Вбивство Вікторії Марінової: що відомо про сам факт злочину

Тіло журналістки Вікторії Марінової виявили у неділю, 7 жовтня, у зеленій зоні поблизу Дунаю болгарського міста Русе. Правоохоронці говорять, що у неї зникла частина особистих речей: окуляри, гроші, телефон, ключі, а решта речей була за кілька метрів від загиблої, також неподалік стояв і її припаркований автомобіль. Крім того, мертва Вікторія лежала наполовину роздягненою. Згодом прокурор Русе Ґеорґі Ґеорґієв сповістив, що перед вбивством її зґвалтували. Як підкреслив він, сама смерть настала унаслідок "комбінованої травми голови та задушення".

Читайте також: У Болгарії жорстоко вбили журналістку-розслідувачку: відомі деталі

Цілком імовірно, що таким чином зловмисники хотіли замаскувати злочин під зґвалтування з метою грабежу, а справжня мета була зовсім іншою. На такі думки наштовхує той факт, що Марінова на популярному болгарському телеканалі TVN вела авторську програму, основною темою якої була корупція, також вона разом з командою журналістів багато часу присвячувала розслідування злочинних схем, з допомогою яких влада Болгарії та Румунії наживалися, зокрема, на інвестиціях і проектах, які спонсорував Європейський союз.

Вбивство, журналістка, Болгарія, Марінова, корупція
У своїй програмі "Детектор" Вікторія Марінова викривала корупційні схеми

Слідство розглядає кілька теорій, від випадкового нападу до нападу, пов’язаного з роботою вбитої,
– каже прокурор Ґеорґієв.

Натомість міністр внутрішніх справ Болгарії Младен Марінов, заявив, що поліції поки не вдалося виявити докази того, що вбивство журналістки є пов'язаним з її роботою. Водночас він підкреслив, що немає і фактів про попередні загрози її життю.

"Мовиться про згвалтування та вбивство", – наголосив чиновник під час своєї поїздки до міста Русе, де він контролює розслідування.

Чому вбивство журналістки Марінової викликало такий резонанс

Окрім того, що вбивство було надзвичайно жорстоким, – місцеві криміналісти стверджують, що не пам’ятають таких звірств у Русе – злочин набув розголосу й через те, що Марінова вела свою авторську програму журналістських розслідувань про корупцію "Детектор".

Останній випуск цієї передачі вийшов 30 вересня та був присвяченим розслідуванню ймовірної корупції з участю приватних компаній, які нецільовим чином витрачали фінансування від Європейського союзу. Цю справу назвали GPGate. У Болгарії канал TVN, де працювала вбита журналістка, був єдиним, хто висвітлював цей скандал. Також тут цією справою займався вебсайт журналістських розслідувань Bivol. У Румунії ж цю тему висвітлював портал RISE.

Власне на ефір про GPGate прийшли представник Bivol Дімітар Стоянов і журналіст з RISE Атіла Біро. Вони розповіли, що бачили на власні очі, як спочатку вивезли, а потім і знищили документи з офісу компанії, що займається пошуком підрядників на освоєння коштів, які надходять з ЄС. За їхніми словами, спершу вони побачили, як з воріт будівлі виїжджають закриті білі вантажівки, а потім журналісти потрапили на пустир, де стали свідками того, як палає гора документів у пластикових пакетах.

Представники ЗМІ переконують, що хтось викликав поліцію, і їх затримали та відвезли до поліцейського відділку міста Перник, яке розташовується неподалік столиці Болгарії Софії. Як зауважили журналісти, прес-карти їм не допомогли, і поліцейські зняли з них наручники лише через годину, після чого ще довго не давали нікому зателефонувати та загалом протримали їх у себе близько семи годин.

Останній ефір програми Марінової "Детектор", після якого вбили журналістку: дивіться відео

Зауважимо, що раніше на Bivol виходив матеріал, в якому мовилося, що в цій схемі було залучено як владу, так і місцевих підприємців і навіть російських олігархів, а центральною ланкою була вищезазначена компанія з пошуку підрядників для реалізації проектів, які спонсорує Європа.

Читайте також: Звіряче вбивство журналістки Марінової у Болгарії: нові деталі

За словами розслідувачів тут усе було стандартним для корупційної схеми. Так, у фірмі робили все, щоб не витратити всі гроші, які надходять з Європи, натомість намагалися вивести їх в офшори. На залишки ж невиведених грошей на таємних банківських рахунках корупціонери робили мінімальні операції, а також давали хабарі, аби просувати свої задуми. Як підкреслюють представники ЗМІ, по суті, ця компанія шахраювала та обманювала інвесторів, крадучи їхні гроші.

GPGate: подробиці, імена фігурантів

Під GPGate мається на увазі розкрадання коштів з фондів Європейського союзу, які йшли, зокрема, на покращення інфраструктури, а саме на проекти будівництва вартістю у сотні мільйонів болгарських левів. На таких схемах здебільшого заробляли кошти консалтингові фірми, а компанія GP Group була однією з таких фірм. Судячи з її документації, яку оприлюднили журналісти, можна легко зрозуміти, яким чином розкрадаються гроші. Також з’ясувалося, що від 30% до 40% всіх грошей, які надавав ЄС, було або привласнено, або витрачено на хабарі.

Згідно з розслідуванням, до махінацій можуть бути причетними люди з найвищого керівництва держави, включно з прем’єром Бойко Борисовим. У розслідуванні також фігурує ім’я голови болгарської "дочки" "Лукойлу" Валентина Златева та згадуються прізвища російських девелоперів, які отримали болгарські паспорти та є партнерами російського екс-сенатора та колишнього віце-президента "Лукойлу" Раліфа Сафіна.

