Надзвичайна подія

19 грудня в Анкарі під час відкриття мистецької виставки "Росія очима турків" невідомий з вигуком: "Ви вбиваєте там беззахисних дітей. Це помста за Алеппо" вистрілив у посла Російської Федерації Андрія Карлова. Як повідомили ЗМІ, нападник на ім’я Мерт Алтінташ працював у відділі спецоперацій поліції Анкари. Його також було вбито – турецькими правоохоронцями під час затримання.


Нападник стояв прямо за спиною посла Андрія Карлова

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган назвав це провокацією і атакою проти народу і держави Туреччини. Він одразу зателефонував Путіну і висловив співчуття. Сам Путін виступив з телезверненням, в якому заявив, що Москва точно знає, хто стоїть за вбивством посла (що традиційно для Кремля – без будь-якого розслідування і суду призначати винних і виносити вироки). Мета такого варварського діяння, за його словами – підірвати процес нормалізації відносин між Росією і Туреччиною.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу висловив упевненість у тому, що вбивство російського посла не вплине на двосторонні відносини між країнами. Туреччина і Росія домовилися провести спільне розслідування теракту.


Вбивство посла помста за вбивство Росією дітей в Алеппо

Вбивство посла – справді надзвичайна подія. Які б не були напружені стосунки між різними державами, дипломати повинні бути недоторканними. Як зауважив у коментарі сайту голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, історія знає приклади, коли через вбивства дипломатів розпочиналися війни. Такі випадки дуже рідко траплялись в історії. Але для Росії, до речі, знову на міжрелігійному ґрунті, – це вже другий. Як нагадує експерт, у 1829 році ісламісти вчинили масове вбивство співробітників російського посольства в тодішній столиці Персії Тегерані. Тоді було вбито посла, відомого російського поета Олександра Грибоєдова.

У Міністерстві закордонних справ України засудили вбивство посла Російської Федерації, хоча зауважили, що розуміють мотиви злочинця.

Росія несе відповідальність за найгірші порушення прав людини і вбивство тисяч невинних людей в Сирії і Україні. Але це не є виправданням для вбивства посла однієї суверенної держави в іншій. Міжнародні закони і права людини повинні дотримуватися,
– зазначив міністр Павло Клімкін.

Провокація чи помста за загибель жителів у Сирії

Напад на посла РФ стався через кілька місяців після публічного примирення Туреччини і Росії після того, як Анкара в листопаді 2015 року збила російський штурмовик, який порушив повітряні кордони. І Путін, і Ердоган керувались власними мотивами, коли йшли на примирення. Тому вбивство посла цілком може знову погіршити стосунки. За словами Володимира Фесенка, є версія, що вбивство могли здійснити представники турецької опозиції, яку Ердоган нині жорстко придушує.

Поки що Анкара і Москва запевняють, що нічого такого не відбудеться. Ердоган обіцяв знайти і покарати всіх винних. Турецькі правоохоронці вже затримали шістьох підозрюваних. В основному це члени сім’ї нападника. В Росії також демонструють свою "миролюбність", наголошуючи, що це жодним чином не вплине на взаємостосунки двох країн.


Путін готовий пробачити Ердогану і збитий штурмовик, і вбивство посла?

Однак причина в іншому. Для Москви сьогодні невигідно знову сваритися з Туреччиною, яка, по-перше, виступає для неї тактичним союзником у конфлікті в Сирії. По-друге, Кремль зацікавлений у поглибленні кризи в стосунках Туреччини із США і Євросоюзом. Тому конфлікт Росії з Туреччиною може знову зблизити її із західними країнами. До речі, через кілька годин після вбивства російського посла невідомий обстріляв посольство США в Туреччині.

Потепління відносин з Туреччиною для Росії – це складова її впливу в Сирії. Без Туреччини Росія в Сирії буде практично безсилою. Тому Москва цілком може проковтнути вбивство свого посла. І, хоча Ердоган виступає проти сирійського президента Башара Асада, якого підтримує Путін, якщо зараз Росія посвариться з Туреччиною, то матиме серйозні проблеми в Сирії. Тоді Росія не матиме з ким вести діалог. А їй дуже потрібен діалог з Туреччиною та Іраном для врегулювання конфлікту в Сирії,
– зауважив директор Центру суспільних відносин Євген Магда.

Більш очевидною причиною вбивства посла, звичайно, є помста за бомбардування Росією сирійського міста Алеппо. Росіяни разом з військами Башара Асада, прикриваючись боротьбою з "Ісламською державою", перетворили колись квітуче місто в руїни. Загинули тисячі мирних жителів, включаючи дітей. Тому рано чи пізно варто було очікувати чогось подібного. Тим більше, що Туреччина має спільний кордон з Сирією.

Та, незважаючи на настільки безпрецедентний випадок, Москва, схоже, готова закрити очі на вбивство свого посла. І навіть показати, що заради добрих взаємостосунків з Анкарою не стане здіймати зайвого галасу. Більше того, заплановану тристоронню зустріч у Москві міністрів закордонних справ Росії, Туреччини і Ірану, на якій обговорюватимуть сирійське питання, не скасовано.

