Що буде з продуктами харчування з’ясовували журналісти сайту "24".

Як відзначив у коментарі сайту "24" завідувач відділення ціноутворення, інфраструктури ринку та розвитку наукових інновацій Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", академік НААН Олександр Шпичак, ще у лютому-березні 2015 відбулося значне підвищення роздрібних цін на продукти харчування – на 40-50%. Причина тому гіперінфляція, девальвація національної валюти та подорожчання засобів виробництва й електроенергії.

Нинішнє подорожчання викликане сезонністю, — кажуть експерти. Тож панікувати не варто.

Зростання цін на молоко та яйця пов'язано з сезонністю виробництва цих продуктів. Особливо це стосується господарств, в яких в осінньо-зимовий період стрімко скорочується виробництво молока та яєць. Також на зростання цін впливає інфляція в державі та здорожчання ресурсів і логістики,
— пояснила у коментарі сайту "24" експерт аграрних ринків асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Аліна Жарко.

Що подорожчає і на скільки?

Найперше у Міністерстві аграрної політики говорять про подорожчання хліба, яєць і молочних продуктів. Там вважають, що ціни на хліб можуть вирости в межах 5%, однак зростання цін на соціально важливі сорти хліба не очікують у зв'язку з падінням цін на пшеницю на світових ринках.

Достатній урожай зерна не створює об'єктивних передумов для зростання цін на хліб, особливо на соціальні сорти. Раціональні норми споживання забезпечуються в повному обсязі,
— підтвердив очікування Мінагро Олександр Шпичак.

За словами міністра аграрної політики Олексія Павленка, виростуть також ціни на цукор, а вартість соняшникової олії залишиться незмінною.

Зростання ціни на цукор прогнозується близько 10%. Воно зумовлене сезонністю виробництва. При виробництві цукру в межах 1,1-1,2 мільйонів тон, враховуючи залишки на кінець року – 612 тисяч тон, внутрішня потреба країни у цьому продукті буде забезпечена,
— уточнив академік НААН.

За прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, у 2015 році обсяги виробництва молока становитимуть 10,7 мільйонів тон молока, що на 3,6% менше, ніж торік. Внаслідок скорочення обсягів виробництва та фактору сезонності молоко до кінця року подорожчає на 5-10%. Фактичне його споживання на одну особу становить 59,2% від раціональної норми.

За словами Олександра Шпичака, сильно подорожчає м’ясо.

Скорочення пропозиції на ринку свинини, яке відбулося внаслідок спалахів африканської чуми свиней, зумовить значне підвищення цін майже на третину. Це стане каталізатором зростання цін і на інші види м’яса. За нашими оцінками, яловичина подорожчає на 15%, а м’ясо птиці – 10%,
— спрогнозував академік.

Експерти Українського клубу аграрного бізнесу також прогнозують зростання цін на м'ясо птиці і яловичини, хоча і на дещо нижчому рівні, ніж у Інституті аграрної економіки - на 4-5%.

Ріст цін на курятину буде спричинений підвищенням попиту на неї, оскільки це найдешевший вид м’яса, а також збільшенням собівартості виробництва внаслідок здорожчання кормів та електроенергії. Вартість яловичини підвищиться через загострення дефіциту худоби в Україні, адже чисельність поголів’я великої рогатої худоби невпинно скорочується. Проте, попит на яловичину залишатиметься досить стриманим через низьку купівельну спроможність населення,
— відзначила Аліна Жарко.

А от свинина, на думку експерта УКАБ, у вересні може дещо подешевшати, що пов’язано з сезонним зростанням її пропозиції та зменшенням попиту через випадки з АЧС.

Традиційне підвищення цін на яйця, за словами Шпичака, зумовлене сезонністю і новорічними святами, очікується в межах 5-10%.

Водночас існують передумови повного забезпечення споживання яєць населенням, яке становить 307–310 штук у розрахунку на одну особу, що перевищує раціональну норму споживання на 7%,
— уточнив академік.

Проблема в інфляції

Міністр Павленко також відзначив, що Україна скоротила споживання хліба в поточному році на 6%, тому що "в раціоні з'являється велика частка м'яса, овочів, молока".

За словами очільника Мінагрополітики, наша країна самодостатня за всіма видами продовольчої продукції, а за деякими виробляє більше ніж, споживає. Такі слова міністра викликають питання – чому ж тоді продукти дорожчають, якщо ми виробляємо їх навіть більше, ніж споживаємо?

В УКАБ цей момент пояснюють тим, що на формування цін в умовах ринкової економіки впливає багато факторів, основним з яких є кон'юнктура ринку. Також на ціни впливає інфляція і девальвація національної валюти.

Взимку ціни не ростимуть

Окрім сезонних, переконують у Мінагрополітики, ціни на інші продукти взимку не виростуть. Статистична інформація свідчить також, що врожай 2015 року є достатнім і для забезпечення "борщового набору" населення України.

Але є "але", адже пропозиція стримується низькою купівельною спроможністю українців.

Проблемою є зниження купівельної спроможності населення, яка стримуватиме пропозицію, а при подальшому підвищенні цін на продукти харчування, може призвести до соціальних збурень,
— зауважив академік Шпичак.

Читайте також: Поради, які допоможуть зекономити при оплаті електроенергії