Вбивство, журналістка, Болгарія, Марінова, корупція
Скріншот з сайту болгарської GPG Group

Зауважимо, що розслідування велося у рамках фінансованого Євросоюзом проекту журналістських розслідувань щодо шахрайства з коштами ЄС у Болгарії та Румунії. Його результати планувалося передати в Управління ЄС з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF). Саме ж містечко Русе, де було вбито Марінову, розташовується неподалік румунського кордону.

Чи є вбивство Марінової пов'язаним з її журналістською діяльністю

Досі невідомо, чи має стосунок вбивство Марінової до її роботи. На переконання власника Bivol Асена Йорданова, цей злочин є попередженням усім журналістам-розслідувачам у Болгарії.

"Смерть Вікторії, особливо у тій манері, як її було жорстоко вбито, – це кара. Це було щось на кшталт попередження", – каже він.

Болгарський журналіст Камен Денчєв, зі свого боку, переконує, що причиною вбивства можуть бути й не її розслідування. За його словами, до цього Вікторія Марінова не була відомою персоною.

Я особисто дізнався про неї тільки після її вбивства зі ЗМІ. І не сказати, щоб це її шоу "Детектор" було популярним. У всякому разі, на рівні Болгарії. Це регіональне телебачення. І, може бути, її знали в Русе. Але не більше. А сьогодні, звичайно, її ім'я знають всі. Наскільки мені відомо, зараз йде серйозне розслідування. Справа стала резонансною та нею займаються на вищому рівні. Деякі журналісти кажуть, що ця справа перевершила справу про вбивство прем'єр-міністра Болгарії Андрія Луканова у 1996-му,
– зазначив він.

Колеги ж Марінової вважають, що вона, імовірно, перейшла дорогу якимось великим людям, щоправда телеканал TVN, де вона праювала, ніколи не отримував жодних погроз ні на адресу виконавчого директора, ні на адресу будь-якого співробітника. Хоча все ж, на їхню думку, причина вбивства може полягати у розслідуваннях Марінової щодо корупції, якими вона займалася упродовж останніх років.

Читайте також: Вбивство шведської журналістки на субмарині: з'явились шокуючі подробиці

Вбивство, журналістка, Болгарія, Марінова, корупція
Вбивство Марінової могло відбутися як через її розслідування, так і з іншої причини

Одна з найбільших газет у Болгарії "Труд" пише, що є три версії вбивства. Перша – її вбив маніяк, оскільки її спочатку зґвалтували. Крім того, вона, до того як стала журналістом, працювала моделлю, та кожен день бігала в цьому парку на березі Дунаю, щоб підтримувати форму. Тобто за нею могли спостерігати. Друга версія – особисті мотиви. І остання є пов'язаною з її професійною діяльністю.

Вбивство Вікторії Марінової: реакція Болгарії, Європи та світу

Смерть Вікторії Марінової викликала неабиякий резонанс не лише у Болгарії, а й у всьому світі. Болгарська влада, зі свого боку, стверджує, що справу буде розкрито та заявляє, що до розслідування залучено найкращих фахівців.

Міжнародні ж організації та представники влади ЄС виступають із закликами негайно та повністю розслідувати цю справу.

Мене шокувало жахливе вбивство журналістки Вікторії Марінової у Болгарії, яка займалася розслідуваннями. Я буду уважно стежити за цією справою. Влада Болгарії повинна оперативно знайти та притягнути до відповідальності причетних до злочину, а також чітко визначити, чи був пов'язаним напад з її роботою,
– заявив представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір.

Водночас віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс наголосив, що це черговий випадок, коли сміливий журналіст став жертвою боротьби за правду та проти корупції.

На вбивство відреагував і міжнародний Комітет захисту журналістів (CPJ). Ця організація, зокрема, закликала владу Болгарії провести ретельне розслідування.

Вбивство, журналістка, Болгарія, Марінова, корупція
Звіряче вбивство Вікторії Марінової шокувало не лише Болгарію, а й увесь світ

"У CPJ шоковані варварським вбивством журналістки Вікторії Марінової. Болгарська влада повинна докласти всіх зусиль і ресурсів, щоб провести вичерпне розслідування та притягнути до відповідальності винних", – зауважив Том Гібсон, представник організації в ЄС.

Додамо, що у рейтингу свободи преси, який склала організація "Репортери без кордонів, Болгарія посідає 111 місце із 180 країн світу. Це найнижча позиція серед решти країн Євросоюзу, зокрема й більшості інших західних балканських країн.

Вбивство Вікторії Марінової: особисте життя журналістки

Вікторії Маріновій було 30 років. Відомо, що жінка закінчила Університет у Русе імені Ангела Канчева. До роботи журналісткою була моделлю. Потім почала працювати на каналі TVN, який є одним найпопулярніших ЗМІ на північному сході Болгарії.

Читайте також: Вбивство журналіста у Словаччині: озвучили яку ціну заплатив замовник

Спершу тут вона вела шоу про стиль життя, а потім створила свою власну програму "Детектор", яка проводила як журналістські розслідування, так і висвітлювала гострі актуальні теми. Незадовго до смерті Вікторії передачу було оновлено. Також Марінова входила до складу членів правління TVN.

Вона була вкрай дисциплінованою, амбітною, завжди глибоко занурювалася в те, над чим працювала, та була людиною з надзвичайно гострим почуттям справедливості,
– описав свою колегу один зі співробітників TVN.

Додамо, що Вікторія Марінова виховувала доньку. Дитині зараз – 7 років.

Вбивство, журналістка, Болгарія, Марінова, корупція
Вікторія Марінова на відпочинку разом зі своєю донькою