За словами Володимира Фесенка, Туреччина хоче закріпити свій вплив на півночі Сирії та нейтралізувати курдську проблему на сирійській території біля своїх кордонів, адже там фактично формується курдська автономія. В цьому питанні, наголошує політолог, у Туреччини є істотні суперечності з Росією, незважаючи на те примирення, яке відбулося.

Тому і проводиться зустріч трьох міністрів закордонних справ, щоб знайти компроміс. Можливо, Росія та Іран підуть на деякі поступки Туреччині. Наприклад, створення демілітаризованої зони на півночі Сирії, або зони особливого впливу Туреччини, де б не було курдських військових формувань і сирійських військ. А також щоб була автономія туркам, які проживають у Сирії біля турецького кордону. Чи вдасться це, невідомо. Каменів спотикання дуже багато,
– говорить експерт.

Водночас політтехнолог Тарас Березовець підкреслює, що після демонстративного вбивства посла РФ, яке більше схоже на публічну страту, російсько-турецькі відносини зависли на небезпечній межі.

Забуде і пробачить Путін таку образу? Публічно пробачити такий жест – втратити лице. У будь-якому випадку потрібно шукати – кому це вигідно – США, Ірану, ІДІЛ, турецьким дисидентам. Список дуже великий. І відповідь на це питання навряд чи порадує Кремль. Поки констатуємо черговий удар в спину,
– написав він на своїй сторінці у Facebook.

Продовження бомбардування Сирії і початок великого терору

На рівні двосторонніх стосунків між Туреччиною і Росією поки що особливих критичних наслідків не передбачується. Але що стосується глобальних наслідків, в першу чергу, боротьби з тероризмом, то тут все може бути зовсім інакше. На думку експертів, бомбардування російською авіацією Сирії триватиме. Власне, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров чітко дав це зрозуміти. За його словами, вбивство Карлова відбулося багато в чому для того, щоб не допустити ефективної боротьби з тероризмом в Сирії.

Ця мета з непридатними засобами. Вона не пройде,
— заявив Лавров.

З іншого боку, за словами Євгена Магди, разом з бомбардуваннями Алеппо Росія і далі зазнаватиме людських втрат.

Росія продовжить бомбардування під гаслом боротьби з "Ісламською державою", але насамперед вони продовжать підтримку режиму Башара Асада. Але Росію в Сирії нічого хорошого не очікує. Вочевидь, що буде нова інформація про чергові втрати серед російських військових. Росія ризикує отримати в Сирії те, що свого часу СРСР в Афганістані,
зауважив політолог.

Разом з тим, спостерігачі переконані: кількість терактів проти громадян Росії лише зростатиме. Журналіст Віталій Портников зауважив, що війна у Чечні породила цілу серію терористичних актів, учасники яких хотіли нагадати про те, що сталося – і помститися Росії в особі її громадян.

Сирія, Алеппо – куди більш масштабні події. Тому я ризикну назвати вбивство посла Росії в Туреччині початком епохи великого терору, спрямованого проти громадян Російської Федерації – як чиновників і дипломатів, так і звичайних обивателів,
– вважає Портников.

На думку Володимира Фесенка, нема гарантій, що такі теракти проти російських громадян не відбудуться під час курортного сезону в Туреччині. Варто згадати про збиття літака з російськими туристами в Єгипті восени 2015 року. Одна з версій – також помста "Ісламської держави" за участь Росії у війні в Сирії на боці Асада.


Росія буде і надалі знищувати Алеппо разом з мирним населенням

Крім того, вбивство російського посла ще раз показало чималі проблеми з безпекою в Туреччині. Це вже третій теракт за останні півроку в Туреччині. Схоже, що Ердоган, який після спроби військового перевороту в липні 2016-го посилив авторитарні методи управління, не може гарантувати безпеку ані своїм громадянам, ані представникам інших країн. Тому слід очікувати посилення авторитарного режиму. Хоча результати цього будуть сумнівними.

Та однозначно можна стверджувати, що методи боротьби з тероризмом "Ісламської держави" лише породжують наступні теракти.

Вочевидь, це не останній теракт. Радикальних сунітських угрупувань досить багато. І, як правило, в подібних ситуаціях може спрацювати ефект доміно. Один прояв насильства буде породжувати наступний,
– переконаний Євген Магда.

Заручниками жорстоких дій, зокрема, керівництва Росії в Алеппо, стають мирні громадяни РФ. Втім, Росія, і це вже ні для кого не секрет, сьогодні є державою-агресором, яка нічим на відрізняється від ІД. Тому, хоча вбивство російського посла не можна виправдати, треба розуміти, що це, як зауважив Портников, акт відчаю. Кремль безжально вбиває жінок і дітей не тільки в Сирії, але й в Україні. Якщо його не зупинити, то жертв буде все більше.

Читайте також: Як відправити Путіна до Гааги