїлу Саакашвілі;

журналістці Катерині Сергацковій;

заступнику міністра внутрішніх справ Екатерині Згуладзе;

міністру економіки Айварас Абрамавічусу;

міністру фінансів Наталії Яресько.

З одного боку, зрозуміло, чому міністри та відомі чиновники-іноземці мають певні преференції навіть у процедурі отримання громадянства. Зрозуміло, чому державою активно використовуються такі політично-пропагандистські кроки. З іншого – варто у черговий раз підняти питання про спрощену процедуру надання українського громадянства бійцям АТО.

Зрештою, цінність деяких із них є аж ніяк не меншою, аніж цінність окремих чиновників. Тим більше, що Президент вже неодноразово обіцяв, що він не відкладатиме прохання про громадянство від бійців, які захищають суверенітет і територіальну цілісність країни.